بهترین زمان برای شروع دادن غذای کمکی به نوزاد صفر- اول سلامتی است


نوزادان از ابتدای تولد از شیر مادر یا شیرخشک موجود در بازار برای تغذیه استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم در مورد بهترین زمان برای شروع تغذیه نوزاد صحبت کنیم.

همانطور که گفته شد، نوزادان از ابتدای تولد شیر مادر تغذیه می کنند اما در اینجا باید گفت که بعد از شش ماهگی نوزاد بیشتر از شیر مادر به مواد مغذی نیاز دارد و این شیر به تنهایی نمی تواند تمام نیازهای نوزاد را تامین کند.

سن شروع تغذیه و آب دادن به نوزاد چه زمانی است؟

فهرست عناوین:

از شش ماهگی به بعد کودک به دلیل تحرک یعنی چهار دست و پا راه رفتن نمی تواند به اندازه کافی با شیر مادر تغذیه شود. از شش تا دوازده ماهگی بهترین زمان برای شروع دادن غذای کمکی به نوزاد است، اما باید توجه داشت که شیردهی باید ادامه یابد.

بهترین زمان برای شروع تغذیه نوزاد

بهترین زمان برای شروع تغذیه نوزاد

نوزادان علاوه بر غذا خوردن باید آب بنوشند. زمان شروع نوشیدن آب از شش ماهگی شروع می شود اما مقدار آن باید تنظیم شود. برای نوزادی که تازه شروع به خوردن آب و غذا کرده است، فقط چند جرعه آب کافی است و کودک بقیه آب خود را از طریق شیر مادر و شیر خشک تامین می کند. هنگامی که شیر مادر قطع می شود، کودک می تواند با نوشیدن آب میوه و آب جوشانده تمام آب را دریافت کند.

آب زیاد مضرات زیادی برای نوزاد دارد. از خطراتی که هنگام نوشیدن آب زیاد ممکن است برای نوزاد اتفاق بیفتد، می توان به کمبود مواد مغذی، کاهش وزن نوزاد و عدم تعادل مواد شیمیایی اشاره کرد.

مضرات کمبود مواد مغذی در بدن کودک چیست؟

کودکی که عادت به نوشیدن آب در شیشه دارد، نیازهای خود را برای رفع کم آبی تامین می کند و در این صورت، مواد مغذی را که می تواند از طریق شیر مادر و شیر خشک حل کند، از دست می دهد.

بهترین زمان برای شروع تغذیه نوزاد

بهترین زمان برای شروع تغذیه نوزاد

علت کاهش وزن نوزاد

اکثر نوزادانی که به طور مرتب به جای شیر مادر از آب استفاده می کنند و به دلیل دریافت نکردن مواد مغذی مناسب وزن خود را کاهش می دهند و طبق وزن سنجی مندرج در دفترچه سلامت نوزاد رشد نمی کنند.

نوشیدن آب زیاد برای کودک باعث مسمومیت می شود. الکترولیت هایی مانند سدیم موجود در آب باعث رقیق شدن خون بدن کودک می شود که باعث بروز مشکلاتی مانند کاهش دمای بدن، تشنج و سایر علائم می شود.

بهترین زمان برای شروع تغذیه نوزاد

بهترین زمان برای شروع تغذیه نوزاد

در کنار مضراتی که نوشیدن آب زیاد برای کودک دارد، نوشیدن آب کافی فواید زیادی برای بدن کودک دارد. از فواید آب کافی می توان به حجم مناسب خون، رطوبت مفاصل و بافت های بدن، کاهش مصرف نوشیدنی های غیر از آب، انتقال مقدار مناسب مواد مغذی به سلول های بدن اشاره کرد.

لازم به ذکر است که دادن آب میوه به کودک زیر یک سال به دلیل وجود قند باعث بروز قولنج و اسهال می شود.

اولین غذای کودک چه زمانی باید شروع شود؟

بهترین زمان برای شروع تغذیه کودک زمانی است که او قادر به جویدن است. با بررسی این حالت، کودک باید شروع به استفاده از غذاهای نرمی کند که به راحتی بلعیده می شوند. نرمی غذا به هضم آسان و همچنین دفع کودک کمک می کند. از مجموعه غذاهای مناسب برای کودکان می توانید با پوره سیب زمینی، سبزیجات و میوه های له شده و قابل خوردن شروع کنید و در نهایت حریره که اول است. مکمل غذای کودک وی خاطرنشان کرد: بسیار مناسب است.

بهترین زمان برای شروع تغذیه نوزاد

بهترین زمان برای شروع تغذیه نوزاد

حرف پایانی

بارها پیش آمده است که والدین به دلیل عدم تجربه کافی و رعایت نکردن میزان غذا و آب مصرفی فرزندان خود دچار مشکلات جسمی زیادی شده اند. در این مواقع که امکان نگهداری خوب از کودک وجود ندارد، می توانید از خدمات پرستاری ارائه شده در موسسه پرستاری استفاده کنید.

بهترین زمان برای شروع تغذیه نوزاد

بهترین زمان برای شروع تغذیه نوزاد

این مؤسسات خدماتی مانند پرستاران بیمار، پرستار بچه، پرستار در منزل تهیه کنید. همچنین در صورتی که توانایی نگهداری از سالمندان را ندارید می توانید از خدمات پرستار سالمند که به صورت شبانه روزی ارائه می شود استفاده کنید. با توجه به عبارت فوق می توانید با بررسی شرایط و نیاز خود درخواست اعزام پرستار نمایید.