افسردگی – یک خطر جدی پس از جراحی بای پس معده

تعداد کمی از افرادی که پس از عمل بای پس معده از افسردگی رنج می برند، این بیماری را خود این عمل یا رژیم غذایی بسیار کم کالری که پس از جراحی کاهش وزن ایجاد می کند، مقصر می دانند. با این حال، رژیم‌های غذایی کم کالری باعث افسردگی می‌شوند و می‌توانند علائم را در افراد مبتلا به افسردگی که قبلاً تشخیص داده‌اند، افزایش دهند. رژیم غذایی پس از جراحی بای پس معده به قدری کم کالری است که افسردگی اغلب به دنبال این روش انجام می شود – اما خود عمل به ندرت به عنوان علت شناخته می شود.

برخی از پزشکان استدلال می کنند که افسردگی همه چیز در سر یک فرد است. آنها خیلی دور نیستند، اما افسردگی یک بیماری روانی نیست. این به دلیل سطوح ناکافی مواد شیمیایی تثبیت کننده خلق و خو مانند سروتونین، نوراپی نفرین و دوپامین ایجاد می شود.

بسیاری از چیزها می توانند باعث از بین رفتن تعادل این مواد شیمیایی شوند، از جمله کاهش وزن و مصرف کم کالری. افسردگی یکی از جدی ترین عوارض بای پس معده است.

کالری ها به سوخت بدن تبدیل می شوند. بدن برای زنده ماندن به مقدار مشخصی کالری نیاز دارد. وقتی سوخت کافی برای دور زدن وجود نداشته باشد، مهم ترین عملکردهای بدن اولین ضربه را به سمت غذای موجود می گیرند. این می تواند باعث کاهش سطح سروتونین در افرادی شود که به اندازه کافی غذا نمی خورند.

سطوح پایین تر باعث عارضه بای پس معده افسردگی می شود. به گفته وب سایت Thinner Times، چالش های روانی علت 5 تا 10 درصد مرگ و میرها هستند که دو یا چند ماه پس از جراحی بای پس معده رخ می دهند.

افسردگی یک بیماری خطرناک است که سالانه باعث مرگ هزاران نفر می شود. رژیم بای پس معده برای جلوگیری از افسردگی نیاز به نظارت دقیق و تنظیم دارد. بسیاری از وعده های غذایی سالم کوچک در روز برای دریافت مقادیر کافی کالری مورد نیاز است. این امر تامین مداوم سوخت برای بدن شما را تضمین می کند.

اینها باید وعده های غذایی متعادلی داشته باشند که حاوی مقادیر سالم پروتئین، لبنیات، میوه ها و سبزیجات باشد. ویتامین ها نیز باید به صورت روزانه مصرف شوند تا به مکمل غذایی کمک کنند.

احساس تنهایی که بیمار بای پس معده احساس می کند نیز به افسردگی کمک می کند. رفتن به رستوران و خوردن مثل دوستان سخت است. سفارش و اندازه باید در نظر گرفته شود. لذت ناهار خوری بیرون با یک قرار نیز به خطر افتاده است. نیاز به توضیح اعمال باعث خجالت و احساس بی کفایتی می شود. صحبت کردن با یک قرار قبل از صرف غذا در رستوران، ترس از سوالات ناراحت کننده را کاهش می دهد. فرد مناسب بیمار بای پس معده را درک می کند و قضاوت نمی کند.

علائم افسردگی شامل غم و اندوه در بیشتر ساعات روز و عدم علاقه به فعالیت هایی است که بیمار زمانی از آن لذت می برد. یک فرد افسرده ممکن است خسته باشد و بخواهد همیشه بخوابد. ممکن است بدبین باشند و دید منفی به زندگی داشته باشند. افراد افسرده شدید افکار مرگ یا خودکشی دارند.

هنگامی که افسردگی رخ می دهد، ضروری است که فوراً به دنبال کمک باشید. داروهایی برای کمک به تعادل مواد شیمیایی در مغز وجود دارد. مداخله زودهنگام مهم است زیرا پس از شروع یک داروی افسردگی، گاهی تا 4 هفته می‌گذرد تا بیمار احساس بهتری داشته باشد.

اگر اولین دارو در عرض یک ماه تسکین نداد، به پزشک تجویز کننده اطلاع دهید و ناامید نشوید. داروهای زیادی برای امتحان وجود دارد. هر فرد متفاوت است و پیدا کردن داروی مناسب گاهی اوقات به چند تلاش نیاز دارد.

افرادی که جراحی بای پس معده را انتخاب می کنند باید از عوارض جانبی جدی افسردگی آگاه باشند. افسردگی چیزی نیست که بتوان آن را کم اهمیت جلوه داد یا نادیده گرفت. اگر درمان نشود می تواند بسیار جدی و حتی کشنده باشد.

بیماران باید از راه‌های پیشگیری از بروز افسردگی، نحوه تشخیص مشکل و اقدامات لازم برای کاهش علائم مطلع شوند.