بررسی جنبه های مختلف سلامت مردان


سلامت روان مردان

در این مقاله از مطالب پزشکی سایت سیب می خواهیم در مورد سلامت مردان صحبت کنیم. زن و مرد با وجود اشتراکات فراوان در فیزیولوژی و آناتومی بدن، هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند و برای حفظ سلامت خود باید برنامه خاصی داشته باشند. مفهوم «سلامت مردان» تعاریف مختلفی دارد. اما با توجه به تعریف سازمان بهداشت جهانی به بررسی سلامت جسمی و روانی مردان می پردازیم.

اهمیت سلامت مردان

وقتی صحبت از پیشگیری و تشخیص زودهنگام به میان می آید، سلامت مردان اغلب پس از سلامت زنان در رتبه دوم قرار می گیرد. همانطور که از نظر آماری می بینیم، مردان کمتر از زنان به سلامت خود توجه می کنند.

مردان کمتر سیگار می کشند، مشروبات الکلی می نوشند، خطرات بیشتری را متحمل می شوند و به طور کلی سبک زندگی سالم تری دارند که اهمیت توجه به سلامت مردان را دوچندان می کند. مردان به همان اندازه زنان به بیماری ها و مشکلاتی مانند سرطان، افسردگی، سکته، دیابت و بیماری قلبی مبتلا می شوند. علاوه بر این خطرات، مردان مشکلات منحصر به فردی مانند سرطان پروستات و هیپرپلازی خوش خیم پروستات نیز دارند.

اهمیت سلامت مردان

سلامت جسمانی مردان

همانطور که گفتیم زن و مرد در عین داشتن شباهت های فراوان، هر کدام دارای ویژگی های جسمی و روحی منحصر به فردی هستند و همین امر باعث می شود حفظ سلامت جسمانی زن و مرد هر کدام دارای تفاوت هایی باشد که به همان ویژگی های منحصر به فرد هر جنس برمی گردد. مهمترین مواردی که در سلامت جسمانی مردان مهم است عبارتند از:

بررسی های سالانه

نظارت سالانه گلوکز خون برای مردان ضروری است تا خطر بیماری قلبی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. از آنجایی که بیماری های قلبی عروقی در مردان شایع تر است، دیابت یکی از علل اصلی مشکلات قلبی عروقی است.

مردانی که سابقه خانوادگی سرطان پوست دارند یا در سنین پایین دچار آفتاب سوختگی قابل توجهی شده اند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستند. بنابراین لازم است این گونه افراد هر ساله برای بررسی پوست به متخصص پوست مراجعه کنند.

از هر هفت مرد یک نفر به سرطان پروستات مبتلا می شود. پس از سرطان پوست، سرطان پروستات شایع ترین نوع سرطان در مردان آمریکایی است. آزمایش خون آنتی ژن اختصاصی پروستات یا PSA به همراه معاینات رکتوم (DREs)، بهترین راه برای تشخیص سرطان پروستات است. همه مردان بین 50 تا 70 سال باید سالانه معاینه شوند. اگر مردی سابقه خانوادگی سرطان پروستات داشته باشد، آزمایش PSA باید از سن 40 سالگی شروع شود.

بررسی های دیگر

کولونوسکوپی یک معاینه ضروری برای مردان (و زنان) بالای 50 سال است. زیرا در آن سن خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ افزایش می یابد. سایر عوامل خطر سرطان روده بزرگ شامل سابقه پزشکی بیماری التهابی روده یا رژیم غذایی سرشار از چربی های حیوانی است. دستورالعمل انجام کولونوسکوپی از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

فشار خون بالا علت شماره یک سکته مغزی در مردان است و اگر کنترل نشود بسیار جدی است. کلسترول بالا همچنین می تواند منجر به مشکلات قلبی عروقی جدی مانند حمله قلبی یا سکته شود. مردان 20 ساله و بالاتر باید هر سه تا پنج سال یکبار و بعد از 50 سالگی هر سال کلسترول خود را چک کنند.

مردان بیشتر الکل می نوشند زیرا احتمال آسیب کبدی در آنها بیشتر است. بنابراین در صورت مصرف الکل، داروهای بدون نسخه، مشکلات التهابی، مشکلات تیروئید و چاقی، لازم است با انجام آزمایش آنزیم کبدی سلامت کبد بررسی شود.

سلامت روان مردان

در بریتانیا، از هر هشت مرد، یک مرد مشکلات روانی رایجی مانند افسردگی، اضطراب، اختلال هراس یا اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD) دارد. مردان معمولاً به دلیل کلیشه های سنتی و آنچه در جوامع رایج است، کمتر در مورد مشکلات سلامت روان خود صحبت می کنند.

معمولاً از مردان انتظار می رود که نان آور خانه، قوی و کنترل زندگی باشند. این کلیشه ها ذاتا چیز بدی نیستند. با این حال، آنها می توانند کمک گرفتن و صحبت در مورد آن را برای مردان سخت تر کنند.

برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که مردانی که نمی توانند آشکارا در مورد احساسات خود صحبت کنند ممکن است کمتر علائم مشکلات سلامت روان را تشخیص دهند و کمتر به دنبال حمایت باشند.

مردان همچنین ممکن است از روش های مضرتری مانند مواد مخدر یا الکل استفاده کنند و کمتر با خانواده یا دوستان خود در مورد سلامت روان خود صحبت کنند. مردان بیش از سه برابر زنان در معرض خودکشی هستند. از این رو دلایل سلامت روان مردان در معرض مشکلات بسیاری است.

کار و محل کار تاثیر بسزایی بر سلامت روانی کارکنان دارد. مردان معمولاً مشاغل پرمخاطره و دشوارتری نسبت به زنان دارند و همین امر آنها را مستعد افسردگی، اضطراب و استرس ناشی از کار می کند. سلامت روان مردان در محیط کار نه تنها بر کار آنها تأثیر می گذارد، بلکه می تواند کاملاً بر تمام جنبه های زندگی مردان تأثیر بگذارد.

اگر نگران این هستید که مشکل سلامت روانی دارید، حتما با پزشک خود صحبت کنید. انجام این کار ممکن است برای شما دشوار باشد. با این حال، اکثر مردم متوجه می شوند که صحبت با یک پزشک و دریافت کمک و حمایت می تواند تفاوت بزرگی در زندگی آنها ایجاد کند.

اگر در مضیقه هستید و نیاز به کمک فوری دارید یا می خواهید به زندگی خود پایان دهید، حتما به روانپزشک و روانشناس مراجعه کنید. سازمان هایی هستند که مشاوره و پشتیبانی عملی و عاطفی ارائه می کنند که با مراجعه به آنها می توانید کیفیت زندگی خود را دو چندان کنید.

بهداشت حرفه ای مردان

محل کار محیطی کلیدی است که در آن مسائل جنسیتی و ساختارهای سازمانی ممکن است بر عملکردهای ایمنی و بهداشت شغلی تأثیر بگذارد. اجرای هنجارهای رایج مردانگی در مشاغل پرخطر می تواند مشکل ساز باشد. زیرا مردان را در معرض خطرات جدی آسیب و زیان قرار می دهد.

مردان اغلب مشاغل پرخطرتری دارند، به این معنی که سلامت شغلی مردان کمتر از زنان است.

سلامت جسمانی مردان

نتایجی که اظهار شده

برای رسیدن به سطح مطلوب از سلامت مردان، بهتر است هر فردی در طول زندگی خود به موارد زیر توجه ویژه ای داشته باشد:

  • ویژگی های بدن خود را بشناسید؛
  • رژیم غذایی سالم داشته باشید؛
  • به طور منظم تمرین کن؛
  • اجتناب از سیگار، الکل و مواد مخدر؛
  • اگر مشکلات روحی و روانی دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید و از درخواست کمک دریغ نکنید.

اگر در مورد جنبه های سلامت مردان سوالی دارید، سوال خود را در قسمت نظرات با پزشکان سایت مطرح کنید. سیب به سوالت جواب بده

سوالات متداول در مورد سلامت مردان

شایع ترین بیماری ها در مردان کدامند؟

سرطان پوست، بیماری های قلبی عروقی، سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ از مهم ترین و شایع ترین بیماری ها در مردان هستند.

چرا بررسی سلامت مردان مهم است؟

مردان بیشتر سیگار می کشند، مشروبات الکلی می نوشند، بیشتر ریسک می کنند و به طور کلی سبک زندگی چندان سالمی ندارند. مردان نیز مانند زنان مستعد ابتلا به بیماری ها و مشکلات مشابهی مانند سرطان، افسردگی، سکته، دیابت و بیماری های قلبی هستند.

چرا توجه به سلامت روان مردان مهم است؟

مردان معمولاً به دلیل کلیشه های سنتی و آنچه در جوامع رایج است، کمتر در مورد مشکلات سلامت روان خود صحبت می کنند. معمولاً از مردان انتظار می رود که نان آور خانه، قوی و کنترل زندگی باشند. این کلیشه ها ذاتا چیز بدی نیستند. با این حال، آنها می توانند کمک گرفتن و صحبت در مورد آن را برای مردان سخت تر کنند.

منابع

https://www.healthline.com

Home

https://www.mentalhealth.org.uk

https://www.fusionoh.com