تأثیر رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات بر کبد چرب و کنترل HbA1c در بیماران دیابتی


تأثیر رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات بر کبد چرب و کنترل HbA1c در بیماران دیابتی

یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات و پرچرب به طور قابل توجهی امتیاز فعالیت بیماری کبد چرب غیرالکلی و HbA1c را بیشتر از یک رژیم غذایی پر کربوهیدرات و کم چربی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بهبود بخشید.

کامیلا دالبی هانسن، پزشک بیمارستان دانشگاه اودنسه در دانمارک به شرکت کنندگان در کنگره بین المللی کبد گفت: «اگر در کبد خود چربی دارید، از خوردن چربی سود خواهید برد. این نتیجه مطالعه تحقیقاتی ما است، که مهمترین مطالعه تحقیقاتی در مقیاس بزرگ است که در مورد این رژیم غذایی خاص در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 و بیماری کبد چرب انجام شده است.

اگرچه مداخلات غذایی مبتنی بر کربوهیدرات کم برای بهبود کنترل گلیسمی یافت شده است، تأثیر آنها بر NAFLD قبلا ناشناخته بود. برای بررسی تاثیر رژیم کم کربوهیدرات و پرچرب بر NAFLD، هانسن و همکارانش 185 بیمار را به صورت تصادفی به یک رژیم کم کربوهیدرات و پرچرب یا “رژیم غذایی کلاسیک دیابت” شامل غذاهای پر کربوهیدرات و کم چرب انتخاب کردند. . 6 ماه. هر دو رژیم بدون محدودیت کالری بودند.

نکته خاص در مورد این رژیم ها این بود که به شرکت کنندگان گفتیم لطفا وزن کم نکنید. هانسن گفت: «ما به شرکت کنندگان گفتیم تا زمانی که سیر شوند غذا بخورند. “رژیم غذایی کلاسیک دیابت برای چندین دهه رژیم غذایی منتخب بوده است – این رژیم غذایی کم چرب و غلات کامل مانند جو، سیب زمینی، سبزیجات است. در مقابل، یک رژیم کم کربوهیدرات و پرچرب دارای چربی بالا و در درجه اول چربی های سالم است. مانند آووکادو، روغن زیتون، آجیل و دانه ها و همچنین پنیر، خامه و محصولات لبنی پرچرب.

نتیجه مثبت مداخله با حداقل دو امتیاز بهبود در امتیاز فعالیت NAFLD (NAS) و با حداقل یک امتیاز بهبود در التهاب لوبولار بدون بدتر شدن فیبروز و کنترل قند خون تعیین می‌شود.

هانسن و همکارانش بیوپسی کبد انجام دادند و HbA1c را در ابتدا و بعد از 6 ماه اندازه گیری کردند. بیماران همچنین مشاوره های مستمری را با یک متخصص تغذیه دریافت کردند و به طور منظم از طریق یک پلتفرم آنلاین یادداشت های روزانه غذایی را ثبت کردند.

با توجه به نتایج مطالعه، محققان هیچ تغییر قابل توجهی بین گروه های رژیم غذایی از نظر بهبود حداقل دو نقطه در NAS مشاهده نکردند. با این حال، هانسن و همکارانش گزارش دادند که بیماران بیشتری در گروه کم کربوهیدرات و پرچرب NAS خود را حداقل یک امتیاز در مقایسه با گروه پر کربوهیدرات و کم چربی (70 درصد در مقابل 49 درصد) بهبود دادند. و تعداد کمتری از بیماران در گروه کم کربوهیدرات و پرچرب بدتر شدن NAS را در مقایسه با گروه پر کربوهیدرات و کم چرب (1٪ در مقابل 23٪) تجربه کردند.

علاوه بر این، بیماران در گروه کم کربوهیدرات و پرچرب HbA1c را در مقایسه با گروه پر کربوهیدرات و کم چرب (9.5- در مقابل کاهش 3.4) بهبود یافته و وزن بیشتری از دست دادند (5.7 کیلوگرم در مقابل کاهش 1.8 کیلوگرم). .

هانسن گفت: “ما دریافتیم که رژیم غذایی کم کربوهیدرات و پرچرب در بهبود کنترل دیابت بسیار خوب است.” این باعث کاهش چربی در کبد شد و بیماران 5.8 درصد از وزن بدن خود را از دست دادند، حتی اگر به همان میزان کالری مصرف کردند.

او افزود: “ما این را بسیار جالب دیدیم، زیرا برخی از مشکلات رژیم های امروزی این است که حفظ طولانی مدت آنها بسیار دشوار است، بنابراین فکر کردیم که اگر سیر باشید، ممکن است پیروی از آن آسان تر باشد.” ما امیدواریم که این نتایج در آینده گزینه های بیشتری را برای بیماران فراهم کند تا آنچه را که متناسب با سبک زندگی آنها است انتخاب کنند.”