اریتریتول در مقابل مالتیتول

اریتریتول و مالتیتول هر دو به عنوان یک تسکین عالی برای کسانی که می‌خواهند شکلات‌ها را بدون سرپیچی از نمودار کالری خود مصرف کنند، ظاهر شده‌اند. اریتریتول و مالتیتول هر دو الکل های قند طبیعی هستند که طعم شیرینی دارند بدون اینکه کالری به رژیم غذایی شما اضافه کنند. آنها بر قند خون تأثیر نمی گذارند و باعث پوسیدگی دندان نمی شوند، بنابراین یک عنصر محبوب برای صنعت دسرهای بدون قند تشکیل می دهند. اریتریتول 60 تا 70 درصد به شیرینی شکر سفره است، در حالی که اریتریتول حدود 75 تا 90 درصد شیرین است. با این حال، با وجود شاخص شیرین کنندگی بالای مالتیتول، استفاده از آن توسط کارشناسان بهداشتی، متخصصان تغذیه و پزشکان توصیه نمی شود. چرا اینطور است؟ اجازه دهید بحث کنیم.

دلایل متعددی وجود دارد که چرا استفاده از اریتریتول باید ترجیح داده شود و استفاده از مالتیتول متوقف شده است. در اینجا به چهار دلیل مهم اشاره می کنیم:

کالری

اریتریتول دارای محتوای کالری بسیار کمی است. این تنها 0.2 کالری در گرم است که توسط FDA ایالات متحده تایید شده است. این مقدار 95 درصد کمتر از شکر سفره است. از سوی دیگر، ارزش حرارتی مالتیتول 2-3 کالری در گرم است که تنها 50-25 درصد کمتر از شکر سفره (4 کالری در گرم) است. بنابراین، اگرچه مالتیتول ممکن است ادعا کند که کالری دریافتی شما را کاهش می دهد، اما همچنان کالری زیادی به رژیم غذایی شما اضافه می کند. این به اریتریتول مزیت بزرگی نسبت به مالتیتول برای افرادی که نگران کالری هستند می دهد.

شاخص گلیسمی

شاخص گلیسمی اندازه گیری اثری است که یک ماده بر سطح گلوکز خون دارد. مالتیتول دارای شاخص گلیسمی حدود 50 است که نزدیک به قند است (GI = 60). بنابراین اگر دیابتی هستید به مالتیتول نه بگویید. از طرف دیگر اریتریتول دارای شاخص گلیسمی صفر است، به این معنی که هیچ تاثیری بر سطح گلوکز خون ندارد و بنابراین برای بیماران دیابتی کاملا بی خطر است.

شاخص شیرین کنندگی و شاخص گلیسمی

مالتیتول 75 تا 90 درصد به شیرینی شکر است. اما 90 چیزی است که در صنعت کم کربوهیدرات می گویند. رقم واقعی چیزی در حدود 75 درصد است، یعنی 3/4. در حال حاضر، GI مالتیتول بیش از سه چهارم آن برای شکر سفره است و حتی ارزش حرارتی آن حدود 3/4 است. بنابراین، با جایگزینی شکر با مالتیتول به عنوان شیرین کننده برای یک دسر بدون قند، از نظر شاخص گلیسمی یا کالری هیچ فایده ای برای بدن خود ندارید. در مورد اریتریتول، یک شیرین کننده با ارزش کالری تنها 0.2 کالری در گرم (5٪ قند) و شاخص گلیسمی صفر، وضعیت متفاوت است. بنابراین بهترین گزینه است.

ناراحتی روده

مشخص شده است که مالتیتول باعث ناراحتی روده در افراد می شود که علائم آن از گرفتگی روده، گاز روده و گاهی اوقات حتی اسهال شروع می شود. اریتریتول حتی در این مورد بهتر است. این چنین مشکل مربوط به معده ایجاد نمی کند.

یکی از تولیدکنندگان معروف دسرهای بدون شکر و لیوان‌های شکلات تیره جامد بدون شکر، Chocolate Dreams and Wishes است، شرکتی که تعداد زیادی شکلات خوشمزه با استفاده از اریتریتول به عنوان شیرین‌کننده تولید می‌کند.