تست حساسیت EMF


حداقل 46 مطالعه با بیش از هزار نفر انجام شده است تا ببینند آیا کسانی که از حساسیت الکتریکی رنج می برند خود را فریب می دهند یا خیر.

در طول دهه گذشته، طیف وسیعی از علائم با قرار گرفتن در معرض RF-EMF، میدان‌های الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی که در هنگام استفاده از تلفن‌های همراه منتشر می‌شوند، از جمله سردرد، حالت تهوع، سرگیجه و خستگی گزارش شده است. رسانه های خبری این موضوع را به عنوان “یک وضعیت پزشکی جدید، به نام حساسیت الکتریکی یا حساسیت الکترومغناطیسی” تبلیغ می کنند. این داستان‌ها تا حدی توسط «افرادی که ادعا می‌کنند ارتباط واضحی بین سلامت ضعیف خود و قرار گرفتن در معرض یک دستگاه الکتریکی خاص تشخیص داده‌اند» بوده است، که «می‌تواند پیامدهای عمده‌ای برای کیفیت زندگی افراد داشته باشد و با آن مرتبط است. کاهش در وضعیت سلامت عمومی، افزایش سطح استفاده از خدمات بهداشتی، و اختلال در عملکرد شغلی و اجتماعی.

همانطور که در زیر و در 0:50 در ویدیوی من مشاهده می کنید آیا حساسیت الکترومغناطیسی واقعی است؟برای اینکه ببینند این چقدر رایج است، محققان دانشجویان کالج را روی دو سیم پیچ بزرگ الکترومغناطیسی نشاندند و سپس فهرستی از علائم را بررسی کردند و از آنها پرسیدند که در شرایط میدان الکترومغناطیسی قوی و ضعیف چه احساسی دارند.

شما می توانید نمودار زیر و در 0:57 را در من ببینید ویدئو. دانش‌آموزان علائم عصبی، از جمله سردرد، خواب‌آلودگی، سرگیجه، خستگی، و تحریک‌پذیری و همچنین علائم احشایی مانند تپش قلب، تنش عضلانی و حالت تهوع را گزارش کردند، اگرچه حالت تهوع بیشتر تحت شرایط EMF ضعیف تجربه شد. آنها همچنین درد شکم، تنگی نفس و کمی سوزش سر دل را گزارش کردند و گفتند که می‌توانند آن را در پوست خود به صورت «احساس خزنده»، «سردی پوست»، «عرق کردن» و «خارش» احساس کنند. و اندام های حسی آنها تاری دید، زنگ زدن در گوش، خشکی دهان و کمی گرفتگی همراه با برخی علائم دیگر را ثبت کردند. در مجموع، «از ۴۰ دانشجو خواسته شد تا علائم خود را در طول مواجهه «شور»، «ضعیف» و «قوی» ارزیابی کنند. در واقعیت اصلاً در معرض دید قرار نمی‌گرفتند، یعنی همه جلسات «شکل» بودند. «به نظر می‌رسید که سیم‌پیچ‌ها به یک منبع تغذیه الکتریکی چشمگیر با چراغ‌های رنگی و یک پانل عامل متصل هستند، اما در واقع هیچ اتصال الکتریکی واقعی بین آنها نبود (یعنی اصلاً EMF تولید نمی‌شد).

این مطالعه با عنوان «مکان‌های آلوده یا ذهن‌های آلوده؟» بود که نشان می‌دهد کسانی که ادعا می‌کنند این علائم را تجربه می‌کنند ممکن است فقط خودشان را فریب دهند. با این حال، قبل از نتیجه گیری سریع، می خواهید افرادی را که واقعاً از این اختلال رنج می برند، مطالعه کنید. بنابراین، محققان 20 مرد و زن را که ادعا می کردند به تلفن های همراه حساس هستند، آزمایش کردند. همانطور که در ساعت 2:18 در من می بینید ویدئوآزمودنی ها علائم مختلفی را پس از قرار گرفتن در معرض تابش تلفن همراه گزارش کردند – انواع دردها، احساسات، سرگیجه، مشکلات تنفسی و موارد دیگر. بنابراین، محققان آنها را روی یک صندلی با تلفن های همراه فعال مختلف در نزدیکی سرشان نشاندند، و پسر، آیا آنها می توانند آن را احساس کنند! همانطور که در زیر و در 2:27 در من می بینید ویدئوآنها علائم مختلفی را تجربه کردند – اما، از قضا، کمی احساس کردند بدتر با یک قلاب، مثل یک گوشی لوبیا ساختگی کنار سرشان! «برخلاف انتظارات قطعی»، هیچ یک از به اصطلاح حساس‌کننده‌های الکتریکی «نمی‌توانند روشن یا خاموش بودن تلفن‌های همراه را تشخیص دهند».

تقریباً همه چنین مطالعاتی نشان داده‌اند که هیچ مدرکی وجود ندارد که نشانه‌ها ماهیتی جز روان‌شناختی داشته باشند. محققان خاطرنشان کرده‌اند که کسانی که ادعا می‌کنند چنین حساسیتی دارند، بیشتر ویژگی‌های وسواسی-اجباری، خصمانه، فوبیا و پارانوئید را نشان می‌دهند. بنابراین، آنها نام را تغییر دادند. آنچه قبلاً در ادبیات پزشکی «حساسیت الکترومغناطیسی» نامیده می‌شد، اکنون «عدم تحمل محیطی ایدیوپاتیک منتسب به میدان‌های الکترومغناطیسی» نامیده می‌شود، مخفف (IEIEMF) که شبیه چیزی است که مستقیماً از مزرعه مک‌دونالد قدیمی خارج شده است. علیرغم اعتقاد مبتلایان به IEI-EMF مبنی بر اینکه علائم آنها با قرار گرفتن در معرض میدان های الکترومغناطیسی ایجاد می شود، آزمایش های مکرر قادر به تکرار این پدیده در شرایط کنترل شده نبوده است. در مورد چند نفر صحبت می کنیم؟ “تا به امروز، 46 مطالعه شامل 1175 داوطلب با IEI-EMF آزمایش کرده اند که آیا قرار گرفتن در معرض میدان های الکترومغناطیسی می تواند علائم گزارش شده توسط این گروه را تحریک کند.” اما، وقتی مورد آزمایش قرار می‌گیرید، وقتی همه مطالعات کنار هم قرار می‌گیرند، همانطور که در زیر می‌بینید و در ساعت 3:49 در من ویدئونه تنها تاثیر قابل توجهی بر روی هیچ یک از علائم مشاهده نشد، بلکه شواهدی مبنی بر اینکه افراد حتی قادر به تشخیص میدان های الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی بودند نیز وجود نداشت.

نه یک نفر، هرگز؟ خوب، یک مطالعه وجود داشت که در آن دو شرکت‌کننده «عملکرد خارق‌العاده‌ای از خود نشان دادند»، و حدس زدند که تلفن همراه در 97 بار از 100 بار روشن است. یک سال آنها نتوانستند نتیجه را یک ماه بعد تکرار کنند، اما در علم، اگر شما نتوانید چیزی را تکرار کنید، اساساً وجود ندارد.

بنابراین، چرا این مفهوم از حساسیت بیش از حد ادامه دارد؟ خب، اکنون یک صنعت کامل از ابزارهای مختلف سود می برد و ادعا می کند که از مردم در برابر میدان های الکترومغناطیسی محافظت می کند و به نظر می رسد رسانه ها داستان حساسیت بیش از حد را دوست دارند. هنوز “[w]آیا روزنامه نگاران به داده ها اشاره نمی کنند؟ رسانه ها مدعی شده اند که «تحقیق در این زمینه نادیده گرفته شده است. اما تحقیقات انجام شده است. در واقع، ده‌ها مطالعه دوسوکور انجام شده است، اما تقریباً هر روزنامه‌نگاری که این موضوع را پوشش می‌دهد به طور سیستماتیک نادیده گرفته شده است.» در واقع، ما مطالعات کورکورانه تحریک آمیزی داریم که در ادبیات دانشگاهی مورد بررسی همتایان منتشر شده است که تقریباً همگی منفی هستند. می توانید استدلال کنید که شواهد تقریباً متفق القول هستند. پس چرا رسانه ها هرگز به این داده ها اشاره نمی کنند؟ شاید عمدا و با شیطنت آن را کنار گذاشته اند. شاید هرگز به آن برخورد نکرده اند و ناتوان هستند.» یا، شاید آنها فقط توسط فروشندگان روغن مار جذب شده باشند، «لابی‌های تهاجمی و هماهنگ» که انواع «رنگ‌های عایق…و کلاه‌های عایق زنبوردار را برای مسافرت‌های خارج از منزل…» می‌فروشند. ده‌ها مطالعه نشان می‌دهد که آنها اشتباه می‌کنند، «آن‌ها همچنین به هر کسی که جرأت ذکر داده‌ها را داشته باشد، به شدت حمله می‌کنند و آنها را به بی‌حساسیت، حمله به بیماران و انکار واقعیت علائمشان متهم می‌کنند».

با این حال، هیچ کس نمی گوید که مردم علائم را ایجاد می کنند. علم فقط نشان می دهد که علائم هر چه که باشد، به نظر نمی رسد تلفن های همراه باعث ایجاد آنها شوند. و، اگر می‌خواهید به آنجا بروید، می‌توان به همان اندازه استدلال کرد که کسانی که می‌خواهند به این بیماران یک صورتحساب کالا بفروشند «خود مانع درک بهتر» رنج مشتریانشان می‌شوند.


این چه ربطی به تغذیه دارد؟ هیچ چی. فقط من به درخواست‌های شما برای تیم تحقیقاتی‌مان پاسخ می‌دهم تا در زمینه‌های بحث‌برانگیز دیگری مانند ماموگرافی، جایی که صنایع چند میلیارد دلاری بر روی ترازو فشار می‌آورند، کشف حقیقت را دشوار می‌کنند. تو می توانی اینجا کلیک کنید برای لیست کامل ویدیوهای من که ماموگرافی را پوشش می دهد.

ما هر کاری از دستمان بر می آید را انجام می دهیم. حیف که وب سایت های دیگری مانند وب سایت ما وجود ندارد که تجزیه و تحلیل های عینی و مبتنی بر شواهد را در مورد همه سؤالات مهم زندگی ارائه دهد. اگر می خواهید از کار ما حمایت کنید، لطفاً کمک مالی کنید.