افزایش مصرف پروتئین در رژیم غذایی، فواید پروتئین برای سلامتی


آیا مصرف پروتئین بیشتر می تواند منجر به تغذیه سالم تر شود؟

افزایش مصرف پروتئین در رژیم غذایی با فواید بسیاری برای سلامتی همراه است. پروتئین بخشی ضروری از یک رژیم غذایی سالم است، از جمله در میان افرادی که قصد کاهش وزن دارند. بر اساس یک مطالعه جدید، افزایش مصرف پروتئین ممکن است انتخاب های غذایی افراد را بهبود بخشد و میزان مصرف شکر و غلات تصفیه شده را کاهش دهد.

محققان دریافتند در میان افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، افزایش مصرف پروتئین نیز می تواند کاهش توده بدون چربی بدن را کاهش دهد. خوردن انواع غذاهای مغذی برای سلامتی و تندرستی ضروری است. آنچه که رژیم غذایی یک فرد را تشکیل می دهد، بر چندین حوزه سلامتی، از جمله حفظ وزن سالم تأثیر می گذارد. پروتئین بخش مهمی از رژیم غذایی است.

در یک مطالعه اخیر، محققان دریافتند که افزایش مصرف پروتئین در رژیم غذایی ممکن است برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند مفید باشد. پروتئین، به ویژه، ممکن است بر انتخاب غذا تأثیر بگذارد و از دست دادن توده بدون چربی بدن را کاهش دهد.

پروتئین و توده بدون چربی بدن

پروتئین ها مواد مغذی هستند که به بدن انسان اجازه می دهند به درستی عمل کند. پروتئین به بدن کمک می کند تا ساختار خود را حفظ کند و عملکردهای بدن و سلول های آن را کنترل کند. افراد می توانند پروتئین را از منابع مختلفی از جمله گوشت، لبنیات، برخی سبزیجات و غلات دریافت کنند.

یکی از چالش های افرادی که سعی در کاهش وزن دارند، حفظ توده بدون چربی بدن در حین کاهش وزن است. توده بدون چربی بدن (LBM) به قسمتی از بدن اشاره دارد که از بافت چربی یا چربی بدن تشکیل نشده است. بخشی از این مقدار از ماهیچه ها یا توده عضلانی تشکیل شده است.

محققان هنوز در حال کار برای درک اینکه چگونه افزایش مصرف پروتئین بر توده عضلانی بدون چربی تأثیر می گذارد و چگونه می توان از پروتئین در رژیم های کاهش وزن به بهترین شکل استفاده کرد، کار می کنند.

مصرف پروتئین را افزایش دهید

فواید افزایش مصرف پروتئین

در این مطالعه، محققان به دنبال بررسی چگونگی تغییر در مصرف پروتئین انتخابی در طول محدودیت کالری (CR) کیفیت رژیم غذایی و توده بدون چربی بدن (LBM) بودند.

این مطالعه از داده‌های تلفیقی از کارآزمایی‌های متعدد استفاده کرد و شامل شرکت‌کنندگانی بود که واجد شرایط کارآزمایی بودند. محققان 207 بزرگسال را قبل و بعد از 6 ماه رژیم غذایی با کالری محدود ارزیابی کردند.

همه شرکت کنندگان یا دارای اضافه وزن یا چاق بودند. همه شرکت کنندگان یک رژیم کاهش وزن را به مدت شش تا دوازده ماه دنبال کردند. همه آنها در هشت هفته اول جلسات مشاوره هفتگی و ملاقات های بعدی با متخصص تغذیه داشتند.

محققان هر دو ترکیب بدن را از طریق جذب سنجی اشعه ایکس با انرژی دوگانه و دریافت رژیم غذایی ارزیابی کردند. آنها همچنین اجزایی مانند منابع پروتئین و کیفیت رژیم غذایی را بررسی کردند. بر اساس داده های دریافتی، آنها شرکت کنندگان را به دو گروه تقسیم کردند: مصرف پروتئین کمتر و بیشتر.

محققان دریافتند که میزان کاهش وزن برای هر دو گروه مشابه بود. با این حال، کاهش توده بدون چربی کمتری در میان گروه پروتئین بالا مشاهده شد.

شرکت کنندگان در گروه پر پروتئین نیز انتخاب های غذایی سالم تری داشتند، مانند افزایش مصرف سبزیجات سبز و کاهش مصرف غلات تصفیه شده و شکر اضافه شده.

یکی از جنبه‌های شگفت‌انگیز این مطالعه این است که در حالی که به همه شرکت‌کنندگان دستور داده شد که پروتئین کافی و رژیم غذایی سالم را در طول آزمایش کاهش وزن مصرف کنند، غیرمنتظره بود که کسانی که پروتئین کمتری مصرف کردند، نتایج مطلوب‌تری داشتند.

محققان دریافتند کسانی که پروتئین کمتری مصرف می‌کنند، غذاهای با کیفیت پایین‌تری مانند غلات تصفیه‌شده بیشتر و شکر اضافه شده و سبزیجات کمتری مصرف می‌کنند.

محدودیت های مطالعه

به طور کلی، این مطالعه نشان می دهد که افزایش جزء پروتئینی رژیم غذایی می تواند برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند مفید باشد. با این حال، این مطالعه دارای چندین محدودیت است.

برای مثال، شرکت‌کنندگان میزان مصرف رژیم غذایی خود را گزارش کردند، بنابراین احتمال خطا در جمع‌آوری داده‌ها وجود دارد. با این حال، به شرکت‌کنندگان در مورد نحوه ثبت میزان مصرف غذا مشاوره داده شد و داده‌های مصرف غذا در فواصل زمانی متعدد جمع‌آوری شد و خطر خطا را کاهش داد.

علاوه بر این، نوع پروتئین نیز ممکن است بر مزایای آن تأثیر بگذارد. در این مطالعه، اکثر شرکت کنندگان پروتئین را از گوشت بدون چربی یا منابع گیاهی مصرف کردند. نویسندگان مطالعه خاطرنشان می‌کنند که این مطالعه عمدتاً شرکت‌کنندگان زن سفیدپوست را شامل می‌شد و در محل اولیه تکمیل شد، بنابراین نتایج را نمی‌توان لزوماً تعمیم داد.

روش هایی که محققان برای اندازه گیری توده بدون چربی استفاده کردند، بین توده از اندام ها و توده از عضله تمایز قائل نشدند. بنابراین، ما نمی توانیم فرض کنیم که از دست دادن توده بدون چربی در گروه پروتئین پایین تنها به دلیل از دست دادن عضله بوده است.

مصرف پروتئین را افزایش دهید

آیا مصرف بیشتر پروتئین کارساز است؟

با پیشرفت تحقیقات در این زمینه، افراد بیشتری ممکن است در تلاش برای رسیدن به وزن سالم، غذاهای پروتئینی سالم را در رژیم غذایی خود بگنجانند. این مفهوم و تحقیقات در حال انجام ممکن است به افراد کمک کند تا توده بدنی بدون چربی را حتی زمانی که به دنبال کاهش وزن هستند حفظ کنند.

در هر زمان، از دست دادن بیش از حد توده بدون چربی نتیجه خوبی نیست، به خصوص برای افراد میانسال و مسن که به دلایل سلامتی سعی در کاهش وزن دارند.

گروه پروتئین بالاتر به اندازه گروه پروتئین پایین چربی از دست دادند، اما توانستند از دست دادن توده بدون چربی را به حداقل برسانند، که نشان دهنده کاهش ضعیف تر توده عضلانی است.

آخرین کلمه

هنوز شکاف های دانشی در این زمینه تحقیقاتی وجود دارد. ما در درک جنبه های کیفیت پروتئین و قابلیت هضم پیشرفت داشته ایم، اما باید درک بهتری از نحوه حفظ توده بدون چربی بدن داشته باشیم. هنگام محدود کردن انرژی برای دستیابی به کاهش وزن، باید بدانیم که آیا ترکیبی از منابع مختلف پروتئین در یک الگوی غذایی بر توده بدون چربی بدن یا LBM تأثیر می گذارد یا خیر.

منبع مقاله

https://www.medicalnewstoday.com/articles/310118#risks_and_precautions