بهترین غذا برای التهاب لثه و بیماری پریودنتال چیست؟


اگر مسواک زدن را متوقف کنید اما سالم‌تر غذا بخورید چه اتفاقی می‌افتد؟

از نظر تجربی، زمانی که شرکت کنندگان در مطالعه مسواک زدن دندان های خود را متوقف می کنند، پلاک شروع به ایجاد پلاک می کند و در عرض چند روز، لثه های آنها شروع به ملتهب می کند. اگرچه ممکن است هنوز چیزی قابل مشاهده نباشد، اما اگر از خط لثه بیوپسی بگیرید، می توانید شروع به گسترش التهاب را مشاهده کنید. در عرض چند هفته، التهاب لثه آشکار با لثه هایی که می توانند قرمز و متورم شوند و به راحتی خونریزی کنند، آشکار می شود. اگر کاری در مورد آن انجام ندهید، می‌توانید به بیماری پریودنتال مبتلا شوید، جایی که التهاب به ساختارهای نگهدارنده دندان – استخوان و رباط‌ها – فرو می‌رود و شما را برای از دست دادن دندان آماده می‌کند.

چگونه میلیون ها سال بدون مسواک زدن کنار آمدیم؟ این روزها “بیماری های دندانی تقریباً جهانی است”، اما جمجمه های هزاران سال قبل از اختراع مسواک دندان های کاملی دارند. مسلماً این نیز هزاران سال قبل از اختراع آب نبات بود. آیا غذا نقشی دارد؟ شما نمی دانید … تا زمانی که آن را آزمایش نکنید، همانطور که در ویدیوی خود صحبت می کنم بهترین غذا برای بیماری های پریودنتال و التهاب لثه.

چگونه می توانید مردم را وادار کنید که مسواک نزنند و همچنین از خوردن آشغال های فرآوری شده خودداری کنند؟ محققان مطالعه ای را طراحی کردند که در آن شرکت کنندگان مجبور شدند تحت شرایط عصر حجر بدون “مسواک، خمیر دندان، نخ دندان، خلال دندان یا سایر محصولات بهداشت دهان” به مدت یک ماه زندگی کنند و “محافظان امنیتی اطمینان حاصل کردند که همه افراد سبک زندگی مناسب را برای عصر حجر حفظ می کنند. انسان.” آن‌ها می‌توانستند از یک شاخه یا مواد طبیعی دیگر برای تمیز کردن دندان‌هایشان استفاده کنند، اما تقریباً خودشان بودند. (شرکت کنندگان هیچ نوع آب نبات نیز دریافت نکردند.) محققان در تلاش بودند تا رژیم غذایی را از حدود 4000 سال قبل از میلاد تکرار کنند، بنابراین آزمودنی ها مقدار زیادی غلات کامل با نمک، گیاهان، عسل، شیر و گوشت خانگی دریافت کردند. حیوانات (بز و مرغ)» و به آنها اجازه داده شد که توت بچینند یا ببینند چه چیزی می توانند صید کنند. چی شد؟

بدون رعایت بهداشت دهان، پلاک آنها ایجاد شد، همانطور که در نمودار زیر و در 1:53 در ویدیوی من مشاهده می کنید، اما لثه های آنها سالم تر شدند، همانطور که با خونریزی در پروب اندازه گیری شد. (خونریزی لثه در هنگام ضربه زدن با ابزار دندانپزشکی معیاری برای التهاب لثه است.) تقریباً در هر مورد، سلامت لثه شرکت کنندگان بهبود یافته است. چگونه ممکن است که لثه های آنها با وجود تجمع پلاک سالم تر باشد؟ به نظر می رسید بسیاری از باکتری های بیماری زا از دهان آنها ناپدید شده اند. محققان پیشنهاد کردند که این می‌تواند ناشی از کمبود قندهای تصفیه‌شده باشد، اما شرکت‌کنندگان عسل می‌خوردند، بنابراین رژیم غذایی بدون قند نداشتند. با این حال، آنها مقدار زیادی غلات کامل و انواع توت های غنی از فیتونوترینت های آنتی اکسیدانی با خواص ضد التهابی می خوردند. بنابراین، شاید مصرف محدود قند همراه با مصرف غذاهای واقعاً سالم بود. بنابراین، تمام آن مطالعات تجربی که در آن افراد مسواک زدن را متوقف می‌کنند و لثه‌هایشان به ناچار ملتهب می‌شوند، «ممکن است تنها در صورتی قابل اجرا باشند که آزمودنی‌ها یک رژیم غذایی غربی غنی از قند و غذاهای ضد التهابی کم، مانند غذاهای گیاهی کامل داشته باشند.

نقش تغذیه در سلامت پریودنتال چیست؟ ژنژیویت می تواند منجر به پریودنتیت شود، یک بیماری التهابی در بافت های نگهدارنده دندان، که اگر درمان نشود، می تواند منجر به از بین رفتن پیشرونده استخوانی شود که دندان های ما را در جای خود نگه می دارد. بخشی از پیشرفت بیماری پریودنتال ممکن است شامل استرس اکسیداتیو باشد، بنابراین نه تنها نیاز به کاهش مصرف غذاهای ضد التهابی مانند کربوهیدرات های تصفیه شده و چربی های اشباع شده داریم، بلکه اگر به دنبال غذاهای آنتی اکسیدان باشیم، ممکن است کمک کننده باشد. ثروتمند.

آیا بین پریودنتیت و دریافت ویتامین C رژیم غذایی ارتباطی وجود دارد؟ ظاهراً همینطور است، همانطور که در نمودار زیر و در 3:34 در من می بینید ویدئو. افزایش خطر پریودنتیت با سطوح پایین مصرف ویتامین C مرتبط است. کاهش ویتامین C و مصرف مکمل چه تاثیری بر سلامت پریودنتال می تواند داشته باشد؟ محققان مقادیر کنترل شده ای از ویتامین C را به مدت سه ماه به شرکت کنندگان ارائه کردند و دریافتند که اندازه گیری التهاب لثه مستقیماً با وضعیت ویتامین C افراد مرتبط است. با حدود یک پرتقال ویتامین C در روز، لثه آنها بهبود یافت. تنها 5 میلی گرم در روز کاهش یافت، اما لثه آنها بدتر شد. همانطور که در نمودار زیر و در ساعت 4:01 در من مشاهده می کنید، با مصرف روزانه ده پرتقال ویتامین C، زمانی که سطح ویتامین C به ارزش 5 پرتقال کاهش یافت، یک بار دیگر بهتر و سپس بدتر شدند. ویدئو مطالعه بسیار قانع کننده بود، اگرچه 5 میلی گرم در روز در سطح اسکوربوت پایین است. ما می دانیم که لثه های ما شروع به خونریزی می کنند و دندان های ما در صورت ابتلا به اسکوربوت ممکن است بیفتند، اما این بدان معنا نیست که مصرف ویتامین C اضافی کمک کننده است.

 

در واقع، به نظر نمی رسد که 1500 میلی گرم ویتامین C در روز به پیشگیری از التهاب لثه کمک کند و حتی 2000 میلی گرم در روز نیز نتوانست به مبتلایان به پریودنتیت کمک کند. آیا ممکن است ویتامین C یک آنتی اکسیدان بسیار ضعیف باشد؟ لیکوپن، رنگدانه آنتی اکسیدانی قوی که گوجه فرنگی را قرمز می کند، چطور؟ لیکوپن کار کرد! اما این از تزریق مستقیم آن به جیب لثه با سرنگ بود. آیا اگر به سادگی آن را بخورید باز هم کار می کند؟

یک کارآزمایی بالینی تصادفی، کنترل شده با دارونما، اثر لیکوپن را در درمان التهاب لثه بررسی کرد. پس از دو هفته درمان استاندارد دندانپزشکی با لیکوپن یا دارونما به میزان روزانه یک گوجه فرنگی، گروه دارونما 10 تا 20 درصد کاهش در التهاب لثه داشتند، اما گروه لیکوپن تقریباً 30 درصد بهبودی در عرض فقط داشتند. یکی هفته لیکوپن چقدر است؟ مقداری که فقط در یک و نیم قاشق چایخوری رب گوجه فرنگی در روز یافت می شود. بنابراین، گوجه فرنگی ممکن است به درمان التهاب لثه کمک کند، اما در مورد پریودنتیت چطور؟

یک کارآزمایی تصادفی‌شده، دوسوکور و کنترل‌شده با دارونما، مجدداً افراد را با تمیز کردن دندان‌های معمولی به‌علاوه لیکوپن روزانه یک گوجه‌فرنگی یا دارونما به مدت دو ماه درمان کرد. محققان پیشرفت های قابل توجهی در گروه لیکوپن در پلاک، التهاب لثه و خونریزی پیدا کردند، اگرچه عمق پاکت و چسبندگی بالینی را بررسی نکردند. همانطور که در زیر می بینید و در ساعت 5:59 در من می توانید تفاوت را در میزان بهتر به نظر رسیدن لثه های آنها مشاهده کنید. ویدئو. محققان به این نتیجه رسیدند که «به نظر می‌رسد مصرف مکمل لیکوپن، توالی بهبود بافت‌های ملتهب لثه را افزایش داده است» اما این ارزش یک روز گوجه‌فرنگی کامل را داشت. لیکوپن روزانه نصف گوجه فرنگی یا فقط سه چهارم قاشق چای خوری رب گوجه فرنگی در روز چیست؟ هیچ کدام کار نکرد. تفاوتی نداشت. به نظر می رسد که باید کل گوجه فرنگی را بردارید.

جای تعجب نیست که غذاهای سالم می توانند برای همه قسمت های بدن مفید باشند، اما من همچنان دوست دارم داده ها را ببینم!

من بیشتر در مورد رنگدانه قرمز در گوجه فرنگی صحبت می کنم مکمل لیکوپن در مقابل سرطان پروستات و سس گوجه فرنگی در مقابل سرطان پروستات.