بیماری های گوارشی کودکان – شناسایی علائم گوارشی


عملکرد ضعیف دستگاه گوارش و بیماری های دستگاه گوارش در کودکان می تواند به طور مستقیم بر رشد آنها تأثیر بگذارد. بنابراین این قسمت از زندگی کودک نیاز به توجه ویژه دارد. اگر نوزاد یا کودک نوپا شما هر یک از علائم زیر را داشته باشد، ممکن است مشکلات گوارشی در کودکان داشته باشد. علائم شامل سوزش سر دل، تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست، تورم، خونریزی و از دست دادن اشتها است.

علائم بیماری های گوارشی در کودکان

لیست عناوین:

شاید بسیاری از والدین عبارت «درد دارم» را از زبان فرزندانشان شنیده باشند. اما اگر کودک شما اغلب از مشکلات معده شکایت می کند، ممکن است دچار سوء هاضمه شود. این عوارض می تواند مربوط به بیماری های گوارشی کودکان باشد، اما اغلب بیماری های گوارشی کودکان علائم مشابهی دارند. این علائم عبارتند از:

حالت تهوع
معده درد
اسهال
کم آبی بدن
استفراغ
اگر کودک شما اغلب هر یک از این علائم را دارد، فورا با یک متخصص اطفال صحبت کنید. تشخیص علت علائم گوارشی راه حلی برای آرامش کودک ارائه می دهد.

مشکلات گوارشی در کودکان اول سلامت

مشکلات بیماری های گوارشی در کودکان

طیف گسترده ای از بیماری های گوارشی در کودکان می تواند سلامت آنها را به خطر بیندازد. مانند: کولیت، بیماری سلیاک، بیماری کرون، بیماری مری، آلرژی غذایی، بیماری های کیسه صفرا، گاستروپارزی، بیماری ریفلاکس معده، بیماری هیرشپرونگ، سندرم روده تحریک پذیر، انسداد روده، بیماری کبد، زخم معده، روده کوتاه، سندروم پانکراس،

علائم اسهال، سوء هاضمه

عفونت های دستگاه گوارش یکی از شایع ترین بیماری های گوارشی در کودکان است. عفونت های دستگاه گوارش یکی از علائم در بین اطرافیان شماست. کودکان بیماری را با بی حالی، دمای پایین، حالت تهوع خفیف، اسهال و استفراغ شروع می کنند.

مدفوع بزرگ، شل و آبکی

دفع مدفوع خالی، بزاق و خون

نیاز به مراقبت از کودک در هنگام اسهال

اسهال و استفراغ چه عفونی و چه مسری می تواند باعث کم آبی بدن شود که بسیار جدی است، بنابراین خانواده ها باید از علائم کم آبی آگاه باشند.

کم آبی به دسته های خفیف، متوسط، شدید تقسیم می شود

غذای مناسب برای کودکان

 • مقدار کمی شیر، معمولاً بیشتر
 • غذاهای سالم برای اسهال سرشار از کربوهیدرات هستند. برنج، مرغ، بره و پاستا.
 • از میوه ها و آب میوه های طبیعی و میوه هایی مانند موز سبز استفاده کنید
 • با سرم خوراکی به بدن مایعات و نمک بدهید

مشکلات گوارشی در کودکان اول سلامت

بیماری های گوارشی کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک اطفال یا پزشک خانواده شما می تواند به تشخیص و درمان مشکلات گوارشی کمک کند. ممکن است پزشک اطفال شما را به یک متخصص گوارش اطفال ارجاع دهد. متخصصی که آموزش های بهتری در تشخیص و درمان بیماری های گوارشی در کودکان دارد. او ممکن است آزمایشاتی را برای تشخیص اختلالات گوارشی انجام دهد. آزمایشات مربوط به مشکلات گوارشی عبارتند از:

 • کولونوسکوپی
 • آندوسکوپی قسمت فوقانی دستگاه گوارش
 • آندوسکوپی کپسولی
 • سونوگرافی
 • سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر
 • آزمایش خون
 • بیوپسی
 • سی تی اسکن

اختلالات گوارشی چگونه درمان می شود؟

درمان بستگی به تشخیص دارد، اما به طور کلی گزینه های درمانی شامل: رژیم غذایی مناسب، داروهای تجویز شده توسط پزشک، جراحی و درمان بلع است. استفاده از درمان های مکمل مانند گیاهان دارویی و طب سنتی نیز در صورتی که زیر نظر پزشک متخصص انجام شود و از مصرف خودسرانه آنها بخصوص برای کودکان پرهیز شود، در کاهش علائم این اختلالات موثر است.

نکاتی که والدین قبل از بیماری های گوارشی فرزندانشان باید به آن ها توجه کنند

از پرخوری پرهیز کنید

هیچ منطقی برای میزان غذا خوردن کودکان وجود ندارد، بنابراین والدین باید تصمیم بگیرند که چقدر به کودکان خود غذا بدهند. پرخوری فشار زیادی به دستگاه گوارش وارد می کند و باید از آن اجتناب کرد. اگر کودکان پرخوری کنند، توانایی بدن آنها در جذب مواد مغذی در نهایت توانایی خود را در جذب مواد مغذی از دست می دهد.

هنگام غذا خوردن آب مصرف نکنید

بسیاری از کودکان وقتی برای غذا خوردن می نشینند انتظار دارند چیزی بنوشند. این ترکیب غذا و مایعات می تواند منجر به هضم کندتر شود، زیرا مایع گوارشی توسط مایع مصرف شده رقیق می شود. بهتر است مصرف مایعات را به حداقل برسانید. کودکان باید قبل از غذا آب بنوشند. چیزی حدود 15 دقیقه قبل یا حدود 30 تا 45 دقیقه بعد از غذا بنوشید.

غذاهای فرآوری شده را حذف کنید

در واقع، تمام غذاهای بسته بندی شده و آماده باید از برنامه غذایی کودکان مبتلا به مشکلات گوارشی حذف شود. این غذاها حاوی بسیاری از مواد مضر مانند چربی های ترانس و آنتی اکسیدان ها هستند که می توانند در هضم غذا اختلال ایجاد کنند. کودکان مبتلا به مشکلات گوارشی باید به غذاهای طبیعی و کاملی روی آورند که استفاده از آنها برای شما آسان است.

برای راهنمایی بیشتر در مورد درخواست پرستار بیمار و اعزام پرستار به خانه با موسسه پرستاری سلامت اول تماس بگیرید.