تاثیر آرسنیک بر سلامت انسان


تاریخ ارسال: 26 اوت 1401

آرسنیک باعث چه بیماری می شود؟

در مطلب قبل در مورد آرسنیک، منابع آن، میزان آرسنیک موجود در آب، هوا، خاک و مواد غذایی مختلف صحبت کردیم. در این مقاله مطالب پزشکی سایت سیب ما به چگونگی جذب آرسنیک و تأثیر آرسنیک بر سلامت انسان خواهیم پرداخت.

سم آرسنیک چیست؟

قبل از بررسی تاثیر آرسنیک بر سلامت انسان، بهتر است ابتدا ببینیم سم آرسنیک چیست؟ آرسنیک یکی از عناصر اصلی است که در خاک برخی مناطق و همچنین در آب وجود دارد. مسمومیت با آرسنیک یا آرسنیکوز پس از مصرف یا استنشاق سطوح بالای آرسنیک رخ می دهد. آرسنیک نوعی ماده سرطان‌زا است که به رنگ‌های خاکستری، نقره‌ای یا سفید وجود دارد. آرسنیک برای انسان بسیار سمی است. چیزی که آرسنیک را خطرناک می کند این است که طعم و بو ندارد. بنابراین، ممکن است بدون اینکه بدانید در معرض آن قرار بگیرید.

تاثیر آرسنیک بر سلامت انسان

خواص آرسنیک برای بدن

اگرچه آرسنیک معمولاً به دلیل سمیت آن شناخته شده است. با این حال، خواص آرسنیک برای بدن نیز قابل توجه است. این عنصر در پزشکی کاربرد فراوانی دارد و به ویژه در درمان نوعی سرطان خون کاربرد دارد. از سوی دیگر، مسمومیت با آرسنیک می تواند کشنده باشد. علائم مسمومیت با آرسنیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • پوست قرمز یا متورم؛
 • تغییرات پوستی، مانند زگیل یا ضایعات جدید؛
 • درد معده؛
 • تهوع و استفراغ؛
 • اسهال؛
 • ریتم غیر طبیعی قلب؛
 • گرفتگی عضلات؛
 • گزگز انگشتان دست و پا.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آرسنیک می تواند علائم شدیدتری ایجاد کند. به گفته سازمان بهداشت جهانی، علائم تماس طولانی مدت با آرسنیک ابتدا در پوست ظاهر می شود و می تواند ظرف پنج سال پس از قرار گرفتن در معرض آن ظاهر شود. موارد مسمومیت شدید ممکن است منجر به مرگ شود.

آرسنیک باعث چه بیماری می شود؟

اکنون ممکن است تعجب کنید که آرسنیک چه بیماری هایی ایجاد می کند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آرسنیک می تواند باعث سرطان شود. شایع ترین انواع سرطان های مرتبط با آرسنیک با موارد زیر مرتبط هستند:

 • مثانه؛
 • خون؛
 • دستگاه گوارش؛
 • کبد؛
 • ریه ها؛
 • سیستم لنفاوی؛
 • کلیه ها؛
 • پروستات؛
 • پوست.

مسمومیت با آرسنیک ممکن است منجر به بیماری های مختلفی شود. دیابت، بیماری قلبی و مسمومیت عصبی می تواند پس از قرار گرفتن در معرض طولانی مدت رخ دهد. در زنان باردار، مسمومیت با آرسنیک می تواند منجر به نقص جنین یا نقص مادرزادی پس از زایمان شود. اثرات رشدی می تواند در کودکانی که به طور منظم در معرض آرسنیک هستند رخ دهد.

چه عواملی در جذب آرسنیک نقش دارند؟

عوامل متعددی مانند میکروب های موجود در خاک و مکانیسم های بیوشیمیایی بر مکانیسم جذب آرسنیک تأثیر مؤثری دارند. چهار عنصر اصلی موجود در خاک شامل آهن، فسفر، سیلیکون و گوگرد تأثیر زیادی بر فراهمی زیستی و جذب آرسنیک به ویژه در گیاه برنج دارند.

در خاک های هوازی، آرسنات (آرسنیک غیر آلی) به آهن موجود در خاک می چسبد و سطح ریشه برنج را به صورت یک لایه می پوشاند. در نتیجه، مقدار آرسنیک در برنج کشت شده در خاک هوازی کمتر است. زیرا ترکیب آهن و آرسنات از جذب آرسنیک جلوگیری می کند. در خاک های بی هوازی پلاک که ترکیبی از آهن و آرسنیک است تشکیل نمی شود و آرسنیک از طریق ریشه گیاه برنج جذب می شود.

آرسنات بر متابولیسم فسفات در خاک های هوازی تأثیر می گذارد. زیرا این دو عنصر در یک خانواده شیمیایی قرار دارند و رفتار مشترکی دارند. بنابراین آرسنات از طریق پروتئین های انتقال فسفات وارد ریشه برنج می شود. در شرایط بی هوازی، فسفات بر جذب آرسنیت در گیاهان برنج تأثیری ندارد. آرسنیت می تواند توسط سلول های ریشه جذب شده و وارد سایر قسمت های گیاه شود.

رقابت برای جذب و انتقال بین سیلیکون و آرسنیت در گیاهان برنج وجود دارد. زیرا شکل شیمیایی مشابهی دارند. در شرایط بی هوازی، برنج به جای سیلیس، آرسنیت را از خاک جذب می کند. همچنین آرسنات در خاک های بی هوازی به آرسنیت تبدیل می شود. آرسنیت وارد ریشه گیاه برنج شده و سپس از طریق حامل های سیلیکونی وارد استوانه آوندی گیاه شده و به قسمت های دیگر منتقل می شود. این امر منجر به افزایش مقدار آرسنیک در گیاه می شود. برعکس، افزودن سیلیکون به خاک باعث کاهش جذب آرسنیت توسط ریشه گیاه می شود.

اتصال آرسنیت به گروه های سولفیدریل، مولکولی بزرگ ایجاد می کند که جذب آرسنیک توسط ریشه های گیاه را مهار می کند.

سم آرسنیک چیست؟

سرنوشت بیولوژیکی و متابولیسم آرسنیک در بدن انسان

در ایالات متحده، مصرف مواد غذایی آلوده به آرسنیک منبع اصلی قرار گرفتن در معرض این ماده است. آب، هوا، دارو و خاک منابع کم اهمیت تری هستند.
مکانیسم مولکولی آرسنیک مشخص نیست. با این حال، روند انتقال و تبدیل بیولوژیکی آرسنیک شناخته شده است. واضح است که قرار گرفتن انسان در معرض مواد سمی محیطی ممکن است سلامت او را تحت تأثیر قرار دهد و باعث بیماری شود. در نتیجه پس از جذب آرسنیک توسط دستگاه گوارش، آرسنیک وارد جریان خون شده و در بدن گردش می کند. سپس سلول های کبد آرسنات را جذب می کنند.

آیا خوردن برنج به عنوان غذای اصلی به دلیل داشتن آرسنیک بی خطر است؟

پاسخ به این سوال دشوار یا غیرممکن است. زیرا برنج تنها منبع آرسنیکی نیست که انسان در معرض آن قرار دارد. عوامل دیگری که بر قرار گرفتن در معرض آرسنیک تأثیر می‌گذارند عبارتند از غذاها و مقدار آن مواد غذایی که مصرف‌کننده انتخاب می‌کند.

همچنین تفاوت بین میزان آرسنیک کل، آرسنیک آلی و غیر آلی در مواد غذایی نیز مهم است. برای درک سمیت احتمالی آرسنیک در برنج که ممکن است خطراتی برای سلامتی به همراه داشته باشد، باید بدانیم که میزان آرسنیک موجود در برنج، نوع شیمیایی آرسنیک، روش پخت آن و میزان کل آرسنیک مصرفی در روز مهم.

اگر سوالی در مورد تاثیر آرسنیک بر سلامت انسان دارید، سوالات خود را در قسمت نظرات با پزشکان سایت مطرح کنید. سیب به سوال شما پاسخ دهید

منبع:

https://www.healthline.com

سوالات متداول در مورد مسمومیت با آرسنیک

آرسنیک باعث چه بیماری می شود؟

اول از همه مهم ترین عارضه آرسنیک سرطان است. تماس طولانی مدت با این عنصر می تواند باعث دیابت، بیماری های قلبی و کلیوی شود.

سم آرسنیک چیست؟

آرسنیک یکی از عناصر اصلی است که در خاک برخی مناطق و همچنین در آب وجود دارد. مسمومیت با آرسنیک یا آرسنیکوز پس از مصرف یا استنشاق سطوح بالای آرسنیک رخ می دهد.

کاربرد آرسنیک چیست؟

آرسنیک به طور گسترده در پزشکی، به ویژه در درمان یک نوع سرطان خون استفاده می شود.