تاثیر قرص های افسردگی بر چاقی و لاغری


بررسی تاثیر قرص های افسردگی بر چاقی و لاغری

افزایش وزن یکی از عوارض مصرف داروهای ضد افسردگی است و بر اساس یافته های برخی منابع، 25 درصد افرادی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند دچار افزایش وزن می شوند. در این مقاله در سایت دکتر رضا زازاتی متخصص تغذیه در اصفهان به بررسی تاثیر قرص های افسردگی بر چاقی و کاهش وزن می پردازیم.

داروهای ضد افسردگی داروهایی هستند که برای درمان افسردگی اساسی و بیماری هایی مانند: افسردگی، اختلالات اضطرابی، اختلال وسواس فکری-اجباری، اختلالات خوردن، دردهای عصبی (اعصاب) و در برخی موارد، حرکات دردناک روده، خروپف، میگرن و کمبود توجه استفاده می شوند. بی نظمی بیش فعالی، اعتیاد و اختلال خواب استفاده می شود.

یافته ها

افزایش وزن یکی از عوارض مصرف داروهای ضد افسردگی است و بر اساس یافته های برخی منابع، 25 درصد افرادی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند دچار افزایش وزن می شوند.

محققان به طور کامل درک نمی کنند که چرا داروهای ضد افسردگی باعث افزایش وزن در برخی از مصرف کنندگان می شوند. یک نظریه وجود دارد که هم متابولیسم و ​​هم سطح گرسنگی ممکن است با مصرف این داروها تغییر کند.

واکنش‌ها به برخی از داروهای ضد افسردگی در افراد متفاوت است و برخی از آنها عوارض بیشتری نسبت به دیگران دارند. داروهای ضد افسردگی بر سروتونین در مغز تأثیر می گذارند. سروتونین اشتها، اضطراب و خلق و خو را کنترل می کند. این تغییرات ممکن است میل به غذاهای پر کربوهیدرات مانند نان، پاستا و دسرها را افزایش دهد. وقتی افراد افسرده هستند، اشتهای آنها تحت تأثیر قرار می گیرد.

ادامه مطلب : تاثیر رژیم کتوژنیک بر افسردگی

در برخی افراد این تغییرات باعث افزایش اشتها و گرسنگی می شود. که ممکن است به این دلیل باشد که داروهای ضد افسردگی روی فرد تاثیر می گذارد. اشتهای معمول برخی افراد افزایش می یابد و این باعث افزایش وزن آنها می شود.

افسردگی می تواند منجر به خستگی مزمن و بی تحرکی شود. و عدم فعالیت بدنی می تواند منجر به افزایش وزن شود. یعنی فردی که به دلیل عدم تحرک و … چاق شده است که با بازگشت به فعالیت باعث کاهش وزن فرد می شود. بنابراین گاهی اوقات چاقی ناشی از خود افسردگی است نه قرص ها و حتی گاهی اوقات افراد تصور می کنند که این قرص ها باعث کاهش وزن آنها می شود که دلیل آن بازگشت فعالیت است.

تحقیق در مورد اثر ضد افسردگی رزماری از طریق ترشح موادی که مانند قرص های ضد افسردگی عمل می کنند. ادامه دارد و نشان داده که گل محمدی موثر است اما باید تا پایان این تحقیق صبر کرد.

برخی از داروها بیشتر از سایرین باعث چاقی می شوند و داروهای ضد افسردگی معرفی شده اند که بیشتر از سایرین باعث افزایش وزن می شوند.

رژیم غذایی مناسب برای چاقی و اضافه وزن متخصص تغذیه اصفهان

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (TCAs):

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای از اولین داروهای ضد افسردگی هستند. این داروها امروزه زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند زیرا عارضه افزایش وزن در آنها بسیار مشهود است.

تحقیقات نشان داده است که افزایش وزن این داروها باعث شده است که بسیاری از مصرف کنندگان این دارو را قطع کنند. با این حال، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای می توانند به ویژه در افرادی که به درمان های دیگر پاسخ نمی دهند، موثر باشند.

نمونه هایی از این داروها: آمی تریپتیلین، آموکساپین، دزیپرامین، دوکسپین، ایمی پرامین، نورتریپتیلین، پروتریپتیلین.

مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs):

داروهای ضد افسردگی دیگری نیز وجود دارند که با نسل های جدیدتر داروهای ضد افسردگی جایگزین شده اند. اگرچه این داروها موثر هستند، اما باعث افزایش وزن و عوارض جانبی دیگری نیز می شوند. افرادی که از این دارو استفاده می کنند باید رژیم غذایی خود را تغییر دهند زیرا این داروها در صورت مصرف با برخی غذاها و داروها می توانند منجر به افزایش فشار خون شوند. اما در برخی از افراد که به داروهای دیگر پاسخ نمی دهند، علائم افسردگی را کاهش داده و از بین می برند.

انواع این داروها مانند:

ایزوکاربوکسازید، فنلزین، ترانیل سیپرومین. دارویی از این نوع سلژیلین (Imsam) نام دارد که نوعی داروی موضعی است. که روی پوست مالیده می شود که در برخی افراد با کاهش وزن همراه است.

مهارکننده های بازجذب سروتونین:

این یکی از رایج ترین داروهای ضد افسردگی تجویزی است که در مصرف کوتاه مدت با کاهش وزن همراه بوده است. اما این داروها در صورت استفاده طولانی مدت می توانند باعث افزایش وزن شوند.

به عنوان مثال: سیتالوپرام (Celexa)، فلوکستین (پروزاک)، پاروکستین، سرترالین (Zoloft). افزایش وزن ناشی از این داروها به زمان مصرف این داروها بستگی دارد.

بر اساس مطالعات انجام شده بر روی این داروها در سال 2017، نشان داده شد که مصرف کنندگان در صورت انجام “رفتارهای غذایی ناسالم” مانند خوردن غذاهای رژیمی پرکالری، ورزش نکردن و استعمال دخانیات با افزایش وزن در مصرف کنندگان مرتبط هستند.

دکتر رضا زاتی را در اینستاگرام دنبال کنید

حرف پایانی

داروهای ضد افسردگی برای بسیاری از افراد درمان بسیار موثری در نظر گرفته می شوند و باعث درمان آنها می شوند. مصرف کنندگان باید توجه داشته باشند که افزایش ورن در بسیاری از موارد به دنبال استفاده از داروهای ضد افسردگی خواهد بود و بنابراین نباید مصرف آنها را قطع کنند. به بیماران توصیه می شود راه هایی مانند تغییر رژیم غذایی و فعالیت بدنی بیشتر برای کاهش وزن ناشی از این داروها را شروع کنند.

تحقیقات نشان می دهد که ورزش علاوه بر کاهش وزن می تواند خلق و خو را بهبود بخشد و افسردگی را کاهش دهد. ورزش علاوه بر کاهش وزن، خود درمانی برای افسردگی است. فرد نباید خودسرانه از داروها یا مکمل های کاهش وزن استفاده کند، زیرا این داروها و مکمل ها می توانند با داروهای ضد افسردگی تداخل داشته باشند.


بیشتر بخوانید:

تغذیه در بیماران مبتلا به تشنج

رژیم غذایی برای کنترل سندرم تخمدان پلی کیستیک

راه های افزایش جذب آهن از غذا