ارتودنسی نامرئی


ارتودنسی نامرئی افراد زیادی هستند که از وضعیت دندان های خود راضی نیستند و تمایل به انجام ارتودنسی دارند. اما در عین حال نمی خواهند کسی از ارتودنسی مطلع شود و نمی خواهند با دندان های ارتودنسی بیرون بروند و دیگران لبخند فلزی آنها را ببینند. همچنین گروهی از افراد نگران عدم تلفظ صحیح کلمات در هنگام سخنرانی در سمینارها هستند. اینها دلایلی است که باعث می شود فرد از انجام ارتودنسی امتناع کند یا آن را مدام به تعویق بیندازد. اما گاهی اوقات انجام ندادن ارتودنسی ممکن است برای آنها گران تمام شود. خوشبختانه این مشکل بدون راه حل نیست و می توانند با استفاده از ارتودنسی نامرئی دندان های خود را اصلاح کنند. در ادامه بیشتر در مورد ارتودنسی نامرئی و انواع آن صحبت خواهیم کرد.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

نوعی ارتودنسی وجود دارد که به آن ارتودنسی مخفی نیز می گویند و توسط متخصص ارتودنسی به منظور اصلاح وضعیت دندان ها و فک انجام می شود. تفاوت آن با ارتودنسی معمولی این است که در این روش دستگاه های ارتودنسی پشت دندان قرار می گیرند و دیگران متوجه برکات داخل دهان نمی شوند و فرد دیگر نگران دیده شدن آنها نخواهد بود.

معایب ارتودنسی نامرئی

از آنجایی که در این روش دستگاه ارتودنسی پشت دندان ها قرار می گیرد، دسترسی دندانپزشک برای تنظیم آنها دشوارتر است.
زبان مدام به براکت های این نوع ارتودنسی ضربه می زند. جالب است بدانید که به همین دلیل به آن ارتودنسی لینگوال نیز می گویند.
در طول دوره درمان ارتودنسی، بیمار باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کند و بعد از هر وعده غذایی مسواک و نخ دندان بکشد. اما چون دستگاه ارتودنسی نامرئی پشت دندان ها است، مسواک زدن آنها سخت تر است.
ارتودنسی نامرئی روشی است که ارتودنتیست ها معمولا آن را توصیه نمی کنند. بنابراین در صورت اصرار به انجام این نوع ارتودنسی حتما باید مشاوره های لازم را با متخصص ارتودنسی انجام دهید.
صحبت کردن با ارتودنسی نامرئی برای بیمار دشوارتر از ارتودنسی معمولی است.

انواع ارتودنسی نامرئی

روشی که تاکنون در مورد آن صحبت کردیم، ارتودنسی نامرئی یا پشت زبان یا لینگوال است، اما برخی دیگر از انواع ارتودنسی دندان را به اشتباه ارتودنسی نامرئی می نامند که در ادامه به بررسی هر یک از آنها می پردازیم.

ارتودنسی نامرئی به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم می شود که تفاوت های زیادی با هم دارند:

  • ارتودنسی نامرئی ثابت

یک نوع ارتودنسی نامیده می شود که در آن بریس ها همرنگ دندان هستند و نوع دیگر ارتودنسی لینگوال نامرئی است. هر دوی این ارتودنسی ها در دهان ثابت می شوند.

  • ارتودنسی نامرئی متحرک (اینویزیلاین)

نوعی ارتودنسی است که به صورت قالب است و به راحتی از دهان خارج می شود و ثابت نمی شود.

اکنون به بررسی هر دو نوع ثابت و سیار و تفاوت آنها ادامه می دهیم:

  • ارتودنسی با براکت های همرنگ دندان

ارتودنسی معمولا دارای براکت های فلزی است. اما امروزه انواع دیگری از بلوک ها وجود دارد که به آنها براکت های دندانی یا براکت های سرامیکی می گویند. در این روش ارتودنسی، براکت ها شفاف هستند، اما سیم های آنها هنوز مشخص است. اما در کل دید کمتری نسبت به ارتودنسی فلزی ثابت دارند. تمامی ویژگی های ارتودنسی فلزی ثابت در این نوع ارتودنسی نیز وجود دارد.

  • ارتودنسی نامرئی با صفحه شفاف

این نوع ارتودنسی به صورت قالب روی دندان قرار می گیرد و از سیم استفاده نمی شود. این نوع ارتودنسی در دو نوع الاینر و اینویزیلاین وجود دارد. از نوع الاینر برای حل مشکلات بسیار جزئی دندان استفاده می شود، اما از نوع اینویزیلاین برای تثبیت موقعیت دندان ها پس از اتمام دوره ارتودنسی ثابت استفاده می شود.

هر دو نوع الاینر و اینویزیلاین قابل جابجایی هستند و بیمار می تواند آنها را برای غذا خوردن، تمیز کردن و … از دهان خارج کند.

برای ساخت این نوع ارتودنسی ابتدا از دندان ها قالب می سازند و از این قالب الاینر درست می کنند. این قالب ها معمولا هر دو هفته یکبار تغییر می کنند.

ارتودنسی برای چه افرادی مناسب است؟

این ارتودنسی کاملا شبیه ارتودنسی ثابت است و تنها تفاوت آن در قرار گرفتن آن در پشت دندان است. بنابراین برای افرادی که ارتودنسی روی دندان های خود ندارند مناسب است.

هزینه ارتودنسی نامرئی

از آنجایی که ارتودنسی نامرئی پشت دندان سخت تر و دشوارتر است. بنابراین در مقایسه با ارتودنسی ثابت روی دندان ها، ارتودنتیست دستمزد بیشتری دریافت می کند.

آیا پس از ارتودنسی نامرئی امکان بازگشت مشکلات وجود دارد؟

پس از انجام ارتودنسی ثابت و نامرئی، از ارتودنسی متحرک شفاف برای تثبیت موقعیت دندان ها استفاده می شود. بنابراین اگر بیمار در مدتی که متخصص ارتودنسی تعیین می کند به طور مستمر از آنها استفاده کند، مشکلات پیش از ارتودنسی بر نمی گردد.

آیا ارتودنسی نامرئی منجر به پوسیدگی دندان می شود؟

در طول دوره درمان ارتودنسی، اگر بیمار بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کند، نگرانی از بابت پوسیدگی دندان وجود نخواهد داشت.

آیا ارتودنسی نامرئی صورت را تغییر می دهد؟

در طول دوره درمان، وجود دستگاه ارتودنسی تاثیر منفی بر ظاهر بیمار نخواهد داشت. بلکه به تدریج وضعیت دندان ها و فک را تغییر می دهد و به بهبود چهره بیمار کمک می کند.

آیا درمان با ارتودنسی نامرئی دردناک است؟

این نوع روش ارتودنسی مانند روش های دیگر ممکن است در روزهای اول درد داشته باشد که کاملا طبیعی است. برای کاهش درد می توانید از مسکن استفاده کنید. هر بار که ارتودنتیست دستگاه ارتودنسی را تکان می دهد، ممکن است کمی فشار روی دندان های خود احساس کنید که به مرور زمان از بین می رود.

به طور کلی ارتودنسی از هر نوعی که باشد برای اصلاح موقعیت دندان ها و فک انجام می شود که علاوه بر زیبایی باعث جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی دندان می شود. زیرا در برخی موارد به دلیل کج بودن دندان ها ممکن است مسواک به خوبی به آن قسمت نرسد و منجر به پوسیدگی شود.

به طور کلی، هر نوع ارتودنسی که می خواهید استفاده کنید باید توسط متخصص ارتودنسی تایید شود. زیرا ابتدا وضعیت دندان ها و فک شما را ارزیابی می کند و بر اساس آن بهترین روش را برای شما انتخاب می کند.بازدید پست:
11