آیا شاهدانه یک درمان سرطان است؟


برخی از مطالعات روی موش ها نشان می دهد که شاهدانه سرطان را بهتر می کند، در حالی که برخی دیگر نشان می دهد که سرطان را بدتر می کند. تنها و تنها کارآزمایی بالینی انسانی تا به امروز چه چیزی را نشان داد؟

“حشیش و سرطان: واقعیت یا حیله گری رویای پیپ؟” من در ویدیوی خود به این سؤال می پردازم آیا شاهدانه می تواند سرطان را درمان کند؟. «در میان درمان‌های جایگزین سرطان، حشیش در موقعیتی خاص سیاسی قرار دارد، که برخی از آن به عنوان داروی سرکوب‌شده مورد ستایش قرار می‌گیرند، برخی دیگر آن را به عنوان داروی روان‌پریشی و غیرقانونی محکوم می‌کنند. سرطان آنها.” “این وعده و حتی تبلیغات تبلیغاتی می تواند به ابعاد هیستریک برسد، با ادعای درمان سرطان شاهدانه در فضای مجازی با سرعتی خشمگین.”

گاهی اوقات، یک بیمار به سرطانی مبتلا می‌شود که با درمان‌های مرسوم قابل درمان است، مانند برداشتن آن با جراحی قبل از گسترش، اما ترجیح می‌دهد از این درمان صرف نظر کند و به نفع یک درمان ادعایی که دارای «تعداد زیادی از توصیفات آنلاین» است، آن را کنار بگذارد.

بله، همانطور که در نمودار و در 0:54 در من می بینید ویدئوترکیبات شاهدانه مانند THC می‌تواند حجم تومور مغزی را در موش کاهش دهد یا رشد سلول‌های سرطانی را در ظرف پتری سرکوب کند، اما موش‌ها و موش‌ها انسان نیستند و آنچه مشاهده می‌شود درونکشتگاهی لزوماً به پزشکی بالینی انسانی ترجمه نمی شود. با این حال، آیا امتحان کردن آن ضرر دارد؟ خب، شواهد دیگری وجود دارد که نشان می‌دهد ترکیبات شاهدانه «ممکن است رشد سلول‌های سرطانی را تشویق کند». در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که THC ممکن است ایمنی ضد توموری را مهار کند یا تکثیر سلول‌های سرطانی را القا کند، و همچنین با سرکوب پاسخ ایمنی ضد توموری – حداقل در تومورهای پستانی موش، رشد و متاستاز سرطان سینه را افزایش دهد. شما نمی دانید چه اتفاقی در مردم می افتد … تا زمانی که آن را آزمایش نکنید. اما به دلایل قانونی مطالعات انسانی کمی انجام شده است. خوشبختانه، “پس از سال ها انجماد عمیق در تحقیقات، بودجه و مواد مرتبط با حشیش، آب شدن آب شروع شده است.” اما، اصلاً از کجا شروع می کنید؟

خوب، اگر ترکیبات شاهدانه – کانابینوئیدها – فرض بر این است که یک اثر ضد سرطانی بالقوه از طریق CB1 دارند. [cannabinoid] گیرنده‌ها، نتیجه آن این است که مغز – جایی که گیرنده CB1 پرتراکم‌ترین گیرنده است – مکان خوبی برای شروع تحقیقات خواهد بود.

یکی از مخرب ترین انواع سرطان، گلیوبلاستوما است، یک نوع تومور بدخیم مغزی که به سرعت در حال رشد است، و این اولین سرطانی است که مورد آزمایش قرار گرفت.

ترکیبات شاهدانه گاهی رشد تومور را در حیوانات آزمایشگاهی مهار می‌کنند، اما اثرات ضد توموری آن‌ها تا همین اواخر روی انسان‌ها آزمایش نشده بود. در نهایت، اولین مطالعه بالینی در مورد سرطان انجام شد – یک مطالعه آزمایشی بر روی 9 بیمار مبتلا به گلیوبلاستوما راجعه، به این معنی که تومورهای خود را قطع کرده بودند و سپس تحت درمان های پرتویی قرار گرفتند، اما سرطان آنها بازگشت و در حال رشد بود. محققان THC را مستقیماً در تومورهای خود تجویز کردند. شرکت کنندگان در مطالعه دوباره به عمل جراحی رفتند و از مرکز تومورهایشان یک اسکوپ حک شد. یک کاتتر در وسط قرار داده شد و انتهای دیگر آن از سر آنها خارج شد و محققان THC را مستقیماً با یک سرنگ به داخل تومور چک کردند. THC قبلاً روی نمونه‌های بیوپسی آزمایش شده بود و نشان داده بود که می‌تواند برخی از سلول‌های سرطانی را در یک ظرف پتری از بین ببرد. چه اتفاقی افتاد که روی خود بیماران آزمایش شد؟ همه بیماران در عرض چند ماه فوت کردند.

همانطور که در نمودار و در 3:39 در من می بینید ویدئودر چند مورد، به نظر می رسید که THC ممکن است برای چند هفته کار کند، اما پس از آن تومورهای آنها با وجود درمان های مکرر دوباره شروع به رشد کردند. بیمار با دراماتیک ترین نتیجه مردی 35 ساله بود. در چهار هفته، تومور او به طرز چشمگیری کوچک شده بود، اما پس از آن دوباره با انتقام برگشت و با وجود تزریق های بیشتر، وضعیت او بدتر شد و پس از آن رفت. بدون گروه کنترل، تأثیر درمان بر بقای کلی نامشخص است.

این هم اولین کارآزمایی بالینی روی سرطان و هم بود فقط کارآزمایی بالینی روی سرطان، و بیش از یک دهه پیش منتشر شد. با این حال، یک خبر خوب وجود دارد: بیش از 15 آزمایش در حال حاضر در حال انجام است. هیجان‌انگیزترین آزمایش ممکن است مرحله دوم آزمایش در اسرائیل باشد که یک بار دیگر به بررسی «سرطان‌های پیشرفته‌ای که در تمام درمان‌های استاندارد پیشرفت کرده‌اند» است. در همین حال، اگر تحت یک درمان استاندارد مانند شیمی درمانی هستید، حداقل می دانیم که شاهدانه ممکن است به برخی از عوارض جانبی کمک کند.

یادداشت پزشک:

اگر آن را از دست دادید، ویدیوی قبلی من را ببینید، آیا ماری جوانا باعث سرطان ریه می شود؟.