بروز آلزایمر در سالمندان و چالش های نگهداری


شیوع بیماری آلزایمر در سالمندان و چالش های نگهداری از آنها با گذشت زمان و با کاهش سلامت جسمی و روحی، مشکلاتی برای فرد به وجود می آید. یکی از شایع ترین مشکلات دوران سالمندی کاهش توانایی های ذهنی به دلیل بیماری آلزایمر است. در این مقاله به بررسی شیوع بیماری آلزایمر در سالمندان و چالش های نگهداری از آنها ما پرداخت می کنیم

شیوع بیماری آلزایمر در سالمندان و چالش های نگهداری از آنها

شیوع بیماری آلزایمر در سالمندان و چالش های نگهداری از آنها

فهرست مطالب

لیست عناوین:

 • آلزایمر چیست؟
 • درمان آلزایمر در سالمندان
 • چالش های مراقبت از سالمندان مبتلا به آلزایمر
 • نکاتی برای مراقبت از بیمار مبتلا به آلزایمر
 • حرف پایانی

آلزایمر چیست؟

بیماری آلزایمر با تخریب اعصاب و سلول های مغز همراه است. با از بین رفتن این سلول های عصبی و اختلال در جریان اطلاعات بین اندام ها و عضلات، مشکلاتی در حافظه فرد ایجاد می شود. با پیشرفت بیماری علاوه بر اختلال حافظه، مشکلات دهان و دندان و رفتارهای غیرقابل پیش بینی نیز ظاهر می شود.

دلایل شیوع بیماری آلزایمر در سالمندان و چالش های نگهداری از آنها با توجه به افزایش جمعیت سالمندان، روز به روز مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. آمارها نشان می دهد که حدود 44 میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا هستند.

درمان آلزایمر در سالمندان

در حال حاضر، درمان هایی که برای آلزایمر وجود دارد، تجویز داروهای مهارکننده کولین استراز است. این داروها با افزایش میزان استیل کولین در بدن از اختلال حافظه جلوگیری می کنند. آنها همچنین روند بیماری را کند می کنند و فرآیندهای ذهنی و فکری را بهبود می بخشند.

این داروها برای سطوح اول تا متوسط ​​این بیماری خوب عمل می کنند، در حالی که اثربخشی آن برای افراد مختلف متفاوت است.

چالش های مراقبت از سالمندان مبتلا به آلزایمر

با پیشرفت آلزایمر و کاهش توانایی های ذهنی و جسمی بیمار، چالش های مراقبت از بیمار نیز افزایش می یابد. در این قسمت به بررسی این چالش ها و راه حل های مرتبط می پردازیم.

 1. حمام کن

لازم است بیمار هفته ای دو بار استحمام کند. از آنجایی که فرد مبتلا به آلزایمر دوست ندارد حمام کند، توصیه می شود همیشه لوازم حمام لازم را در دسترس داشته باشد تا هر زمان که خواستید بیمار را به دستشویی ببرید.

 1. مسواک زدن

دندان های بیمار باید دو بار در روز مسواک زده شود. اگر بیمار دارای دندان مصنوعی است، هر شب آن را بردارید و تمیز کنید. همچنین به سلامت لثه های بیمار توجه کنید و در صورت مشاهده زخم روی لثه به پزشک اطلاع دهید.

 1. مراقبت از ظاهر بیمار

موها، ریش و ناخن های خود را کوتاه کنید. تا حد امکان برای این کار از وسایل خطرناک مانند تیغ استفاده نکنید.

 1. لباس پوشیدن

اجازه دهید بیمار لباس خود را عوض کند و تنها در صورت نیاز به کمک مداخله کند. لباس های او را به ترتیبی که می خواهد بپوشد بچینید. تنوع لباس ها را کم کنید و لباس راحتی به او بدهید.

به خاطر داشته باشید که لباس های زیپ دار و کفش های چسبنده بیشتر مورد علاقه افراد مسن مبتلا به آلزایمر است.

شیوع بیماری آلزایمر در سالمندان و چالش های نگهداری از آنها

شیوع بیماری آلزایمر در سالمندان و چالش های نگهداری از آنها

 1. برای تغذیه

چالش برانگیزترین بخش مراقبت از یک بیمار آلزایمر، تغذیه آنهاست. بیمار اغلب فراموش می کند که چه زمانی غذا خورده است یا غذای خود را در مکان نامناسبی قرار می دهد. گاهی اوقات بیمار نحوه استفاده از قاشق و چنگال را فراموش می کند و ممکن است با دست شروع به غذا خوردن کند. در این صورت مانع از این کار نمی شود و فقط از تمیز بودن دست های بیمار اطمینان حاصل کنید.

بهتر است از غذای بیمار با مخلوط کن خمیری درست شود زیرا جویدن غذا برایشان سخت می شود. در هر وعده غذایی یک نوع غذا کافی است و بیشتر از آن برای بیمار گیج کننده می شود.

 1. برو توالت

تعیین زمان نیاز بیمار به توالت بر عهده پرستار سالمند آلزایمر است. تا حد امکان برای بیمار توالت تهیه کنید و شب ها چراغ شب را روشن بگذارید تا بیمار برای رفتن به توالت مشکلی نداشته باشد.

شیوع بیماری آلزایمر در سالمندان و چالش های نگهداری از آنها به دلیل ماهیت غیرقابل برگشت این بیماری به مرور زمان افزایش می یابد تا جایی که فرد قادر به انجام ساده ترین کارها نیز نخواهد بود.

نکاتی برای مراقبت از بیمار مبتلا به آلزایمر

نکات دیگری که باید به آنها توجه کنید:

 • لازم است اعضای خانواده بیماری آلزایمر را به خوبی بشناسند و آمادگی ذهنی لازم را برای مقابله با اثرات پیشرونده بیماری سالمندان داشته باشند.
 • با بیمار رابطه عادی داشته باشید و روابط اجتماعی او را قطع نکنید.
 • اگر بیمار فراموش کرد در را ببندد، اجاق گاز را ببندد یا شیر آب را باز نگذارد، او را تنها نگذارید.

در این مقاله در مورد شیوع بیماری آلزایمر در سالمندان و چالش های نگهداری از آنها ما صحبت کردیم. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که طول عمر بیماران آلزایمر بین 8 تا 10 سال پس از تشخیص بیماری است.

حرف پایانی

مراقبت از یک بیمار آلزایمر کار طاقت فرسایی است که می تواند شما را خسته کند. به همین دلیل لازم است برای خود برنامه های سفر و تفریح ​​تهیه کنید. زمانی که در خانه نیستید، بهترین راه برای مراقبت از سالمندان، استخدام یک پرستار قابل اعتماد و با تجربه است.

برای این منظور می توانید با مرکز خدمات پرستاری سلامت اول با پشتیبانی 24 ساعته تماس گرفته و درخواست خود را ارسال نمایید. متخصصین ما پس از ملاقات با سالمندان خود، پرستار مناسب را به شما معرفی خواهند کرد.