آیا همه افراد در بدن خود سلول های سرطانی دارند؟


سلول سرطانی چیست؟

سرطان یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در بسیاری از جوامع است. در این مقاله مطالب پزشکی سایت سیب ما نگاهی دقیق‌تر به آنچه باعث سرطانی شدن یک سلول طبیعی می‌شود و مروری داریم بر آنچه که می‌توانید برای کاهش شانس ابتلا به سرطان انجام دهید.

سلول سرطانی چیست؟

قبل از بررسی جنبه های مختلف سلول های سرطانی، بهتر است ابتدا ببینیم که سلول سرطانی چیست. یک سلول طبیعی و سالم دارای چرخه زندگی رشد، تقسیم و مرگ است. سلول سرطانی یک سلول غیر طبیعی است که از این چرخه پیروی نمی کند. سلول‌های سرطانی به جای اینکه بر اساس چرخه زندگی خود بمیرند، سلول‌های غیرطبیعی بیشتری را تکثیر می‌کنند که می‌توانند در بافت اطراف پخش شوند. همچنین، آنها می توانند از طریق خون و سیستم لنفاوی به سایر قسمت های بدن گسترش یابند.

آیا همه افراد در بدن خود سلول های سرطانی دارند؟

نه، همه ما سلول های سرطانی در بدن خود نداریم. بدن ما دائما در حال تولید سلول های جدید است که برخی از آنها ممکن است سرطانی شوند. در هر لحظه ممکن است سلول هایی تولید کنیم که DNA آنها آسیب دیده است. اما این بدان معنا نیست که آنها سرطانی می شوند.
در بیشتر مواقع، سلول‌های دارای DNA آسیب‌دیده یا خود را ترمیم می‌کنند یا از طریق مرگ سلولی می‌میرند (آپوپتوز). تنها در صورتی احتمال ابتلا به سرطان وجود دارد که هیچ یک از این موارد اتفاق نیفتد.

تفاوت بین سلول سرطانی و سلول سالم

تفاوت بین سلول سرطانی و سلول سالم

به طور خلاصه می توان گفت که سلول های طبیعی از دستورات بدن پیروی می کنند. اما سلول های سرطانی دنبال نمی شوند و این مهم ترین تفاوت بین سلول سرطانی و سلول سالم است. سلول های طبیعی تنها زمانی رشد می کنند و تقسیم می شوند که نیاز به جایگزینی سلول های آسیب دیده یا پیر باشد. سلول های بالغ عملکردهای تخصصی دارند. پس از رسیدن به هدف، می میرند و چرخه زندگی خود را کامل می کنند.

چگونه یک سلول سرطانی می شود؟

پاسخ به این سوال که چگونه یک سلول سرطانی می شود تا حدودی پیچیده است. فرآیندهای مختلف دست به دست هم می دهند تا یک سلول از چرخه طبیعی خود خارج شده و سرطانی شود.

سلول های سرطانی دارای ژن های جهش یافته هستند و کمتر از سلول های طبیعی تخصصی هستند. سلول های سرطانی همیشه از یک روال عادی پیروی نمی کنند. آنها رشد می کنند و تقسیم می شوند چه نیاز داشته باشند یا نه، و زمانی که باید نمی میرند. این نوع رشد خارج از کنترل است و حتی شکل سلول سرطانی با سلول طبیعی متفاوت است.

سلول‌های سرطانی می‌توانند بر رفتار سلول‌های طبیعی تأثیر بگذارند که مشکل را پیچیده می‌کند. آنها می توانند سلول های سالم اطراف خود را وادار کنند تا با تامین مواد مغذی، رگ های خونی جدیدی را برای محافظت از تومورهای سرطانی ایجاد کنند.
سلول‌های سرطانی اغلب می‌توانند با جلوگیری از تمایز سلول‌های سرطانی از سلول‌های سالم، از سیستم ایمنی فرار کنند.

سرطان از چند راه در بدن پخش می شود؟

سلول های سرطانی برای تشکیل تومور جمع می شوند و به بافت اطراف گسترش می یابند. همچنین، این سلول ها می توانند شکسته شده و به سایر قسمت های بدن گسترش یابند.

یکی از راه های انتشار سرطان در بدن، انتشار موضعی است. یعنی تومور در محلی که قرار دارد رشد می کند و در همان محل بزرگ و منبسط می شود. راه دیگری که سرطان در بدن پخش می شود از طریق جریان خون و لنف است. در این حالت سلول سرطانی وارد جریان خون یا لنف می شود و در قسمت دیگری از بدن کاشته می شود و در آنجا دوباره شروع به رشد می کند.

تفاوت بین سلول های خوش خیم و بدخیم

تفاوت زیادی بین سلول های خوش خیم و بدخیم وجود دارد. سلول های خوش خیم غیر سرطانی هستند. آنها گاهی بیش از حد تولید می کنند و تومور را تشکیل می دهند. با این حال، آنها توانایی انتشار به بافت های دیگر را ندارند. آنها معمولاً تهدید کننده زندگی نیستند. با این حال، اگر آنها بیش از حد بزرگ شوند یا به اندامی فشار وارد کنند، ممکن است تهدید کننده زندگی باشند. به عنوان مثال، تومور خوش خیم مغز می تواند خطرناک باشد.

هنگامی که یک تومور خوش خیم برداشته شود، بعید است که دوباره رشد کند. از آنجایی که سلول های خوش خیم پخش نمی شوند، نیازی به درمان برای جلوگیری از بازگشت سلول های خوش خیم نیست.

سلول های بدخیم سرطانی و به طور بالقوه تهدید کننده زندگی هستند. آنها توانایی انتشار به بافت های مجاور و در سراسر بدن را دارند.
هنگامی که یک تومور بدخیم برداشته می شود، هر سلول باقی مانده می تواند باعث رشد جدید شود. به همین دلیل است که سرطان اغلب به درمان‌های اضافی مانند شیمی‌درمانی، ایمونوتراپی و پرتودرمانی نیاز دارد تا سلول‌های سرطانی را با دقت جستجو کرده و از بین ببرد.

سرطان بدخیم کبد به طور کامل در محل سیب ما بررسی کردیم که می توانید با مراجعه به آن صفحه مقاله را بخوانید.

سلول سرطانی زیر میکروسکوپ

یکی از ویژگی های سلول های سرطانی که برای تشخیص سرطان استفاده می شود، شکل سلول سرطانی است. یک سلول سرطانی زیر میکروسکوپ اغلب دارای ویژگی هایی است که یک سلول سالم فاقد آن است. معمولاً وقتی پزشک به وجود تومور مشکوک می شود، از ناحیه تومور نمونه برداری می کند و این نمونه به آزمایشگاه ارسال می شود.

پاتولوژیست شکل سلول سرطانی را زیر میکروسکوپ در آزمایشگاه بررسی می کند و در صورت داشتن معیارهای سرطان، تشخیص سرطان داده می شود.

سلول سرطانی زیر میکروسکوپ

چه چیزی باعث سرطان می شود؟

سرطان با DNA آسیب دیده مرتبط است. علت 5 تا 10 درصد از سرطان ها به ارث بردن یک ژن جهش یافته است. داشتن یکی از این جهش های ژنتیکی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. اما، این بدان معنا نیست که این اتفاق می افتد. جهش های ژنتیکی نیز توسط عوامل دیگری ایجاد می شوند، از جمله:

 • مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو؛
 • اشعه ماوراء بنفش (UV) از خورشید یا تخت های برنزه؛
 • قرار گرفتن در معرض اشعه، از جمله پرتودرمانی (رادیوتراپی)؛
 • رژیم غذایی نامناسب از جمله مصرف زیاد گوشت های فرآوری شده؛
 • عدم تحرک بدنی؛
 • سوء مصرف الکل؛
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند رادون، سرب و آزبست؛
 • عفونت هایی مانند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و هپاتیت.

همیشه نمی توان دلیل دقیق انتشار سرطان در بدن افراد را مشخص کرد. ترکیبی از عوامل ممکن است در شروع سرطان نقش داشته باشد. هنگامی که یک سلول دارای جهش است، به هر سلولی که تولید می کند منتقل می شود.

برای بررسی ویژگی های کشنده ترین سرطان پوست نیز می توانید مقاله این موضوع را در سایت مطالعه کنید سیب خواندن.

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان چه کاری می توانید انجام دهید؟

شما نمی توانید خطر ابتلا به سرطان را به طور کامل از بین ببرید. اما، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر انجام دهید.

 • از استعمال دخانیات از جمله سیگار، سیگار برگ، پیپ و محصولات تنباکوی بدون دود خودداری کنید. در ایالات متحده، از هر سه مرگ ناشی از سرطان، یک مورد به سیگار مربوط می شود.
 • به طور منظم غربالگری سرطان انجام دهید. برخی از غربالگری ها مانند پاپ اسمیر (غربالگری سرطان دهانه رحم) و کولونوسکوپی (غربالگری سرطان روده بزرگ) می توانند سلول های غیرطبیعی را قبل از اینکه شانس سرطانی شدن پیدا کنند، شناسایی کنند. غربالگری های دیگر، مانند ماموگرافی (غربالگری سرطان سینه)، می تواند سلول های سرطانی موضعی را قبل از شروع گسترش شناسایی کند.
 • الکل را در حد اعتدال بنوشید. نوشیدنی های الکلی حاوی اتانول هستند که به مرور زمان خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. نوشیدن الکل برای زنان و مردان باید به ترتیب به یک و دو نوشیدنی در روز محدود شود.
 • از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. با پوشاندن پوست خود و استفاده از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع با SPF (فاکتور محافظت در برابر نور خورشید) حداقل 30 از اشعه ماوراء بنفش اجتناب کنید. سعی کنید از گذراندن وقت زیر نور خورشید در وسط روز خودداری کنید و از تخت‌های برنزه یا لامپ‌های خورشیدی استفاده نکنید. .
 • از یک رژیم غذایی سالم و متعادل پیروی کنید. سعی کنید مقدار زیادی سبزیجات، میوه ها و غلات کامل را در رژیم غذایی خود بگنجانید. مصرف غذاهای فرآوری شده، قندها، گوشت قرمز و گوشت های فرآوری شده را محدود کنید.
 • ورزش. عدم فعالیت بدنی می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. سعی کنید حداقل 150 دقیقه ورزش متوسط ​​یا 75 دقیقه ورزش شدید در هفته داشته باشید.

با پزشک خود در مورد واکسن هایی صحبت کنید که ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان های خاص کمک کند.
ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک عفونت مقاربتی (STI) است که از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود و می تواند باعث سرطان دهانه رحم، دستگاه تناسلی و سر و گردن شود. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها واکسن HPV را برای اکثر افراد بین 9 تا 26 سال توصیه می کند.
همچنین واکسنی برای هپاتیت B، یک عفونت ویروسی که می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش دهد، وجود دارد.
با پزشک خود در مورد خطر ابتلا به سرطان و سایر اقداماتی که می توانید برای کاهش خطر انجام دهید صحبت کنید.

سخن پایانی در مورد سلول های سرطانی

همه ما سلول های سرطانی در بدن خود نداریم.
تعداد ثابت سلول هایی که بدن شما دائماً می سازد به این معنی است که همیشه این احتمال وجود دارد که برخی از آنها آسیب ببینند. حتی در این صورت، این سلول های آسیب دیده لزوما به سرطان تبدیل نمی شوند.
سرطان معمولاً به دلیل آسیب به DNA ناشی از جهش های ژنتیکی ارثی یا چیزی است که شما در زندگی روزمره خود با آن مواجه هستید.
شما نمی توانید جهش های ژنتیکی را کنترل کنید. اما برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند به کاهش خطر گسترش سرطان کمک کند، از جمله انجام غربالگری های خاص سرطان برای توقف بیماری قبل از شروع.

اگر در مورد سلول های سرطانی سوالی دارید، سوالات خود را در قسمت نظرات با پزشکان سایت مطرح کنید سیب به سوال شما پاسخ دهید

سوالات متداول در مورد سلول های سرطانی در بدن

سرطان از چند راه در بدن پخش می شود؟

انتشار موضعی، انتشار از طریق خون و انتشار از طریق لنف از راه های اصلی انتشار سرطان در بدن است.

آیا همه افراد در بدن خود سلول های سرطانی دارند؟

هیچ سلول سرطانی ممکن است هر روز در بدن ما ایجاد نشود. اما سیستم دفاعی بدن به سرعت این سلول ها را از بین می برد.

چه چیزی باعث سرطان می شود؟

علت اصلی سرطان آسیب ژنتیکی به سلول‌های زاینده است.