آیا هندوانه برای دیابتی ها قند زیادی دارد؟


آیا هندوانه برای دیابتی ها قند زیادی دارد؟

افراد مبتلا به دیابت باید در انتخاب غذایی خود دقت کنند تا سطح قند خون را ثابت نگه دارند و از عوارض جلوگیری کنند.

رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات می تواند به مدیریت قند خون کمک کند. با این حال، از آنجایی که میوه ها همچنین حاوی قندهای طبیعی و کربوهیدرات هستند، تعیین اندازه مناسب مهم است.

انجمن دیابت آمریکا (ADA) توصیه می‌کند که هیچ توزیع واحدی از درشت مغذی‌ها، شامل چربی‌ها، پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها وجود ندارد که برای همه مفید باشد. در عوض، تیم های مراقبت های بهداشتی و متخصصان تغذیه باید برنامه های فردی ایجاد کنند که اهداف و سلامت کلی فرد را در نظر بگیرد.

این مقاله به بررسی فواید تغذیه‌ای هندوانه می‌پردازد و در مورد آنچه افراد دیابتی باید قبل از گنجاندن این میوه در رژیم غذایی خود در نظر بگیرند، بحث می‌کند.

هندوانه و دیابت

شاخص گلیسمی (GI) نقش مهمی در تعیین سرعت تأثیر غذاها بر سطح گلوکز خون دارد.

GI سرعت ورود قند از غذا به جریان خون را اندازه گیری می کند – هرچه این فرآیند سریعتر باشد، احتمال افزایش قند خون در فرد بیشتر می شود.

سیستم GI امتیازی بین 0 تا 100 به هر غذا اختصاص می دهد. هر چه این عدد بیشتر باشد، قند سریعتر وارد جریان خون می شود.

هندوانه دارای GI حدود 72 است. هر غذایی با GI 70 یا بالاتر دارای GI بالایی است.

با این حال، بنیاد دیابت اشاره می کند که به دلیل درصد بالای آب در میوه، هندوانه دارای بار گلیسمی پایین 5 در یک وعده معمولی 120 گرمی است. و اگرچه این سازمان از خوردن هندوانه تازه حمایت می کند، اما توصیه می کند از آب هندوانه به دلیل بار گلیسمی بسیار بالاتر آن اجتناب کنید.

افراد مبتلا به دیابت می توانند هندوانه را با غذاهای غنی از چربی های سالم، فیبر و پروتئین مانند مغزها یا دانه ها ترکیب کنند. این ترکیب از مواد مغذی می تواند به فرد کمک کند برای مدت طولانی تری احساس سیری کند و جذب قند را در جریان خون کند کند.

فواید هندوانه

هندوانه حاوی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی است، از جمله:

ویتامین A

ویتامین B1 و B6

ویتامین سی

پتاسیم

منیزیم

فیبر

اهن

کلسیم

لیکوپن

ویتامین A

ویتامین A به حفظ عملکرد مناسب قلب، کلیه ها و ریه ها کمک می کند. همچنین از سلامت چشم پشتیبانی می کند. وزارت کشاورزی توصیه می کند که یک تکه هندوانه با وزن تقریبی 286 گرم، 80 میکروگرم (میلی گرم) معادل فعالیت رتینول (RAE) را فراهم کند، که معیاری برای دریافت ویتامین A است.

دفتر مکمل های غذایی (ODS) بیان می کند که مردان بالای 14 سال باید 900 میکروگرم RAE و زنان باید 700 میکروگرم RAE ویتامین A دریافت کنند. این بدان معناست که یک تکه هندوانه می تواند بیش از 10 درصد از نیاز روزانه فرد را تامین کند. ویتامین A.

ویتامین سی

ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که می تواند سیستم ایمنی سالم را تقویت کند. یک سیستم ایمنی قوی می تواند بروز بیماری ها و عفونت ها را کاهش دهد و ممکن است به پیشگیری از انواع خاصی از سرطان کمک کند.

ODS همچنین توصیه می کند که مردان باید 105.2 میلی گرم (میلی گرم) در روز و زنان باید 83.6 میلی گرم در روز مصرف کنند. یک تکه هندوانه 23.2 میلی گرم ویتامین C را تامین می کند، به این معنی که حدود 30.7 درصد از ویتامین C توصیه شده روزانه برای زنان و 25.6 درصد از ویتامین C مورد نیاز برای مردان را تامین می کند.

پتاسیم

یک تکه هندوانه حدود 320 میلی گرم پتاسیم دارد که می تواند به کنترل فشار خون کمک کند.

آمینو اسید

در نهایت، هندوانه همچنین حاوی یک اسید آمینه غیر ضروری به نام سیترولین است که یک مطالعه در سال 2018 نشان می دهد که می تواند به بهبود فشار خون و سلامت متابولیک کمک کند.

هندوانه چقدر قند دارد؟

هندوانه حاوی 17.7 گرم شکر در یک برش متوسط ​​حدود 286 گرم است.

مقدار شکری که یک فرد از هندوانه مصرف می کند با توجه به اندازه سرو متفاوت است. به عنوان مثال، در یک فنجان، یک فرد حدود 9.5 گرم شکر مصرف می کند.

بهترین راه برای خوردن هندوانه مبتلا به دیابت نوع 2

اگر فردی هندوانه یا میوه های دیگر را به وعده غذایی یا میان وعده خود اضافه کند، باید آن را با چربی های مغذی و پروتئین متعادل کند. چربی و پروتئین به کاهش سرعت جذب قند در جریان خون کمک می کند. این می تواند برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که از الگوهای غذایی خود برای کنترل سطح قند خون خود استفاده می کنند مفید باشد.

مانند سایر میوه ها، معمولاً بهتر است هندوانه را به شکل کامل و کم فرآوری شده بدون شکر اضافه مصرف کنید. با این حال، می توان آن را به عنوان بخشی از سالاد میوه اضافه کرد و بخش مناسبی از آن را به عنوان بخشی از یک وعده غذایی بزرگتر مصرف کرد.

بنیاد دیابت توصیه می کند از آب هندوانه اجتناب کنید زیرا ممکن است بار گلیسمی بالاتری نسبت به هندوانه تازه و جامد داشته باشد.

جایگزین های هندوانه: سایر میوه ها برای دیابت

فرد مبتلا به دیابت باید از یک رژیم غذایی متعادل و مغذی متشکل از مقدار زیادی میوه و سبزیجات استفاده کند.

اگرچه میوه ها حاوی قندهای طبیعی هستند، اما فرد مبتلا به دیابت هنوز باید میزان مصرف خود را کنترل کند. اغلب، ترکیب مصرف میوه با چربی ها و پروتئین های مغذی برای جلوگیری از افزایش قند خون کافی است.

مردم همچنین باید به جایگاه میوه در مقیاس GI توجه کنند و میوه هایی را با سطح قند کمتر و مقادیر فیبر بالاتر انتخاب کنند. به طور کلی، آنها باید از نوشیدنی های شیرین، از جمله آب میوه ها و اسموتی ها نیز اجتناب کنند.

میوه هایی که نمره GI پایین تری دارند و ممکن است اثر کاهشی بر سطح قند خون داشته باشند عبارتند از:

پرتقال ها

انواع توت

گریپ فروت

سیب

هلو

کیوی

گلابی ها

خلاصه

هندوانه در حد اعتدال برای افراد دیابتی بی خطر است. با این حال، بهتر است هندوانه و سایر میوه های با GI بالا را در کنار غذاهایی که حاوی مقدار زیادی چربی مغذی، فیبر و پروتئین هستند، مصرف کنید.

اگرچه هندوانه در مقیاس GI بالا است، اما بار گلیسمی پایینی دارد، به این معنی که پس از مصرف تنها تأثیر کمی بر سطح قند خون فرد خواهد داشت.