اصطلاح باج گیری عاطفی چیست و چه کاربردی دارد؟


تاریخ ارسال: 12 اوت 1401

محبت و باج گیری عاطفی

باج گیری عاطفی فرآیندی است که بسیاری از افراد ممکن است بدون آگاهی از آن استفاده کنند یا قربانی آن شوند. در این مقاله از مجله روانشناسی در سایت سیبما می بینیم که باج گیری عاطفی چیست و چگونه می توان با یک باج گیر عاطفی بهترین برخورد کرد.

باج گیری عاطفی چیست؟

چقدر جملات زیر برای همه ما آشناست. اگر به روانشناسی علاقه مند هستید یا مطالبی در مورد سلامت روابط خوانده اید، احتمالاً از خود پرسیده اید که باج گیری عاطفی چیست. جملاتی که با ایجاد «ترس از دست دادن»، «گناه» و «احساس دین» ما را به خودتخریبی و خودکم بینی می کشاند تا از خواسته ها و نظرات خود به نفع جلب نظر دیگران و جلب رضایت و آسایش آنها غافل شویم. . باج گیری (باج گیری عاطفی) توسط هرکسی که بتواند این احساسات را در ما برانگیزد می تواند انجام دهد.

 • اگر با او ازدواج کردی باید دور ما خط بکشی. تو دیگه بچه من نیستی
 • باید از خودت خجالت بکشی، به بچه مردم نگاه کن، به خودت نگاه کن.
 • بدون من به جایی نخواهید رسید، خیالتان صاف است.
 • به این میگی خواهر و برادر؟ شما آنقدر به فرزندان و همسرتان وابسته هستید که انگار زیر بوته بزرگ شده اید.
 • من به خاطر تو با پدرت مدارا کردم، نمی خواستم به من بگویند فرزند طلاق، الان این حقوق من است؟ شما بدون اینکه نظر من را بپرسید برای خود یک شریک انتخاب می کنید.
 • شما زیر دین هستید.
 • اگه حالتون خوبه لطفا کمکم کنید من بدجوری خمار هستم، نمی توانم راه دور بروم.
 • دستی که نمک ندارد.
 • خالقان شایسته هستند.
 • قبل از اینکه با من ملاقات کنی کی بودی؟ تصحیحت کردم الان برای من شاخ میزنی؟
 • میخوای با من دوست بشی؟ باید کاری کنی که به من افتخار کنی. من دوست پسر/دوست دختر اینجوری نمیخوام
 • یا هر کاری که من میخواهم بکن یا پشت گوشت را دیدی و من را هم دیدی.
 • یا من یا خانواده شما؟ یکی را انتخاب کن.
 • و…

باج خواهی عاطفی

چرا از اصطلاح باج گیری عاطفی استفاده می کنیم؟

هرگونه تهدید مبنی بر افشای و بیان امری سری و شخصی که منجر به آسیب رساندن به شخص دیگری شود، سیاه نمایی است که همگان در ابعاد اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی با آن آشنا هستند. اما چرا از کلمه باج گیری عاطفی استفاده می کنیم؟ به دو دلیل:

 1. دلیل انجام کارهای خلاف میل و نظر باج گیر، ایجاد احساسات منفی سنگین خود تخریبی است که باج گیر را تحت فشار عاطفی، درگیری و جنگ داخلی با خود قرار می دهد. ایجاد عواطف و احساسات ابزار باج گیری عاطفی است. اگر به جملات ابتدای این متن دقت کنید، می بینید که ممکن است هر یک از ما با شنیدن یکی از جملات فوق از زبان غریبه ها یا آشنایان مظلوم که همیشه مدیون هستند بویژه افراد مهم، احساس گناه یا گناه یا ترس از دست دادن کنیم. در زندگی ما. بیایید هر امتیازی برای حل این احساسات بدهیم. امتیازاتی که تصمیم گیری مستقل ما را تضعیف یا تضعیف می کند، احساسات مثبت نسبت به پذیرش خود یا خود ناکارآمدی عاطفی، اجتماعی و اقتصادی ما را کاهش می دهد.
 2. چیزی که باید مخفی بماند، بار عاطفی است. ما همه این کارها را انجام می دهیم تا به احساسات منفی، بی وفایی، ناسپاسی، بی لیاقتی، بی تفاوتی و از همه مهمتر بی تفاوتی متهم نشویم.

می دانم که بسیاری از شما نه تنها این موقعیت های باج خواهی عاطفی را در تاریخ و زندگی امروز خود به یاد دارید، بلکه تعداد بسیار کمی از شما صادقانه اعتراف خواهید کرد که در برخی موارد یک باج گیر عاطفی بوده اید. این وضعیت بسیار رایج است و در عین حال سالم نیست. هر مظلومی به عنوان مظلومی آرزو دارد روزی ظالم و ظالم شود و هر باج گیر عاطفی سیاه نمایی عاطفی را به خوبی یاد خواهد گرفت.

انواع باج گیری عاطفی

مانند باج‌گیری معمولی، باج‌گیری عاطفی شامل تلاش شخصی برای گرفتن آنچه از شما می‌خواهد است. انواع باج گیری عاطفی و مراحل آن شامل موارد زیر است:

 1. تقاضا: ممکن است شخصی به صراحت بگوید: “به نظر من دیگر نباید با فلانی معاشرت کرد.”
 2. مقاومت: اگر نمی خواهید کاری را که آنها می خواهند انجام دهید، احتمالاً مقاومت می کنند.
 3. فشار: افراد هنوز نیازها و خواسته های خود را در روابط سالم بیان می کنند. در یک رابطه معمولی، زمانی که مقاومت نشان می دهید، طرف مقابل به طور کلی با رها کردن موضوع یا تلاش برای یافتن راه حل پاسخ می دهد. باج گیر به شما فشار می آورد تا به خواسته هایش عمل کنید.
 4. تهدیدها: باج گیری عاطفی می تواند شامل تهدید مستقیم یا غیرمستقیم باشد: تهدید مستقیم: “اگر امشب با دوستانت بیرون بروی، وقتی برگشتی اینجا نخواهم بود.” تهدید غیرمستقیم: “اگر نمی‌توانی امشب در زمانی که به تو نیاز دارم، پیش من بمانی، شاید شخص دیگری بخواهد.”
 5. انطباق: مطمئناً نمی خواهید آنها شما را تهدید کنند. بنابراین، شما تسلیم می شوید.
 6. تکرار: وقتی به طرف مقابل نشان دهید که در نهایت موافق هستید، او دقیقاً می داند که در موقعیت های مشابه در آینده چگونه رفتار کند.

باج گیری عاطفی والدین

باج گیری عاطفی والدین

گاهی والدین باج‌گیران عاطفی می‌شوند. زیرا والدین فرزندان خود را بزرگ می کنند و سال ها از آنها حمایت می کنند. آنها ممکن است فرزندان خود را چه در کودکی و چه در بزرگسالی مجبور به انجام آنچه می خواهند کنند.

باج گیری عاطفی توسط والدین اغلب آسیب زا است و تشخیص داده نمی شود و کودکان ممکن است به راحتی این باج عاطفی را بپردازند. گاهی اوقات برعکس است و بچه ها از نظر عاطفی والدین خود را باج می گیرند.

چگونه با محبت و باج گیری عاطفی برخورد کنیم؟

اما نه با دیگران، بلکه با خودمان چه کنیم؟ زیرا همه می توانند در زندگی ما موثر باشند. اما هیچ کس مقصر نیست، حتی خودمان.

نکاتی که در مورد محبت و باج گیری عاطفی ارائه شده بسیار دقیق و طولانی است. اما در محدوده این مقاله به بیان نکاتی می پردازیم:

 1. بین عشق و ایثار تمایز قائل شوید. یک فرد سالم نه تنها نمی خواهد دیگران را قربانی کند، بلکه مطلقاً به خود اجازه قربانی شدن نمی دهد، به ویژه مراقب خود قربانی شدن باشد.
 2. همیشه به خود و افراد مهم زندگی تان یادآوری کنید که: “دوستت دارم اما مدیونت نیستم”. کاری که دیگران برای رشد و تکامل ما انجام دادند، به ویژه والدین، قابل تقدیر است. با این حال اعتباری نیست. ما همچنین بخش مهمی از تجربه فرزندپروری آنها هستیم. با حضور ما در زندگی آنها این فرصت را پیدا کرده اند که پدر و مادر شدن را تجربه کنند.
 3. در تقویت و بهبود روابط عاطفی-عشقانه خود باهوش و کوشا باشید، اما فراموش نکنید: “هر چه مرا نکشد، قوی ترم می کند.” رابطه عاطفی خود را به راحتی از دست ندهید. اما بدانید که حتی بدون رابطه عاطفی، زندگی شما نه تنها ادامه خواهد داشت، بلکه اگر باهوش باشید، همیشه فرصت جدیدی برای ایجاد یک رابطه عاطفی ملایم و مستمر بهتر وجود دارد.
 4. دو رفتار در روابط بین فردی به ویژه در روابط عاطفی-عشقانه نشان دهنده درماندگی است: التماس و نفرین. یا سریع تعادل برقرار کنید یا از رابطه ای خارج شوید که به یکی از این دو موقعیت رسیده است بدون هیچ احساس ترس از دست دادن.
 5. فراموش نکنید: “تغییر از من شروع می شود.” همانطور که انتظار دارید دیگران از شما توقع ایثار نداشته باشند، شما نیز باید انتظارات خود را از دیگران به حداقل برسانید. مراقب باشید که خودتان یک باج‌گیر عاطفی نباشید.
 6. با توجه به حضور یکباره خود در هستی، بدانید که زندگی فرصتی نیست که از دست بدهید. بازی ترس، مذهب و گناه را کنار بگذارید. این بازی زودتر از آنچه فکرش را می کنید سهم شما را از وجود بی معنا می کند.

و در پایان به یاد داشته باشید؛

باج گیری عاطفی، مبارزه با خوک هاست. حتی اگر برنده شوید، غرق در خاک خواهید شد.

سوالات متداول در مورد باج گیری عاطفی

باج گیری عاطفی چیست؟

جملاتی که با ایجاد «ترس از دست دادن»، «گناه» و «احساس بدهکاری» ما را به شکلی خودتخریب‌آمیز و تحقیرآمیز از خواسته‌ها و نظرات خود در جهت تأمین نظرات دیگران و جلب رضایت آنان نادیده می‌گیرد. و راحتی باج گیری عاطفی هستند.

انواع باج گیری عاطفی چیست؟

باج گیری عاطفی شامل شش مرحله تقاضا، مقاومت، فشار، تهدید، تبعیت و تکرار است.

آیا باج گیری عاطفی والدین از فرزندانشان کار درستی است؟

نه باج گیری عموماً تحت هیچ شرایطی چیز خوبی نیست و بهتر است درخواست های خود را مستقیماً بیان کنیم.