آشنایی با انواع رژیم روزه داری


بررسی انواع رژیم روزه داری

در این مطلب از سایت دکتر رضا زازاتی متخصص تغذیه در اصفهان به بررسی انواع رژیم روزه داری می پردازیم. وقتی صحبت از برنامه های رژیم روزه داری به میان می آید، بیش از سه مدل وجود دارد، اما در این مقاله قصد داریم شما را با شش مدل از محبوب ترین روش های رژیم روزه داری آشنا کنیم:

رژیم جنگجو

اگر روحیه جنگندگی دارید، این رژیم غذایی برای شما مناسب است. در این رژیم شما در طول روز مقدار کمی میوه و سبزیجات خام میل می کنید و شب ها یک وعده غذایی کامل می خورید. در واقع در این رژیم شما تمام روز را ناشتا هستید و شبانه 4 ساعت فرصت دارید غذا بخورید و در این یک وعده زیاده روی نکنید و سعی کنید غذای شما عمدتاً از غذاهای فرآوری نشده تشکیل شود. برای این وعده عصرانه بهتر است به سراغ رژیم پالئو بروید که به معنای پروتئین و فیبر زیاد است.

مطالب پیشنهادی: نکات مهم تغذیه ای برای بیماران دیابتی

رژیم روزه داری 16:8

این روش شبیه روزه ای است که می شناسیم، البته تقریباً برعکس است، یعنی 16 ساعت ناشتا، از بعد از شام تا ناهار فردا) و 8 ساعت غذا خوردن که در این مدت می توانید 2 تا 3 وعده غذا بخورید. البته در این مناسبت باید غذاهای سالم بخورید و از غذاهای فرآوری شده و پرکالری پرهیز کنید.

این روش به سختی روزه داری نیست، در واقع بعد از شام چیزی نمی خورید و صبحانه را حذف می کنید. یعنی اگر ساعت 8 شب شام خوردی فردا تا ساعت 12 ظهر چیزی نخوری، همین! در این فاصله می توانید آب، چای، قهوه و نوشیدنی های بدون کالری مصرف کنید که گاهی به آرام شدن معده گرسنه کمک می کند. البته اگر دوست دارید صبحانه بخورید این روش برایتان کمی سخت خواهد بود.

رژیم ناشتا 5:2

در این مدل شما 5 روز در هفته فرصت دارید رژیم غذایی معمولی و سالم اما شما دو روز در هفته فقط 500 کالری (زنان) تا 600 کالری (مردان) مصرف می کنید. این مقدار کالری حدود یک چهارم کالری است که در یک روز معمولی مصرف می کنید. این رژیم که رژیم سریع نیز نامیده می شود، اولین بار توسط مایکل موزلی و میمی اسپنسر تعریف شد.

آشنایی با رژیم روزه داری متخصص تغذیه اصفهان

سعی کنید این 500 تا 600 کالری را به دو وعده غذایی 300-250 کالری تقسیم کنید. پیشنهاد ما برای غذا این است که در این دو روز از غذاهای پر پروتئین مانند مرغ بدون پوست، آجیل، حبوبات به همراه غذاهای پرفیبر مانند میوه ها و سبزیجات کم قند مانند هویج و توت فرنگی استفاده کنید.

رایج ترین مدل روزه داری 18:6 (18 ساعت ناشتا و 8 ساعت غذا خوردن) و 5:2 (5 روز رژیم غذایی عادی در هفته و 2 روز رژیم ناشتا با مصرف 500-600 کالری در روز) است.

هر از چند گاهی وعده هایی می دهد

اگر می خواهید از برخی از مزایای این رژیم بهره مند شوید، نیازی به پایبندی به یک برنامه منظم ندارید. بعضی روزها خیلی گرسنه نیستیم و به راحتی می توانیم صبحانه، ناهار یا شام را حذف کنیم و چیزی نخوریم.

نکته مهم در رژیم روزه داری داشتن رژیم غذایی سالم در روزها یا ساعات غذا خوردن و پرخوری نکردن است. اگر می خواهید رژیم روزه داری بهتر است ابتدا با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

رژیم ناشتا یک روز در میان

در این مدل شما یک روز در میان غذا می خورید. این روش انواع مختلفی دارد که برخی از آنها به فرد اجازه می دهد در روزهای روزه داری 500 کالری مصرف کند. این مدل کمی سخت تر از مدل های قبلی است و بهتر است کار خود را از ابتدا با این روش شروع نکنید. البته به دلیل سختی این رژیم، استفاده طولانی مدت از این رژیم توصیه نمی شود.

تحقیقات کمی در مورد این روش انجام شده است. بر اساس این تحقیقات، این رژیم در مقایسه با سایر رژیم های کم کالری معمولی تاثیر متفاوتی در کاهش وزن ندارد، بنابراین شاید لازم نباشد خیلی به خودتان سخت بگیرید. توصیه ما استفاده از روش های دیگر رژیم روزه داری است.

دکتر رضا زاتی را در اینستاگرام دنبال کنید

غذا خوردن را متوقف کنید رژیم غذایی ناشتا بخورید

اعتراف می کنم، این نام کمی عجیب به نظر می رسد، اما این برنامه به شما می گوید یک یا دو روز در هفته 24 ساعت روزه بگیرید. این روش توسط متخصص بدنسازی برد پیلتون معرفی شد و برای چندین سال بسیار محبوب بود. اینکه این 24 ساعت را چه زمانی شروع می کنید، تفاوت چندانی در نتیجه ندارد.

مانند سایر برنامه های روزه داری، می توانید آب، چای، قهوه و نوشیدنی های بدون کالری مصرف کنید، اما خوردن غذاهای جامد و پر کالری مجاز نیست. برای اینکه بتوانید با این روش وزن کم کنید، باید در بقیه هفته یک رژیم غذایی متعادل و سالم داشته باشید، یعنی غذایی که نخورده اید را بعد از روز ناشتا جبران نکنید و به آن پایبند باشید. روال رژیم غذایی شما، بیشتر و نه کمتر.


بیشتر بخوانید:

علائم کمبود روی در بدن

با رژیم آب درمانی به کاهش وزن کمک کنید

رابطه سردردهای میگرنی با تغذیه چیست؟