اهمیت افزایش وزن مناسب در زنان باردار دارای اضافه وزن و چاق


زنان باردار و دارای اضافه وزن در دوران بارداری و زایمان با مشکلات زیادی مانند دیابت، فشار خون بالا و زایمان زودرس مواجه هستند. اضافه وزن در دوران بارداری یکی از دغدغه های زنان باردار دارای اضافه وزن است. اگرچه افزایش وزن در زنان باردار دارای اضافه وزن خطراتی را برای مادر و جنین به همراه دارد. اما بارداری زمان مناسبی برای کاهش وزن نیست و این زنان نیز باید مقداری وزن اضافه کنند. استفاده از رژیم غذایی مناسب برای زنان دارای اضافه وزن و چاق توصیه می شود. زیرا در این دوره نباید رژیم لاغری داشته باشند. بنابراین بر انتخاب غذاهای با کیفیت و ارزش غذایی مطلوب و پرهیز از غذاهای پرکالری تاکید می شود. برای ارائه توصیه های تغذیه ای به زنان باردار دارای اضافه وزن و چاق، باید به منابع غذایی موجود خانواده، عادات و رفتارهای غذایی و سبک زندگی آنها توجه شود.

زنان باردار در هر شرایطی (لاغر، طبیعی، اضافه وزن یا چاق) باید با توجه به شرایط خود وزن اضافه کنند. بنابراین استفاده از رژیم غذایی محدود برای کاهش وزن در زنان باردار چاق توصیه نمی شود و باید با توصیه های تغذیه ای مناسب میزان کالری دریافتی و در نهایت وزن آنها را کنترل کرد. زنان باردار چاق نیز باید وزن مورد نظر خود را افزایش دهند.

برخی از دلایل اصلی افزایش وزن عبارتند از:

  • عادات و رفتارهای غذایی نادرست از جمله مصرف زیاد منابع غذایی نشاسته ای (نان، برنج، ماکارونی)، غذاهای چرب و سرخ شده، چیپس، سیب زمینی سرخ شده، فست فودها، نوشیدنی های شیرین (ک.لاها، آب میوه های صنعتی) که حاوی مقدار زیادی قند هستند. ، شیرینی و شکلات
  • کم تحرکی و کم تحرکی
  • ادم و احتباس مایعات یا در موارد پره اکلامپسی