ایمپلنت دندان


ایمپلنت دندان وسیله ای بسیار خوب و کاربردی برای جایگزینی دندان های مصنوعی است که به هر دلیلی از بین رفته و جای آنها در دهان خالی است. ایمپلنت را می توان به جای هر یک از آنها استفاده کرد. ایمپلنتی که در فک کاشته می شود مانند یک دندان طبیعی عمل می کند و ممکن است تا پایان عمر نیاز به تعویض نداشته باشد. در ادامه می خواهیم در مورد ایمپلنت دندان، فواید، طول عمر و زمان درمان بیشتر صحبت کنیم. اگر در مرحله تصمیم گیری برای کاشت ایمپلنت هستید، می توانید با مطالعه مطالب زیر اطلاعات خوبی در این زمینه کسب کنید.

کاشت دندان چیست؟

استفاده از ایمپلنت برای کاشت دندان یک روش استاندارد است و قابل مقایسه با دندان مصنوعی و روش های دیگر نیست. در واقع در این روش میله کوچکی به نام ایمپلنت وارد فک بیمار می شود تا به تدریج با استخوان فک جوش بخورد و تاج دندان روی آن نصب شود. ایمپلنت نقش ریشه دندان را دارد و برای هر دندان به صورت دانه ای کاشته می شود و هیچ یک از دندان های کاشته شده ارتباطی با دندان های مجاور ندارند. فرآیندی که در آن ایمپلنت با استخوان فک ترکیب می شود، یکپارچگی استخوان نامیده می شود. اگر بافت لثه بیمار سالم باشد و استخوان فک تراکم لازم را داشته باشد، زمینه برای قرار دادن ایمپلنت آن نیز موجود است. ایمپلنت نقش یک لنگر را دارد که تاج دندان روی آن نصب می شود.

نوع ایمپلنت دندان

بیشتر ایمپلنت ها از تیتانیوم و بقیه از زیرکونیا ساخته شده اند. این مواد هیچ گونه حساسیتی در بدن ایجاد نمی کنند و کاملا با بدن سازگاری دارند. این روش امروزه طرفداران زیادی دارد و می توان گفت 98 درصد از کسانی که با این روش دندان در می آورند، در طول درمان مشکلی ندارند و به همین دلیل یکی از موفق ترین روش های درمانی در زمینه دندانپزشکی است. ایمپلنت ها

دوره درمان ایمپلنت چقدر است؟

به محض قرار دادن ایمپلنت در فک، تاج روی آن نصب نمی شود. پس از کاشت، چند ماه طول می کشد تا استخوان فک و ایمپلنت به یکدیگر جوش بخورند. این زمان برای افراد مختلف متفاوت است. زیرا شرایط فیزیکی بیمار و کیفیت استخوان فک بر زمان جوشکاری تاثیر می گذارد. این زمان ممکن است برای برخی افراد تا 6 ماه باشد. برای اینکه ایمپلنت به طور کامل تثبیت شود و بعداً مشکلی ایجاد نشود، باید به اندازه کافی صبر کنید تا این مرحله به پایان برسد. داشتن یک دندان جدید قطعا ارزش انتظار را دارد. حتی اگر بیشتر از حد معمول طول بکشد.

گاهی اوقات، بیماری که می خواهد ایمپلنت انجام دهد ممکن است استخوان فک را ساییده باشد یا به هر دلیل دیگری نیاز به پیوند استخوان داشته باشد. بیمار که این پیوند را انجام می دهد باید صبر کند تا استخوان فک برای کاشت ایمپلنت آماده شود. البته امکان کاشت ایمپلنت برای برخی از بیماران بلافاصله پس از پیوند استخوان وجود دارد، یعنی هر دو عمل را می توان در یک روز انجام داد.

گاهی اوقات اتفاق می افتد که فرد نیاز فوری به ایمپلنت دارد. به عنوان مثال، ممکن است مراسم عروسی در راه باشد و نخواهید شکاف دندان های خود را جلوی مهمانان یا عکس ها و فیلم های عروسی ببینید. در این موارد بلافاصله پس از کاشت ایمپلنتتاج دندان ساخته شده را روی آن نصب می کنند. اما توجه داشته باشید که این دندان تا چند ماه قابل استفاده نیست و باید زمان کافی بگذرد تا استخوان فک و ایمپلنت به هم جوش بخورند. این ایمپلنت معمولا برای دندان های جلویی که در معرض دید قرار دارند استفاده می شود.

هزینه ایمپلنت دندان

عوامل زیادی بر هزینه نهایی کاشت ایمپلنت تاثیر می گذارد. کسی که می خواهد برای چندین دندان ایمپلنت بگیرد و کسی که فقط برای یک دندان نیاز به ایمپلنت دارد، قطعاً باید هزینه بیشتری بپردازد. زیرا هزینه هر ایمپلنت جداگانه محاسبه می شود. علاوه بر این تعداد جلساتی که بیمار برای درمان به مطب مراجعه می کند نیز در هزینه درمان موثر است. اگر لثه های بیمار عفونت داشته باشد یا دندان هایش پوسیده شده باشد، ابتدا باید این مشکلات برطرف شود و سپس کاشت ایمپلنت انجام شود. هزینه این درمان های اولیه به هزینه نهایی ایمپلنت اضافه می شود. قبلا گفتیم که جنس ایمپلنت می تواند تیتانیوم یا زیرکونیوم باشد که قیمت های متفاوتی دارند. قبل از شروع درمان و در طول درمان، بیمار باید تحت آزمایشات و عکس برداری از دندان های خود قرار گیرد که این نیز بخشی از روند درمان است و بیمار باید قبل از کاشت ایمپلنت به تمام این هزینه ها فکر کرده باشد.
علاوه بر موارد درمانی که به آن اشاره کردیم، عوامل دیگری نیز در هزینه ها موثر هستند. مثلاً اگر درمانگاه در تهران باشد نسبت به شهرهای کوچک هزینه بیشتری دارد، حتی اگر در همان شهر باشد ممکن است منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت باشد. یکی دیگر از عوامل مهمی که بر هزینه ایمپلنت تاثیر می گذارد، سطح تخصص دندانپزشک است. هر چه دندانپزشک تجربه و دانش بیشتری در این زمینه داشته باشد، هزینه بیشتری نسبت به دندانپزشک معمولی دارد.
اما بهتر است به کاشت ایمپلنت به عنوان هزینه نگاه نکنیم. چون واقعا نوعی سرمایه گذاری است.

ماندگاری ایمپلنت چقدر است؟

ایمپلنت های دندانی این روش دائمی است و ممکن است آنقدر با کیفیت و به خوبی نصب شده باشد که بیمار تا آخر عمر نیاز به تعویض آن نداشته باشد. ایمپلنت ها به راحتی می توانند بیش از 25 سال دوام بیاورند. اما روش های دیگری که به عنوان جایگزین دندان مورد استفاده قرار می گیرند، طول عمر کمتری دارند و در خوش بینانه ترین حالت، اگر کیفیت بالایی داشته باشند، 15 سال عمر می کنند. این ماندگاری ایمپلنت است که آن را محبوب کرده است.

مزایای ایمپلنت نسبت به دندان مصنوعی

استفاده از دندان های مصنوعی به مرور زمان استخوان فک را فرسوده می کند و پس از مدتی فرد احساس می کند که فک هایش در هم فرو می رود و قسمت پایین صورت کوتاهتر می شود.
ولی مزیت ایمپلنت دندان در دندانپزشکی به این صورت است که نه تنها باعث ساییدگی نمی شود، بلکه مانند یک دندان طبیعی عمل می کند و از آتروفی شدن استخوان فک جلوگیری می کند. علاوه بر این، ظاهر دندان کاشته شده کاملاً شبیه یک دندان طبیعی است. چون هر دندان کاملا جدا کاشته می شود و بنابراین فاصله طبیعی بین دندان های کاشته شده ایجاد می شود اما برای دندان های مصنوعی از کل فک بیمار قالب تهیه می شود و بین دندان ها فاصله ای وجود ندارد و زمانی که در داخل قرار می گیرند. دهان، آنها روی لثه هستند. آنها کاملاً پوشش می دهند و در نگاه اول می توانید مصنوعی بودن آنها را مشاهده کنید.بازدید پست:
12