با دیابت باردار نشوید مراقبت از مادران دیابتی – کلینیک قلب و دیابت اکسیر


با دیابت باردار نشوید، مراقب مادران دیابتی باشید

بارداری به عنوان یکی از بهترین لحظات زندگی یک زن، علاوه بر شیرینی، می تواند مجموعه ای از ترس ها و دلهره ها را نیز به همراه داشته باشد. مشکلاتی که ممکن است زنان و جنین آنها را در این دوران تهدید کند، می تواند چالش های زیادی را در دوران بارداری ایجاد کند. یکی از دغدغه های مادران زن، گرفتن است دیابت بارداری است. اکثر مادران از این عارضه بی اطلاع هستند و پس از ابتلا به آن برای درمان اقدام می کنند. در این مقاله قصد داریم با پرداختن به این موضوع به موضوع پیشگیری و درمان بپردازیم. اگر علائم دیابت بارداری دارید یا ترس از ابتلا به این بیماری باعث استرس شما شده است، مطالعه این مقاله می تواند برای شما مفید باشد.

دیابت بارداری چیست؟

دیابت بارداری وضعیتی است که در آن سطح قند خون مادر در دوران بارداری افزایش می یابد. این بیماری سالانه 10 درصد از زنان باردار در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد. همچنین زنان بارداری که دیابت آنها قبلاً تشخیص داده نشده است را تهدید می کند. دو نوع دیابت بارداری وجود دارد. زنان مبتلا به نوع A1 می توانند آن را از طریق رژیم غذایی و ورزش کنترل کنند، اما زنان مبتلا به نوع A2 نیاز به مصرف انسولین یا سایر داروها دارند.

از هر 100 زن باردار در ایالات متحده هفت نفر به دیابت بارداری مبتلا می شوند. دیابت بارداری دیابتی است که برای اولین بار در زمان بارداری رخ می دهد. در بیشتر مواقع تولد نوزاد نیز ناپدید می شود. اما بعداً خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد. بنابراین کودک ممکن است در معرض خطر چاقی و دیابت نوع 2 باشد.

اکثر زنان در سه ماهه دوم بارداری آزمایش دیابت می دهند. زنانی که در معرض خطر بالاتری هستند ممکن است زودتر آزمایش دیابت انجام دهند. بنابراین اگر دیابت دارید، بهترین زمان برای کنترل قند خون قبل از بارداری است. سطح بالای قند خون می تواند برای جنین در هفته های اول بارداری مضر باشد. برای حفظ سلامت مادر و نوزاد، مهم است که قبل و در طول بارداری، قند خون مادر تا حد امکان به حد طبیعی نزدیک شود.

هر دو نوع دیابت در دوران بارداری خطر مشکلات را برای مادر و جنین افزایش می دهد. باید به نکات زیر توجه کنید:

 • یک برنامه غذایی برای بارداری تهیه کنید
 • یک برنامه ورزشی ایمن ارائه دهید
 • چندین آزمایش قند خون انجام دهید
 • داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید. برنامه دارویی ممکن است در دوران بارداری تغییر کند.

دیابت در بارداری

دیابت بارداری

شیوع دیابت بارداری به موازات اپیدمی جهانی چاقی در ایالات متحده در حال افزایش است. نه تنها شیوع دیابت نوع 1 و 2 در زنان در سنین باروری افزایش می یابد، بلکه افزایش قابل توجهی در میزان گزارش دیابت بارداری نیز وجود دارد. به طور کلی، خطرات خاص دیابت بارداری شامل سقط جنین، ناهنجاری های جنینی، پره اکلامپسی، از دست دادن جنین، ماکروزومی، هیپوگلیسمی در نوزادان، هیپربیلی روبینمی، و سندرم دیسترس تنفسی نوزادان و غیره است. علاوه بر این، دیابت بارداری ممکن است خطر ابتلا به چاقی، فشار خون بالا و دیابت نوع 2 را در مراحل بعدی زندگی افزایش دهد.

علائم دیابت بارداری

برای اکثر زنان، دیابت بارداری علائم و نشانه های قابل توجهی ایجاد نمی کند. افزایش تشنگی و تکرر ادرار از علائم احتمالی است.

عوامل خطر ابتلا به دیابت

علل دیابت بارداری

هنگامی که ما غذا می خوریم، لوزالمعده انسولین ترشح می کند، هورمونی که به انتقال قندی به نام گلوکز از خون به سلول ها کمک می کند و از آن برای انرژی استفاده می کند.

در دوران بارداری، جفت هورمون هایی تولید می کند که باعث تجمع گلوکز در خون می شود. پانکراس معمولاً می تواند انسولین کافی برای کنترل آن ارسال کند. اما اگر بدن نتواند انسولین کافی تولید کند یا مصرف انسولین را به درستی متوقف کند، سطح قند خون افزایش می یابد و منجر به دیابت بارداری می شود.

عوامل خطر ابتلا به دیابت بارداری

برخی از زنان بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری هستند. عوامل خطر ابتلا به دیابت بارداری شامل موارد زیر است:

 • اضافه وزن و چاقی
 • سن بالای 25 سال
 • عدم فعالیت بدنی
 • دیابت بارداری یا پیش دیابت
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • دیابت در یکی از اعضای نزدیک خانواده
 • نوزادی با وزن بیش از 9 پوند (4.1 کیلوگرم) قبلاً متولد شده است.
 • نژاد – زنان سیاهپوست، اسپانیایی تبار، سرخپوستی آمریکایی و آسیایی آمریکایی در خطر ابتلا به دیابت بارداری هستند.

عوارض دیابت بارداری

دیابت بارداری که به درستی کنترل نشود می تواند منجر به افزایش سطح قند خون شود. قند خون بالا می تواند برای مادر و نوزاد مشکلاتی از جمله نیاز به سزارین ایجاد کند.

عوارضی که ممکن است کودک را تحت تاثیر قرار دهد

دیابت بارداری

اگر دیابت بارداری دارید، کودک شما ممکن است در معرض خطر بیشتری باشد:

 • اضافه وزن در بدو تولدقند خون بیش از حد در مادران می تواند باعث بزرگ شدن بیش از حد نوزاد شود. احتمال اینکه نوزادان خیلی بزرگ در کانال بمانند، آسیب ببینند یا نیاز به زایمان سزارین داشته باشند، بیشتر است.
 • زایمان زودرس (نارس): قند خون بالا ممکن است خطر زایمان زودرس و زودرس را در زنان افزایش دهد.
 • مشکلات جدی تنفسینوزادانی که به دلیل دیابت مادر زودرس به دنیا می آیند ممکن است دچار سندروم دیسترس تنفسی شوند، وضعیتی که تنفس را دشوار می کند.
 • قند خون پایین (هیپوگلیسمی): گاهی اوقات نوزادان مادران مبتلا به دیابت بارداری در مدت کوتاهی پس از تولد دارای قند خون پایین (هیپوگلیسمی) هستند. دوره های شدید هیپوگلیسمی ممکن است باعث تشنج در کودک شود. محلول های گلوکز سریع و گاهی داخل وریدی می تواند به سطح قند خون کودک شما کمک کند تا به حالت عادی بازگردد.
 • چاقی و دیابت نوع 2 در اواخر عمرنوزادان مادران مبتلا به دیابت بارداری بیشتر در معرض خطر ابتلا به چاقی و دیابت نوع 2 در زندگی هستند.
 • مرده زاییدیابت بارداری درمان نشده می تواند منجر به مرگ نوزاد، قبل یا کمی بعد از تولد شود.

عوارضی که ممکن است مادر را تحت تاثیر قرار دهد

دیابت بارداری همچنین ممکن است خطر ابتلا به موارد زیر را در مادران افزایش دهد:

 • فشار خون بالا و پره اکلامپسیدیابت بارداری خطر ابتلا به فشار خون بالا و همچنین پره اکلامپسی را افزایش می دهد، یک عارضه جدی بارداری که باعث فشار خون بالا و سایر علائمی می شود که می تواند برای مادر و جنین تهدید کننده زندگی باشد.
 • زایمان جراحی (بخش C)اگر دیابت بارداری دارید، ممکن است برای زایمان نیاز به سزارین داشته باشید.
 • دیابت آیندهاگر دیابت بارداری دارید، به احتمال زیاد در بارداری بعدی دوباره دچار آن خواهید شد. خطر ابتلا به دیابت نوع 2 نیز با افزایش سن افزایش می یابد.

آزمایشات و تشخیص دیابت بارداری

همانطور که گفته شد دیابت بارداری معمولا در نیمه دوم بارداری اتفاق می افتد. پزشک شما بین 24 تا 28 هفته این مورد را بررسی می کند.

پزشک آزمایش تحمل گلوکز را توصیه می کند: 50 گرم گلوکز را در یک نوشیدنی شیرین بنوشید که قند خون را افزایش می دهد. یک ساعت بعد، آزمایش قند خون خواهید داشت تا ببینید بدن چگونه تمام قندها را کنترل می کند. اگر نتایج نشان داد که قند خون شما بالاتر از حد معینی است، به آزمایش تحمل گلوکز خوراکی 3 ساعته نیاز دارید، به این معنی که 3 ساعت پس از نوشیدن نوشیدنی 100 گرمی گلوکز، آزمایش قند خون خواهید داشت. همچنین پزشک می تواند قند خون شما را با 12 ساعت ناشتا بودن و سپس نوشیدن 75 گرم گلوکز و آزمایش 2 ساعته قند خون ارزیابی کند.

اگر در معرض خطر بالایی هستید اما نتایج آزمایش شما طبیعی است، پزشک ممکن است آزمایش را در اواخر بارداری تکرار کند تا مطمئن شود دیابت وجود ندارد.

درمان دیابت بارداری

از آنجایی که دیابت بارداری می تواند به مادر و جنین شما آسیب برساند، مهم است که درمان را زودتر شروع کنید. هدف از درمان دیابت بارداری حفظ سطح گلوکز خون در زنان باردار مبتلا به دیابت بارداری است. این درمان شامل برنامه های رژیم غذایی و فعالیت بدنی ویژه و همچنین آزمایش روزانه قند خون و تزریق انسولین است.

اگر دیابت بارداری دارید، برای تغییر درمان در صورت لزوم به کمک یک پزشک، مربی پرستار و سایر اعضای تیم مراقبت های بهداشتی خود نیاز خواهید داشت. برای شما، مادر باردار، درمان مناسب به کاهش خطر زایمان سزارین، که نوزادان بسیار بزرگ ممکن است نیاز داشته باشند، کمک می کند. رعایت برنامه درمانی منجر به بارداری و زایمان سالم می شود و به سلامت کودک در آینده کمک می کند.

اگر دیابت بارداری دارید، برای حفظ سلامت خود و جنینتان در دوران بارداری و زایمان، در اسرع وقت به درمان نیاز دارید. پزشک از شما می خواهد که:

 • سطح قند خون خود را چهار بار یا بیشتر در روز چک کنید.
 • ادرار خود را از نظر کتون بررسی کنید، مواد شیمیایی که به این معنی است که دیابت از کنترل خارج شده است.
 • یک رژیم غذایی سالم داشته باشید.
 • ورزش را به عادت تبدیل کنید.
 • پزشک وزن و رشد کودک شما را کنترل خواهد کرد. ممکن است برای کنترل قند خون به شما انسولین یا داروی دیگری بدهند.

پیشگیری از دیابت بارداری

پیشگیری از دیابت بارداری

هیچ تضمینی برای پیشگیری از دیابت بارداری وجود ندارد، اما هر چه عادات قبل از بارداری سالم تر باشد، بهتر است. اگر دیابت بارداری دارید، این انتخاب های سالم ممکن است خطر ابتلا به آن را در بارداری های آینده یا در ابتلا به دیابت نوع 2 کاهش دهد.

 • غذاهای سالم بخوریدغذاهای پر فیبر، کم چربی و کالری را انتخاب کنید. روی میوه ها، سبزیجات و غلات کامل تمرکز کنید.
 • فعال بمانید: ورزش قبل و حین بارداری می تواند از شما در برابر دیابت بارداری محافظت کند. در بیشتر روزهای هفته 30 دقیقه فعالیت متوسط ​​داشته باشید استشما دارید. روزانه پیاده روی سریع داشته باشید. دوچرخه سواری کن
 • بارداری خود را با وزن مناسب شروع کنیداگر قصد بارداری دارید، کاهش وزن اضافی از قبل ممکن است به شما کمک کند بارداری سالمی داشته باشید. روی ایجاد تغییراتی در عادات غذایی خود تمرکز کنید که می تواند در دوران بارداری به شما کمک کند، مانند مصرف بیشتر سبزیجات و میوه ها.
 • زیاد وزن اضافه نکنیدافزایش وزن در دوران بارداری طبیعی و سالم است. اما افزایش سریع وزن می تواند خطر ابتلا به دیابت بارداری را افزایش دهد. در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

دیابت بارداری بعد از زایمان تمام می شود یا خیر؟

همانطور که در بالا ذکر شد، دیابت بارداری در واقع مقاومت به انسولین است. که در دوران بارداری اتفاق می افتد، زمانی که 20 تا 50 درصد آنها به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند. هر چه سن شما بالاتر می رود، خطر ابتلا به دیابت بیشتر می شود. همچنین، هر چه بیشتر با چاقی و اضافه وزن باردار شوید، این خطر بیشتر می شود. درمان دیابت و نظارت بر دیابت بارداری بسیار مهم است. با عوارض دیابت بارداری، لازم است مادران در دوران بارداری به تغذیه خود توجه بیشتری داشته باشند. کلینیک قلب و دیابت اکسیر با کادری مجرب و تجهیزات به روز برای تشخیص و درمان دیابت بارداری می تواند تا پایان بارداری و تولد نوزاد در کنار شما باشد.

منبع:

webmd.com

mayoclinic.org