افزایش سطح سلامت کودکان با مصرف روی


بررسی افزایش سطح سلامت کودکان با مصرف روی

یکی از نقش های مهم آن در پیشگیری از بروز بیماری های عفونی از جمله سرماخوردگی است. اگرچه دریافت مکمل های روی دلیل واکسیناسیون علیه بیماری های عفونی نیست، اما دریافت مقادیر کم روی در بدن کودک با بروز انواع بیماری های عفونی مرتبط است. در این مقاله از سایت دکتر رضا زازاتی متخصص تغذیه در اصفهان به بررسی افزایش سطح سلامت کودکان با مصرف روی می پردازیم.

روی یکی از عناصر معدنی است که نقش مهمی در آن دارد سلامت سیستم ایمنی و تامین مقادیر کافی از آن می تواند در عملکرد رشد قد کودکان بسیار موثر باشد. محققان علوم تغذیه و سلامت نشان داده اند که مصرف کم روی از طریق رژیم غذایی با کوتاهی قد ارتباط مستقیم دارد، بنابراین یکی از راه های تشخیص کمبود روی در بدن کودک توجه به نمودار قد به سن اوست.

مطالب پیشنهادی: آشنایی با انواع رژیم روزه داری

اگر روند رشد قد در کودک متوقف شود یا کند شود، یکی از دلایل آن می تواند دریافت کم روی از رژیم غذایی باشد. از دیگر نقش های مهم روی در بدن کودکان، پیشگیری از اسهال مزمن است. از آنجایی که طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، سالانه 1.6 میلیون کودک زیر 5 سال در جهان به دلیل اسهال مزمن جان خود را از دست می دهند. بنابراین توجه به دریافت روی از طریق رژیم غذایی برای جلوگیری از بروز اسهال مزمن و کاهش مرگ و میر کودکان از منظر بهداشتی بسیار مهم است.

تحقیقات علمی جدید همچنین نشان داد که دریافت مقادیر کافی روی از طریق رژیم غذایی نیز در بهبود زخم های پوستی موثر بوده و بهبود زخم ها را به ویژه در کودکان تسریع می کند. روی همچنین در فرآیند یادگیری و بهبود حافظه موثر است. به طوری که برخی تحقیقات علمی ادعا می کنند که کمبود روی در بدن کودکان با مشکل در یادگیری دروس حفظی ارتباط دارد. در عین حال دریافت مقادیر کم روی در رژیم غذایی کودک با خشکی و ریزش مو مرتبط است.

افزایش سطح سلامت کودکان مصرف کننده روی متخصص تغذیه اصفهان

میزان مصرف روزانه روی برای کودک

طبق توصیه متخصصان تغذیه میزان روی مورد نیاز کودک 1 تا 8 ساله حداقل 3 تا 5 میلی گرم در روز است که باید از طریق رژیم غذایی تامین شود.

منابع غذایی حاوی روی

در میان بهترین و ثروتمندترین منابع حاوی روی می توان به انواع پروتئین های حیوانی مانند گوشت، مرغ، ماهی، میگو، صدف دریایی، انواع حبوبات مانند انواع حبوبات پخته، انواع مغزها و آجیل های گیاهی و غلات کامل و نان سبوس دار اشاره کرد. البته باید توجه داشت که میزان روی در منابع حیوانی بیشتر از منابع گیاهی است، بنابراین توصیه می شود کودکان از مخلوطی از غذاهای حیوانی و گیاهی حاوی روی استفاده کنند.

دکتر رضا زاتی را در اینستاگرام دنبال کنید

توصیه مصرف مکمل روی برای کودکان

طبق نظر متخصصان اطفال و متخصصان تغذیه، برای کودکان سالم، مصرف مکمل های روی اثر شگفت انگیزی ندارد و تنها روی موجود در غذاست که می تواند بیشترین جذب و مصرف را در بدن کودک داشته باشد و مصرف مکمل روی فقط با توصیه و تجویز پزشک. پزشکان اطفال و متخصصان تغذیه در موارد خاص برای کودکان مبتلا به اختلالات رشد به ویژه رشد قد توصیه می شوند.

علاوه بر این، باید توجه داشت که مکمل های روی برای کودکان با مکمل های روی برای بزرگسالان متفاوت است و کودکان به مکمل های روی خود با دوز کمتر نیاز دارند.

عوارض مسمومیت با مکمل روی در کودکان

اگر روی به عنوان مکمل در دوزهای بالا استفاده شود، باعث ایجاد مسمومیت در بدن کودک می شود. از علائم مسمومیت می توان به کاهش اشتها، تغییرات پوستی و بروز جوش و آکنه، کاهش رشد و حتی افسردگی اشاره کرد.


بیشتر بخوانید:

نکات مهم تغذیه ای برای بیماران دیابتی

با رژیم آب درمانی به کاهش وزن کمک کنید

رابطه سردردهای میگرنی با تغذیه چیست؟