آیا از پروبیوتیک ها برای درمان دیابت استفاده می شود؟


آیا پروبیوتیک ها برای درمان دیابت مفید هستند؟ آیا می دانستید اگر دیابت دارید باید پروبیوتیک مصرف کنید؟ ما هر روز چیزهای زیادی در مورد رابطه بین دیابت، سلامت روده و کنترل قند خون می آموزیم. در زیر به استفاده از پروبیوتیک ها در بیماران دیابتی و انتخاب مکمل پروبیوتیک می پردازیم.

آیا درمان دیابت امکان پذیر است؟

مطالعات بسیاری نقش پروبیوتیک ها را در دیابت و کنترل قند خون، سلامت قلب و سلامت دستگاه گوارش مورد بررسی قرار داده اند. این سه مورد برای کنترل دیابت مهم و حیاتی هستند. پروبیوتیک ها ممکن است به کاهش سطح گلوکز و انسولین در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کنند و ممکن است سیستم ایمنی، دستگاه گوارش را سالم نگه دارند و ممکن است سلامت قلب را ارتقا دهند.
کنترل و حفظ سلامت روده بخش مهمی از کنترل دیابت است. بسیاری از رفتارهایی که برای کنترل دیابت انجام می دهیم، مانند رژیم غذایی، ورزش و مدیریت استرس، بر سلامت روده تأثیر می گذارد. می دانیم که کنترل ضعیف سطح قند خون می تواند بر باکتری های روده تأثیر بگذارد.

تفاوت بین پری بیوتیک ها و پروبیوتیک ها چیست؟

پروبیوتیک ها باکتری هایی هستند که در دستگاه گوارش زندگی می کنند و به بدن در هضم غذایی که می خوریم کمک می کنند. بارها نام این باکتری ها را شنیده اید که به باکتری های خوب روده معروف هستند. مکمل های پروبیوتیک حاوی همان باکتری های خوب هستند.
پری بیوتیک ها متفاوت هستند. پری بیوتیک ها باکتری نیستند، بلکه غذای باکتری های پروبیوتیک هستند. پری بیوتیک ها در انواع غذاهای فیبری مانند موز، مارچوبه، ریشه کاسنی، پیاز، سیر، کنگر فرنگی، لوبیا یافت می شوند.
در واقع، غذایی که می خوریم باید سرشار از باکتری های پروبیوتیک و فیبر پری بیوتیک باشد.

پروبیوتیک ها و سیستم ایمنی بدن

می دانیم که تعادل باکتری ها و ذخیره باکتری های خوب در روده برای عملکرد سیستم ایمنی و پیشگیری از بیماری های گوارشی مهم است. نتایج تحقیق در مورد نقش مکمل های پروبیوتیک در تقویت سیستم ایمنی ترکیبی است. در چند سال آینده شاهد مطالعات بیشتری در این زمینه خواهیم بود.

کپسول مگابیوم ویویشن انتخاب خوبی برای بیماران دیابتی است

درمان دیابت

غذاهای غنی از پروبیوتیک
غذاهایی که به طور طبیعی غنی از پروبیوتیک هستند عبارتند از:

 • ماست
 • کفیر
 • کلم ترش
 • کامبوچا (نوعی چای سبز یا سیاه شیرین شده)
 • کیمچی (نوعی ترشی)
 • میسو (سس سویا)
 • سبزیجات تخمیر شده

اکثر افرادی که از رژیم غذایی غربی استفاده می کنند، پروبیوتیک کافی از طریق غذا دریافت نمی کنند، بنابراین مکمل ها توصیه می شود.
1- آیا می توانم با متفورمین پروبیوتیک مصرف کنم؟
بله قربان. برخی از پروبیوتیک ها به تسکین عوارض جانبی دستگاه گوارش (مانند اسهال) مرتبط با متفورمین کمک می کنند.
آیا پروبیوتیک ها برای قند خون بالا مفید هستند؟
پروبیوتیک ها قند خون را کاهش نمی دهند، اما برخی داده ها نشان می دهد که مصرف مکمل های پروبیوتیک می تواند دیابت را با کاهش سطح گلوکز و انسولین خون کنترل کند.
3- آیا پروبیوتیک ها باعث نفخ می شوند؟
هنگام شروع مصرف پروبیوتیک ها ممکن است دچار نفخ شوید، اما به مرور زمان از بین می رود.
4. چقدر طول می کشد تا پروبیوتیک ها در بدن اثر کنند؟
برای تسکین فوری علائمی مانند اسهال یا یبوست، پروبیوتیک ها ممکن است طی چند روز اثرات خود را نشان دهند. در شرایطی که علائم بسیار مزمن دارند، ممکن است چندین هفته طول بکشد تا پروبیوتیک ها اثرات خود را نشان دهند و شما متوجه تفاوت در خلق و خو و علائم خود خواهید شد.
5. برخی از علائم اثربخشی پروبیوتیک چیست؟
برخی از علائم و نشانه هایی که با پروبیوتیک ها ظاهر می شوند و به تقویت باکتری های خوب در روده کمک می کنند عبارتند از:

 • کاهش اختلالات گوارشی
 • حرکات منظم روده
 • کاهش علائم آلرژی بینی
 • بهبود علائم پوستی (بثورات پوستی و خارش)

6. آیا پروبیوتیک ها و آنتی بیوتیک ها مرتبط هستند؟
امروزه آنتی بیوتیک ها یکی از داروهای نجات دهنده در پزشکی هستند. اما همین داروها هنگام استفاده عوارض جانبی دارند. آنتی بیوتیک ها باکتری های بد را از روده دفع می کنند، اما همین کار را با باکتری های خوب انجام می دهند. بنابراین اگر نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک یا سایر داروها دارید، و اگر فکر می کنید می توانید از مکمل های پروبیوتیک برای تقویت باکتری های مفید در سیستم گوارش خود پس از مصرف آنتی بیوتیک استفاده کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

بهترین پروبیوتیک ها برای دیابتی ها

به بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 که به دنبال مکمل پروبیوتیک هستند توصیه می شود مکمل پروبیوتیک را با اطلاعات زیر روی برچسب انتخاب کنند:

 • گونه های خاصی از باکتری ها در مکمل پروبیوتیک وجود دارند
 • مکمل پروبیوتیک حاوی حداقل 1 میلیارد واحد تشکیل دهنده کلنی است (این تعداد تعداد باکتری های زنده در یک دوز مکمل پروبیوتیک است)
 • یک مارک معروف مکمل های پروبیوتیک با فرآیندهای تولید با کیفیت بالا را انتخاب کنید
 • نوع پروبیوتیک را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید.

تنظیم : زهرا محبی (کارشناس ارشد تغذیه)