"آشپزخانه سکسی دیوانه" ایجاد هیجان مبتنی بر گیاه

چندین سال پیش، تنها تعداد انگشت شماری کتاب آشپزی وگان وجود داشت. امروز، ده ها کتاب وجود دارد، و من اخیراً فهمیدم که 200 کتاب آشپزی جدید وگان در راه است!

خبر عالی، مگر اینکه تصمیم بگیرید کدام کتاب آشپزی را به کتابخانه خود اضافه کنید. خوشبختانه برای من، مجبور به انتخاب نشدم، زیرا یک نسخه چاپی از Crazy Sexy Kitchen به عنوان هدیه دریافت کردم. با عنوان فرعی “150 دستور غذای گیاهی برای برافروختن یک انقلاب شگفت انگیز”–و اجتناب از کلمه “وگان”–Crazy Sexy Kitchen ما را در مورد فواید بسیاری از رژیم های غذایی مبتنی بر گیاه (برای حیوانات، محیط زیست و سلامتی) آموزش می دهد. و اعلام می کند که هر گامی به سوی “رژیم غذایی پرشور گیاهی” و دوری از رژیم غذایی استاندارد آمریکایی گامی مثبت است.

اگرچه برخی ممکن است بر این باورند که دادن عناوین تیتراژ به کتاب‌های آشپزی یک ترفند بازاریابی است، رویکرد نویسندگان همکار کریس کار (سرطان سکسی دیوانه) و سرآشپز چاد سارنو مطمئناً برای هر کسی که به دنبال سرزندگی و تناسب اندام است جذاب خواهد بود.

چیزی که من در مورد CSK بیشتر دوست دارم این است که تاکید زیادی بر دستور العمل های درمانی با استفاده از سبزیجات تازه محلی دارد و انواع غذاها و تکنیک های آشپزی را از ابتدایی تا پیشرفته تر ارائه می دهد. CSK دارای طیف گسترده ای از دستور العمل های خام (16 صفحه اختصاص داده شده به آبمیوه ها و اسموتی ها، 23 صفحه به سالاد و چند غذای خوراکی) و تکنیک ها و همچنین دستور العمل های پخته شده است که سرآشپزهای گیاهی برجسته از جمله Tal Ronnen، Sarma Melngailis، و Fran Costigan را در بر می گیرد.

قبل از پرداختن به دستور العمل ها، کتاب اصول رژیم غذایی سکسی دیوانه (کتاب قبلی کار)، اطلاعاتی در مورد آماده سازی آشپزخانه و ابزارها و نکات آشپزی را در اختیار شما قرار می دهد. Carr رژیم غذایی سکسی دیوانه (CSD) را به عنوان “رویکردی غنی از مواد مغذی و گیاهی برای خوردن و زندگی که بدن زیبای شما را در سطح سلولی هماهنگ می کند” خلاصه می کند. او توضیح می‌دهد که التهاب منجر به بیماری می‌شود و به خطرات لبنیات، گوشت‌ها و شکر اشاره می‌کند و در مورد تعادل اسید/قلیایی (pH) نیز صحبت می‌کند:

“به عنوان بخشی از برنامه تندرستی التهابی خود، من شما را تشویق می‌کنم که تمام غذاهای مزاحم را که بدن شما را تحریک می‌کنند، کاهش دهید یا حذف کنید. بیشتر خرچنگ‌هایی که معمولاً در رژیم غذایی استاندارد آمریکایی (SAD) یافت می‌شوند – گوشت و لبنیات، کربوهیدرات‌های تصفیه شده، گندم، فرآوری‌شده غذاهایی که با شربت ذرت با فروکتوز بالا، شیرین کننده های مصنوعی و چربی های ترانس درست می شوند، و بیایید مواد شیمیایی، داروها و هر چیز دیگری را که از نظر آوایی به نظر نمی رسد، فراموش نکنیم.

کار، که در 31 سالگی به سرطان مبتلا شده است، به موضوع بحث برانگیز محصولات سویا می پردازد و می گوید: “بسیاری از همان پزشکانی که به بیماران می گویند از مصرف سویا اجتناب کنند، هرگز به مقادیر فراوان استروژن و سایر هورمون های رشد موجود در محصولات لبنی اشاره نمی کنند. اجتناب از مصرف سویا در نتیجه تشخیص سرطان، لطفا به شدت در نظر بگیرید که لبنیات را نیز کنار بگذارید.”

همه دستور العمل ها با نمادهایی که بر اساس ترجیحات غذایی (بدون سویا، بدون گلوتن، خام، مناسب برای بچه ها) و همچنین سطح دشواری (“eazy breezy” یا “cheffy”) و “time saver” علامت گذاری شده اند. همچنین چند صفحه (ص 274) از منوهای پیشنهادی با نام‌های امیدوارکننده مانند “استرس صفر در 30 دقیقه یا کمتر”، “زندگی ساده”، “برای ولنتاین شما” و “پارتی ناهار اداری” وجود دارد.

من اولین بار نام چاد سارنو را هنگام تهیه دستور پخت پنیر بادام هندی در فیلم «آشپز آگاه» اثر تال رونن، سه سال پیش شنیدم. این اولین مواجهه من با غذاهای خام بود، و خوشحالم که می بینم Crazy Sexy Kitchen شامل نمونه خوبی از دستور العمل های خام است. علاوه بر آبمیوه و اسموتی، مواد خام قدیمی مانند نودل خام و «راویولی» (راویولی ساخته شده با لفاف های ساخته شده از برش چغندر) وجود دارد. کار می‌گوید که او مردم را تشویق می‌کند تا «مصرف غذاهای خام خود را افزایش دهند» و ترکیبی از غذاهای عمدتاً خام و برخی از غذاهای پخته شده در دراز مدت ایده‌آل است.

اگرچه CSK ده ها دستور غذای فریبنده دارد، برخی از موارد مورد علاقه من عبارتند از:

 • نان تست فرانسوی با خامه آمارتو (ص 105)

 • کیک خرچنگ به سبک قلب های نخل با ریمولاد (151)

 • نخود با تاجین ریشه گیاهی (185)

 • راویولی چغندر با پنیر خامه ای بادام هندی (193)

 • مادیرا فلفل تمپه (203)

 • پاپ کورن رزماری راکینگ (245)

 • کیک خامه ای رام ادویه دار سیب با لعاب وانیلی افرا (273)

آیا Crazy Sexy Kitchen انتخاب خوبی برای شماست؟

کتاب آشپزی یک انتخاب بسیار شخصی است – به خصوص اگر به معنای تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی باشد – اما در اینجا برخی از ویژگی های CSK وجود دارد که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید:

 • دستور العمل هایی از طیف گسترده ای از سرآشپزها که دوستان و خانواده شما را تحت تاثیر قرار می دهد و چشم انداز وسیعی از تمام احتمالات یک رژیم غذایی گیاهی به شما می دهد.

 • برخی از دستور العمل های خام نیاز به یک مخلوط کن با سرعت بالا و همچنین آبگیری دارند و این ممکن است برای برخی مانع باشد. از این که برخی تجهیزات را ندارید یا نمی توانید بخرید ناامید نشوید. Spirooli Slicer یک راه مقرون به صرفه برای شروع است. شما همیشه می توانید موارد دیگر را در “لیست آرزو” خود قرار دهید.

 • نکاتی را در مورد نحوه صرفه جویی در هزینه ارائه می دهد که می توانید آن را به خرید مواد اولیه محلی و ارگانیک اختصاص دهید.

 • برخی از دستور العمل ها به کره گیاهی یا شورتنینگ یا دیگر غذاهای راحت وگان (که من اهمیتی به آنها نمی دهم) نیاز دارند، اما آنها برای انتقال به یک رژیم غذایی گیاهی مفید هستند.

به طور کلی، Crazy Sexy Kitchen برای سرآشپزهای مشتاق، کنجکاوهای گیاهخوار یا فقط کسانی که می خواهند غذاهای سالم تری تهیه کنند مناسب است. برای وگان های قدیمی و آشپزهای با تجربه، ممکن است مجموعه شما را کامل کند و افق شما را گسترش دهد. با ده ها عکس زیبا و طراحی جذاب، یک کتاب میز قهوه و یک ایده هدیه عالی نیز می سازد.