بدون استرس، سکته قلبی نیز این بار جوانان را تحت تاثیر قرار خواهد داد


بدون استرس؛ این بار سکته قلبی جوانان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد

حمله قلبی اصطلاحی است که وقتی آن را می شنویم فکر می کنیم فقط افراد مسن را درگیر می کند. اما این یک واقعیت تلخ است که این عارضه و بیماری در سنین پایین‌تر هم رخ می‌دهد. سبک زندگی اشتباه، افزایش فشار روحی و روانی و استرس های روزانه می تواند عامل اصلی چنین عارضه ای در سنین پایین باشد. با این حال، برخی افراد کمترین آگاهی را در مورد این بیماری ناشناخته ندارند. بنابراین، ممکن است در مواجهه با بیماری که دچار حمله قلبی شده یا در صورت تجربه شخصی، نتوانند اقدامات اساسی را انجام دهند. در این مقاله نکاتی را می خوانید که دانش و آگاهی شما را نسبت به این بیماری افزایش می دهد تا در صورت ابتلا یا قرار گرفتن در کنار فردی که به آن مبتلا شده اید، اقدامات لازم و حیاتی را انجام دهید.

حمله قلبی چیست و چه زمانی رخ می دهد؟

حمله قلبی

قبل از اینکه به علائم و نشانه های این بیماری بپردازیم، بهتر است کمی با نحوه عملکرد قلب آشنا شویم تا درک عمیق این بیماری امکان پذیر باشد. ماهیچه هایی که ساختار قلب را تشکیل می دهند در علم پزشکی به عضلات «میوکارد» معروف هستند. قلب می تواند مقدار خون تولید شده را با پمپاژ در چند ثانیه به قسمت های مختلف بدن برساند. بنابراین خود این اندام باید دارای عضلات سالم و قوی باشد تا بتواند خون رسانی را به درستی انجام دهد. قلب از دریچه ها و بطن های مختلفی تشکیل شده است که وظیفه خون رسانی به نواحی مختلف را بر عهده دارند. هنگامی که هر اختلالی اعضای این اندام را تحت تاثیر قرار دهد، جریان خون مختل می شود یا به طور کامل مختل می شود، از این رو حمله قلبی یا دیگر بیماری قلبی اتفاق می افتد.

اما حمله قلبی، که به عنوان حمله قلبی نیز شناخته می شود، می تواند تهدید کننده زندگی باشد. این بیماری زمانی رخ می دهد که خون رسانی به قلب به دلایل مختلف قطع می شود که شایع ترین آنها انسداد عروق کرونر است. به یاد داشته باشید که انسداد جریان خون در هر قسمت از این سیستم می تواند نواحی مختلف قلب را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال اگر این انسداد مربوط به عروق کرونر اصلی باشد، بیشتر عضله قلب را درگیر می کند، اما اگر این انسداد در شریان شاخه کوچکتری رخ دهد، مناطق درگیری عضله Neir کمتر می شود.

علائم و نشانه های حمله قلبی

علائم حمله قلبی

بسیاری از ما حمله قلبی را با درد قفسه سینه و تنگی نفس می شناسیم، اما این علائم از علائم رایج این بیماری هستند. در ادامه به سایر علائم این بیماری می پردازیم:

 • درد در قسمت های بالایی بدن مانند فک، سینه و کمر درد
 • تعریق
 • احتمال استفراغ
 • احساس اضطراب
 • سرگیجه
 • احساس ضعف و حالت تهوع

به یاد داشته باشید هر حمله قلبی می تواند تعدادی از این علائم را ایجاد کند که در برخی افراد خفیف و در برخی دیگر شدیدتر است. باید گفت که اکثر خانم ها کمتر درد قفسه سینه را تجربه می کنند، اما بیشتر از آقایان در ناحیه کمر و زانو درد دارند.

علت حمله قلبی

علت حمله قلبی

همانطور که در بالا ذکر شد، انسداد رگ های خاصی مانند عروق کرونر می تواند علت این عارضه باشد. اما در بیشتر موارد، حملات قلبی ناشی از لخته شدن خون است. این لخته خون می تواند در عروق کرونر اصلی یا شاخه ها تشکیل شود. این اسناد می تواند ناشی از تجمع سلول های خونی و کلسترول باشد. بنابراین در راستای این انسداد، خون به نواحی قلب سرازیر نمی شود و باعث مرگ برخی از عضلات می شود.

سایر علل احتمالی حمله قلبی شامل موارد زیر است.

 • التهاب عروق کرونر
 • لخته شدن خون در نواحی دیگر بدن و راه خود را به شریان اصلی پیدا می کند
 • اسپاسم عروق کرونر به دلیل مصرف کوکائین
 • سایر بیماری های قلبی
 • جراحی های ناموفق قلب

عوامل خطر حمله قلبی

ممکن است افراد هرگز حمله قلبی را تجربه نکرده باشند، اما سبک زندگی آنها ممکن است باعث چنین عارضه ای شود. بنابراین با نگاهی کلی به سبد غذایی و عادات روزانه خود می توان تشخیص داد که آیا مستعد این بیماری هستیم یا خیر. برخی از عوامل باعث تجمع ناخواسته رسوبات چربی ( تصلب شرایین ) می شود که منجر به باریک شدن رگ های خونی در سراسر بدن می شود. شما می توانید بسیاری از این عوامل خطر را بهبود بخشید یا از بین ببرید تا شانس ابتلا به حمله قلبی را کاهش دهید.

از جمله دلایلی که می تواند بر انسداد عروق کرونر تأثیر بگذارد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سن: مردان 45 ساله یا بالاتر و زنان 55 ساله یا بالاتر نسبت به مردان و زنان جوان بیشتر در معرض حمله قلبی هستند.
 • تنباکو: این شامل سیگار کشیدن و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دود سیگار است.
 • فشار خون بالا: با گذشت زمان، فشار خون بالا می تواند به رگ های خونی منتهی به قلب آسیب برساند. فشار خون بالا ناشی از شرایط دیگر، مانند چاقی، کلسترول بالا یا دیابت، این خطر را افزایش می دهد.
 • سطح کلسترول یا تری گلیسیرید خون بالا: سطوح بالای کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) (کلسترول “بد”) باعث باریک شدن شریان ها می شود. سطوح بالای تری گلیسیرید – نوعی چربی رژیم غذایی در خون – نیز خطر حمله قلبی را افزایش می دهد. با این حال، سطوح بالای کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) (کلسترول “خوب”) ممکن است خطر را کاهش دهد.
 • چاقی: چاقی با سطوح بالای کلسترول خون، سطح تری گلیسیرید بالا، فشار خون و دیابت مرتبط است. کاهش تنها 10 درصد از وزن بدن می تواند این خطر را کاهش دهد.
 • دیابت: تولید نکردن مقدار کافی هورمون ترشح شده از لوزالمعده (انسولین) یا عدم پاسخ مناسب به انسولین باعث افزایش سطح قند خون در بدن و افزایش خطر حمله قلبی می شود.
 • سندرم متابولیک: این سندرم زمانی رخ می دهد که چاقی، فشار خون و قند خون بالا دارید. ابتلا به سندرم متابولیک احتمال ابتلا به بیماری قلبی را دو برابر می کند.
 • سابقه خانوادگی حملات قلبی: اگر خواهر یا برادر، والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ دچار حملات قلبی زودرس شده باشند (در سن 55 سالگی در مردان و در سن 65 سالگی در زنان)، می تواند در ابتلای شما به این بیماری نقش داشته باشد.
 • عدم فعالیت بدنی: کم تحرکی باعث افزایش سطح کلسترول خون و چاقی می شود. افرادی که به طور منظم ورزش می کنند سلامت قلب بهتری دارند.
 • فشار: استرس می تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد.
 • استفاده مواد مخدر: استفاده از داروهای محرک مانند کوکائین یا آمفتامین ها می تواند باعث اسپاسم عروق کرونر شود و منجر به حمله قلبی شود.
 • سابقه پره اکلامپسی: این وضعیت باعث افزایش فشار خون در دوران بارداری و افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی در سنین بالاتر می شود.
 • یک بیماری خود ایمنی: ابتلا به بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس می تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد.

راه های پیشگیری از حمله قلبی در سنین پایین

هرگز برای انجام برخی اقدامات برای جلوگیری از حمله قلبی دیر نیست، حتی اگر دچار حمله قلبی شده باشید. این اقدامات عبارتند از:

داروها: داروها می توانند خطر حمله قلبی دیگر را کاهش دهند و به عملکرد بهتر قلب آسیب دیده کمک کنند.

سبک زندگی: با داشتن رژیم غذایی مناسب برای قلب، وزن مناسب، پرهیز از سیگار، ورزش منظم، کنترل استرس و کنترل فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت می توانید از حمله قلبی پیشگیری کنید.