ارتباط بین چاقی و شدت بیماری عروق کرونر قلب
ارتباط بین چاقی و شدت بیماری عروق کرونر قلب

در مقاله امروز در سایت دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه در اصفهان به بررسی رابطه چاقی با شدت بیماری عروق کرونر می پردازیم. تغذیه یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده سطح پاسخ ایمنی است و تغذیه خوب در حمایت از پاسخ ایمنی مهم است. ایمنی ممکن است در افراد مسن، به ویژه در افراد ضعیف، و در افرادی که چاق هستند، یا در افرادی که دچار سوءتغذیه یا کمبود ریزمغذی ها هستند، مختل شود. اختلالات ایمنی مرتبط با سوءتغذیه حساسیت به عفونت را افزایش می دهد و باعث می شود عفونت ها شدیدتر و حتی کشنده شوند. تغذیه خوب همچنین در ترویج انواع باکتری های مفید روده که به نوبه خود از سیستم ایمنی حمایت می کنند، مهم است.

بیماری های غیر مسری

بیماری های غیرواگیر (NCD) حدود 70 درصد از کل مرگ و میرها در سراسر جهان را تشکیل می دهند. این بیماری همه گیر بر توانایی مبارزه با بیماری های غیرواگیر با اختلال در خدمات بهداشتی در سراسر جهان تأثیر گذاشته است. دلایل ذکر شده لغو مراقبت های انتخابی، عدم ایاب و ذهاب به دلیل قرنطینه، کمبود نیروی انسانی برای رسیدگی به تعداد زیادی از موارد و تعطیلی خدمات بیمارستانی بود. همراه با سایر عوامل خطر – رژیم غذایی ناسالم، مصرف الکل، عدم تحرک بدنی و استرس – بیشتر افراد را در معرض خطر ابتلا به بیماری های غیر واگیر قرار می دهد.

مقاله پیشنهادی: بیماری واریس در کمین افراد چاق

سیستم ایمنی

تغذیه سالم به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند و برعکس، عدم داشتن یک رژیم غذایی سالم می تواند. ایمنی ذاتی و اکتسابی را ضعیف می کند و فرد را مستعد ابتلا به عفونت ها می کند. با این حال، سیستم ایمنی را می توان با اصلاح رژیم غذایی تقویت کرد. راهنمای نیازهای سلامت مرتبط با ایمنی، ویتامین‌ها و عناصر کمیاب خاصی مانند روی، آهن، سلنیوم و مس را برای نقش آنها در عملکرد ایمنی شناسایی می‌کند. بررسی ریزمغذی ها و تاثیر آنها بر سیستم ایمنی، نقش ویتامین های C، D و روی را در تقویت سیستم ایمنی و کاهش خطر ابتلا به عفونت ها نشان می دهد. بنابراین، عاقلانه است که از یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی برای حمایت از سیستم ایمنی و مبارزه با عوامل بیماری زا استفاده کنید.

ارتباط چاقی با شدت بیماری عروق کرونر قلب متخصص تغذیه اصفهان

رژیم غذایی ناسالم

تغذیه نامناسب مواد مغذی کافی برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی را فراهم نمی کند. این به دلیل افزایش حساسیت به عفونت و ناتوانی در مبارزه با ویروس ها و باکتری های وارد شده به بدن است. در این راستا، نقش ریزمغذی ها در حمایت از سیستم ایمنی به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. مطالعات متعدد نشان داده اند که ریز مغذی های متعدد نقش حیاتی در حمایت از پاسخ ایمنی دارند. نقش ویتامین های مختلف مانند A، C و D و مواد معدنی مانند روی، مس و آهن به خوبی بررسی شده است. و نشان می دهد که کمبود چندین مورد از این ریزمغذی ها بسیاری از جنبه های ایمنی ذاتی و اکتسابی را مختل می کند و حساسیت به عفونت را افزایش می دهد.

دکتر رضا اطمینانی را در اینستاگرام دنبال کنید

کمبود ویتامین ها

به عنوان مثال، نتایج چندین مطالعه نشان داده است که سطوح پایین ویتامین D خطر ابتلا به SARS-CoV-2 و افزایش خطر بستری شدن در بیمارستان با COVID-19 و حتی مرگ را افزایش می دهد. در مورد روی، از فعالیت بسیاری از سلول‌های سیستم ایمنی حمایت می‌کند، به کنترل استرس اکسیداتیو و التهاب کمک می‌کند و دارای اثرات ضد ویروسی از جمله مهار تکثیر ویروس‌های خاص است. منبع مهمی از گوشت، حبوبات و آجیل است.

چاقی و افزایش وزن

لازم به ذکر است که وضعیت وزن فرد نیز در خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب نقش دارد. افراد چاق بیشتر از بزرگسالان سالم در معرض ابتلا به COVID-19 شدید و مرگ ناشی از COVID-19 هستند. به عنوان مثال، یک مرور سیستماتیک اخیر و متاآنالیز 22 مطالعه از هفت کشور در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا گزارش داد که چاقی با افزایش 3 برابری احتمال ابتلا به علائم شدید COVID-19 مرتبط است. همچنین نیاز به بستری شدن 1.6 برابر بیشتر، 1.3 برابر بیشتر بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه، 1.7 برابر بیشتر بستری شدن تحت تهویه مکانیکی تهاجمی و 2.8 برابر بیشتر بیماران مبتلا به سندرم دیسترس تنفسی حاد در مقایسه با بیماران با وزن طبیعی وجود دارد.


بیشتر بخوانید:

بیماری واریس در کمین افراد چاق است

روش های کاهش وزن در ماه مبارک رمضان