آیا شکلات می تواند عاملی برای سردرد باشد؟ – دکتر رویا خادمیان


Womans HandsHolding Chocolate SOC - آیا شکلات می تواند باعث سردرد شود؟

آیا شکلات می تواند عاملی برای سردرد باشد؟

سردرد انواع مختلفی دارد و هر کس سردرد را متفاوت تجربه می کند. برای برخی، سردرد می تواند شدید و آزاردهنده باشد، در حالی که برای برخی دیگر می تواند مانند یک احساس تپش با رشد آهسته باشد. سردرد می تواند تنها چند دقیقه یا چند روز طول بکشد، اما با وجود تفاوت ها، همه سردردها را می توان به عنوان درد تجربه شده در هر نقطه از سر طبقه بندی کرد.

وقتی صحبت از علت سردرد می شود، علل آن می تواند به اندازه خود سردرد متفاوت باشد. بیشتر سردردها ناشی از سفت شدن عضلات گردن و سر است که به عنوان “سردرد تنشی” شناخته می شود. این سردردها ناشی از گرسنگی، استرس، بی خوابی یا حتی تغییرات آب و هوایی است.

میگرن، اگرچه شبیه به سردرد است، اما نتیجه درد ناشی از پایانه های عصبی بیش از حد حساس در مغز است و اغلب به عنوان شدیدترین شکل سردرد تجربه می شود. میگرن می تواند ناشی از دود یا نور روشن و همچنین برخی مواد غذایی مانند پنیر، آووکادو، کره بادام زمینی و خامه ترش باشد.

آیا شکلات یکی از غذاهایی است که باید از آن اجتناب کرد؟

ترکیبات مختلف ممکن است سردرد را بهبود بخشند یا بدتر کنند.

در یک مطالعه در سال 2020 که در مجله علمی Nutrients منتشر شد، محققان نتایج مطالعات قبلی را برای بررسی ادعای بیماران مبنی بر اینکه شکلات مهم‌ترین محرک غذایی برای میگرن آنها است، بررسی کردند.

در این مطالعه، شواهدی مبنی بر اینکه آیا شکلات عامل مستقیم سردرد است یا خیر، برای ارائه نتایج قطعی کافی نبود. با این حال، کارشناسان بر این باورند که برخی از مواد تشکیل دهنده شکلات مانند کافئین می تواند محرک سردرد باشد.

تحقیقات روی یک افزودنی در شکلات به نام بتا فنیل اتیلامین نشان داده است که بر جریان خون مغزی تأثیر می گذارد و به طور بالقوه با شروع میگرن مرتبط است.

از سوی دیگر، شکلات حاوی کاکائو است. مقالاتی که کارشناسان بنیاد ملی سردرد معتقدند ممکن است به تسکین سردرد کمک کند.

پل دورهام، محقق مرکز علوم زیستی دانشگاه ایالتی میسوری، گفت: داده های ما اولین شواهدی است که نشان می دهد رژیم های غذایی غنی شده با کاکائو پروتئین هایی را افزایش می دهد که از تحریک سلول های عصبی و آزادسازی مولکول های التهابی که تصور می شود مضر هستند، جلوگیری می کند. میگرن درگیر است.

در حالی که مبتلایان به میگرن به غذاهای مختلف واکنش متفاوتی نشان می دهند، بنیاد ملی سردرد شکلات را به عنوان وسیله ای برای تسکین علائم توصیه نمی کند زیرا کاکائو کمی دارد و در عوض کافئین و تیرامین ممکن است باعث سردرد شوند.