آموزش عادات دندانپزشکی سالم به کودکان

شاید مهمترین بخش شغل والدین آموزش عادات موثر و سالم به فرزندانشان باشد تا مادام العمر باشند. در حالی که والدین غالباً کنترل زیادی بر رژیم غذایی و روال های دندانپزشکی کودکان بسیار خردسال دارند، کودکان با افزایش سن استقلال بیشتری به دست می آورند. اگر مهارت‌های اولیه بهداشت دهان و دندان و چرایی اهمیت آن‌ها به آنها آموزش داده شده باشد، امیدواریم حتی بدون نگاه کردن والدین به روی شانه‌هایشان، از یک رژیم سالم پیروی کنند.

یکی از اساسی ترین مهارت هایی که هر کودکی باید بداند، مسواک زدن است. به همان اندازه مهم، کودکان باید بدانند که چرا این فرآیند ضروری است. اثرات مسواک زدن ناکافی ممکن است سال ها طول بکشد تا نشان داده شود، بنابراین بچه ها همیشه نمی دانند که چرا باید هر شب و صبح دندان های خود را تمیز کنند.

برای تشویق این عادت مهم، ممکن است سعی کنید آن را به یک بازی تبدیل کنید. از کودکتان بخواهید شخصیت خاصی را در اطراف دهانش دنبال کند تا مطمئن شود که کل دهانش تمیز می شود. کودک شما ممکن است از تعقیب “اشکالات” پلاک یا دنبال کردن شخصیتی که در کتاب ها یا فیلم ها دوست دارد لذت ببرد. پاداش های کوچک نیز می تواند کمک کند. دریافت استیکرها برای قرار دادن روی نمودار یک محرک رایج است.

برای اینکه به فرزندتان کمک کنید بفهمد چرا این فرآیند بدون سرگرمی ضروری است، می‌توانید یکی از طیف گسترده‌ای از فیلم‌ها و کتاب‌های کودکان را انتخاب کنید که این مفهوم را به تصویر می‌کشد. همچنین ممکن است بخواهید تصاویری از پوسیدگی دندان را به کودک خود نشان دهید که برای نشان دادن آنچه ممکن است اتفاق بیفتد، چندان تصویری نیست. یک دندانپزشک خوب همچنین می تواند اهمیت این عادت را توضیح دهد و نحوه انجام صحیح آن را نشان دهد.

البته مسواک زدن تنها جنبه سلامت دندان نیست. پیروی از یک رژیم غذایی خوب می تواند علاوه بر سلامت جسمی کلی به دندان های قوی نیز کمک کند. به طور کلی، کودکانی که از سنین پایین به آنها آموزش داده شده است که سالم غذا بخورند، این کار را در بزرگسالی بسیار آسان تر خواهند کرد.

به عنوان مثال، سعی کنید به جای تنقلات بیش از حد شیرین، از غذاهای سالم به عنوان غذا و پاداش استفاده کنید. این می‌تواند به بچه‌ها کمک کند که از میوه‌ها و سبزیجات لذت ببرند، نه اینکه آنها را چیزی ترسناک ببینند که والدین آنها را مجبور به خوردن می‌کنند. حداقل نگه داشتن گلوکز و کافئین می تواند خطر ایجاد حفره در کودک را تا حد زیادی کاهش دهد و حتی ممکن است به بهبود رفتار کمک کند.

آموزش عادات خوب به کودک کار آسانی نیست. بسیاری از والدین قبل از اینکه چیزی را پیدا کنند که به خوبی کار می کند، باید نکات و تکنیک های مختلفی را امتحان کنند. نکته مهم این است که بیش از حد ناامید نشوید و همچنان بر سلامت کودکان تمرکز کنید.

برای مشاوره بیشتر در مورد سلامت دهان و دندان کودکان، با دندانپزشک خانوادگی شیکاگو دکتر باگی تماس بگیرید.