بعد از کشیدن دندان چه کنیم؟


بعد از کشیدن دندان چه کنیم؟

کشیدن دندان چیزی نیست که هیچ یک از ما به آن علاقه مند باشیم. با این حال، اگر قبلاً آن را تجربه نکرده‌ایم، ممکن است حداقل یک بار در طول زندگی خود برای کشیدن دندان به دندانپزشک مراجعه کنیم. مراحل بعد از کشیدن دندان می تواند دردناک بوده و مشکلات خاص خود را داشته باشد. به همین دلیل در این مقاله از مطالب پزشکی سایت سیب قصد داریم راهنمای جامعی در مورد اقدامات پس از کشیدن دندان و سوال “بعد از کشیدن دندان چه کنیم؟” پاسخ کامل؛ با ما بمان.

بعد از کشیدن دندان چه کنیم؟

اقدامات بعد از کشیدن دندان به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول اقداماتی است که سعی در کاهش درد، خونریزی یا هر گونه عوارض ناشی از کشیدن دندان و تسریع روند بهبودی دارد. دسته دوم شامل مراقبت از مواد غذایی است که غذاهای مجاز یا غیرمجاز را پس از کشیدن دندان مشخص می کند.

اقدامات بعد از کشیدن دندان

یک سوال بسیار رایج برای همه کسانی که برای کشیدن دندان به دندانپزشک مراجعه کرده اند این است که بعد از کشیدن دندان چه باید کرد؟ برای پیشگیری و مقابله با عوارض کشیدن دندان و تسریع روند بهبودی توصیه می شود موارد زیر را انجام دهید:

برای کاهش خونریزی از کیسه یخ استفاده کنید

درست پس از کشیدن دندان، پزشک یک پد گاز را روی ناحیه ای که قبلا دندان قرار داشت قرار می دهد و از شما می خواهد که آن را به مدت بیست دقیقه یا بیشتر گاز بگیرید و فشار دهید.

دلیل این امر این است که دندانپزشک می خواهد خونریزی را تا حد امکان کاهش دهد. با این حال، حتی پس از 24 ساعت، ممکن است همچنان مقداری خونریزی داشته باشید و بهتر است هر چه زودتر آن را متوقف کنید.

قرار دادن کیسه یخ روی محل کشیدن دندان یک روش بسیار کاربردی برای کاهش خونریزی پس از کشیدن دندان است. سرمای یخ جریان خون را در محل جراحی کاهش می دهد که باعث کاهش خونریزی و درد می شود.

توصیه می شود به مدت 10 تا 20 دقیقه کمپرس یخ را روی محل جراحی یا حتی صورت خود قرار دهید و پس از یک استراحت 20 دقیقه ای این کار را تکرار کنید.

علاوه بر این، مصرف تعدادی از داروهای ضد التهابی برای کاهش خونریزی دندان کشیده شده مفید است. در بیشتر موارد، دندانپزشک شما داروی مناسب را تجویز می کند و نیازی به مصرف خودسرانه دارو برای کاهش خونریزی نیست.

سعی کنید در دهان خود مکیدن نکنید

در 24 ساعت اول کاری که باعث مکش در دهان شود، انجام ندهید. به عنوان مثال، دهان خود را غرغره نکنید یا به زور دهان خود را تف نکنید. همچنین توصیه می شود از نوشیدن با نی و استعمال دخانیات خودداری کنید که می تواند باعث مکش در دهان شود. زیرا می توانند برای شما مضر باشند.

مکش در دهان می تواند باعث تشکیل لخته خون و ایجاد حفره خشک شود. حفره های خشک یک وضعیت دردناک در دندانپزشکی است که برای جلوگیری از بروز آن بسیار توصیه می شود.

دهان خود را تمیز نگه دارید

مسواک زدن مهمترین چیز برای مراقبت از دندان است. با این حال، ممکن است از خود بپرسید که پس از کشیدن دندان چه باید کرد و آیا به مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن ادامه دهید.

مسواک زدن بعد از نخ دندان یا نخ دندان از جمله کارهایی است که باید به منظور تمیز نگه داشتن دهان و دندان انجام شود. اما باید مراقب محل دندان کشیده شده باشید تا به مسواک یا نخ دندان برخورد نکند.

تمیز نگه داشتن دهان از عفونت دندان بعد از کشیدن دندان جلوگیری می کند. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که هنگام مسواک زدن، آب را خیلی محکم و سریع بیرون نریزید.

بعد از کشیدن دندان چه کنیم؟

با آب و نمک غرغره کنید

یکی دیگر از درمان های خانگی عفونت دندان پس از کشیدن دندان، استفاده از محلول نمکی است. 24 ساعت پس از کشیدن دندان، اجازه غرغره آهسته در دهان را دارید و توصیه می شود محلول نمک و آب را امتحان کنید.

برای درمان عفونت لثه بعد از کشیدن دندان و تسریع روند بهبودی، با یک لیوان آب ولرم و نصف قاشق چایخوری محلولی از آب و نمک درست کنید و تا زمانی که دوست دارید به آرامی آن را غرغره کنید.

با دندانپزشک خود تماس بگیرید

گاهی اوقات پس از کشیدن دندان، وضعیت از کنترل شما خارج می شود و شرایطی ایجاد می شود که در صورت تجربه، باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید. این شرایط عبارتند از:

  • خونریزی در محل فشار متوقف نشده است و پس از 24 ساعت به مقدار زیاد ادامه می یابد.
  • افزایش تورم لثه یا صورت؛
  • تب و لرز داشته باشید؛
  • تداوم بیهوشی؛
  • ظهور یک حفره خشک در محل کشش.

بعد از کشیدن دندان چه بخوریم یا نخوریم؟

بعد از مسواک زدن باید مراقب غذا خوردن باشید و از مصرف برخی غذاها پرهیز کنید و فقط غذاهای خاصی برای شما مجاز خواهد بود.

بنابراین نکات تغذیه ای بعد از جراحی کشیدن دندان به سه قسمت «چگونه بعد از کشیدن دندان غذا بخوریم»، «پس از کشیدن دندان چه بخوریم» و «پس از کشیدن دندان چه نخوریم» تقسیم می شود.

بعد از کشیدن دندان چگونه غذا بخوریم؟

نحوه غذا خوردن بعد از مسواک زدن به اندازه نوع غذایی که می خورید مهم است. پس از استنشاق توصیه می شود تا جایی که امکان دارد غذا را از سمتی که عمل جراحی انجام نشده است بجوید و مایعات را در همان جهت هدایت کنید.

از آنجایی که شما بیشتر به مایعات تمایل دارید تا غذاهای خشک، ممکن است وسوسه شوید که از نی استفاده کنید. اما همانطور که گفته شد استفاده از نی پس از کشیدن دندان توصیه نمی شود و می تواند باعث تشکیل لخته خون و ایجاد حفره های خشک شود.

بعد از کشیدن دندان چه بخوریم؟

بعد از کشیدن دندان چه بخوریم یکی از سوالاتی است که ممکن است در ذهن شما شکل گرفته باشد. 24 ساعت اول پس از کشیدن دندان مهمترین زمان مراقبت از آن و کاهش عوارض کشیدن دندان است و غذا خوردن نیز از این قاعده مستثنی نیست.

اول از همه بهتر است سراغ غذاهایی مانند ژله، ماست یا بستنی بروید که به راحتی جویده می شوند و بعد از کشیدن دندان غذای مناسبی محسوب می شوند. توجه داشته باشید که باید نوعی بستنی را انتخاب کنید که حاوی شکلات یا سایر مواد جویدنی سخت نباشد.

سس سیب نیز غذای خوبی پس از کشیدن دندان است. زیرا علاوه بر نرمی و جویدن آسان، مقدار مناسبی فیبر به رژیم غذایی شما اضافه می کند.

پس از 24 ساعت اول، غذاهایی مانند پوره سیب زمینی، تخم مرغ، بلغور جو دوسر، پنکیک یا سوپ های له شده که حاوی تکه های بزرگ غذا نیستند نیز می توانند پس از کشیدن دندان غذای خوبی باشند و افزودن آنها به رژیم غذایی مشکلی ایجاد نخواهد کرد. توجه داشته باشید که این غذاها را باید ولرم مصرف کنید و از خوردن آن ها به صورت گرم خودداری کنید.

بعد از روز دوم دیگر نیازی نیست در مورد رژیم غذایی خود سخت گیری کنیم و بعد از مسواک زدن خیلی مراقب چیزی که می خوریم نباشیم. اما توصیه می شود برای خوردن غذاهایی که در قسمت بعدی گفته شد، مدت بیشتری صبر کنید.

بعد از کشیدن دندان چه بخوریم

چند ساعت بعد از کشیدن دندان غذا بخوریم؟

پاسخ به این سوال که چند ساعت بعد از کشیدن دندان غذا بخورید به غذایی که می خورید بستگی دارد. 2 ساعت پس از کشیدن دندان و قطع خونریزی، می توانید غذاهای نرم مانند پوره سیب بخورید. با این حال، ممکن است برای خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن دارند و سفت تر هستند، تا 48 ساعت صبر کنید.

بعد از کشیدن دندان چه چیزهایی نخوریم؟

به طور کلی، به کسانی که دندان های خود را کشیده اند، توصیه می شود که حداقل تا 24 ساعت از نوشیدنی های الکلی استفاده نکنند. همچنین اگر پزشک برای شما مسکن تجویز کرده است، باید تا پایان دوره مصرف دارو از مصرف هر گونه نوشیدنی الکلی خودداری کنید.

به مدت یک هفته پس از مسواک زدن، بهتر است از غذاهای با بافت سفت خودداری کنید. این غذاها شامل چیپس، آجیل یا ذرت بوداده است.

آخرین کلمه

پس از کشیدن دندان توصیه می شود با استفاده از کیسه یخ و عدم ایجاد مکش در دهان و جلوگیری از خروج لخته خون، خونریزی را تا حد امکان محدود کنید.

بهتر است دندان های خود را طبق معمول تمیز نگه دارید و از مسواک یا نخ دندان استفاده کنید یا با غرغره آب و نمک از عفونت جلوگیری کنید. تا 24 ساعت بعد از مسواک زدن الکل ننوشید و از غذاهای نرم مانند بستنی، ژله یا ماست استفاده کنید.

اگر در مورد کار بعد از کشیدن دندان سوالی دارید در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا پزشکان سایت سیب به سوالت جواب بده

سوالات متداول در مورد اینکه بعد از کشیدن دندان چه باید کرد

بعد از کشیدن دندان چه کنیم؟

پس از کشیدن دندان باید یک سری اقدامات و مراقبت های غذایی برای کاهش درد، خونریزی یا هر گونه عوارض جانبی کشیدن دندان و تسریع بهبودی انجام شود.

بعد از کشیدن دندان چه بخوریم؟

در 24 ساعت اول پس از کشیدن دندان، بهتر است از غذاهای نرم مانند ژله، ماست و پوره سیب استفاده کنید و از غذاهای سفت پرهیز کنید.

چند ساعت بعد از کشیدن دندان غذا بخوریم؟

بهتر است تا 2 ساعت بعد از کشیدن دندان چیزی مصرف نکنید. پس از 2 ساعت در صورت بند آمدن خونریزی می توانید مایعات و غذاهای نرمی بنوشید که نیازی به جویدن ندارند.

منابع

dentistryofcolorado.com

Healthline.com

denturesandextractions.com