تشخیص و درمان سرطان معده


تاریخ ارسال: 21 ژوئن 1401

راه های درمان سرطان معده

در مقاله قبلی متوجه شدیم که سرطان معده پنجمین سرطان شایع و یکی از کشنده ترین سرطان ها در جهان است. همچنین بیان شد که ترک سیگار و الکل، پیروی از رژیم غذایی سرشار از فیبر، میوه ها و سبزیجات تازه، پرهیز از مصرف زیاد غذاهای فرآوری شده یا دارای نیتریت و نیترات بالا و درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری (در صورت اثبات ابتلا) می تواند خطرناک باشد. . کاهش سرطان معده. در این مقاله از مطالب پزشکی سایت سیب در مورد تشخیص، تشخیص و درمان سرطان معده صحبت خواهیم کرد.

غربالگری سرطان معده

هدف از تشخیص زودهنگام سرطان ها در مراحل اولیه (قبل از پیشرفت بیماری) توسط سیستم های بهداشتی درمانی یک کشور، انجام اقدامات درمانی و کاهش میزان ناتوانی و مرگ و میر ناشی از بیماری است.

سه راه برای تشخیص سرطان معده وجود دارد که عبارتند از:

  • آزمایش پپسینوژن در خون؛
  • رادیوگرافی معده اشعه ایکس با کمک ماده حاجب (Barium-meal Gastric photofluorography).
  • آندوسکوپی معده

لازم به ذکر است که استفاده از تمامی این روش ها در کشورهایی مانند ژاپن که میزان سرطان معده در آنها بالاست موفقیت آمیزتر بوده و اثربخشی آنها در آمریکا به اثبات نرسیده است. به عبارت دیگر، استفاده از این روش ها در مقیاس وسیع در ایالات متحده باعث کاهش بروز و مرگ و میر سرطان معده نشده است.

تشخیص سرطان معده با آندوسکوپی

تشخیص سرطان معده

تشخیص سرطان معده با گرفتن شرح حال و معاینه دقیق بیمار انجام می شود. علائم سرطان معده معمولاً شامل سوء هاضمه، سوزش سر دل، نفخ، نفخ و گاز در شکم، درد شکم، حالت تهوع، اسهال یا یبوست همراه با کاهش وزن شدید، استفراغ خونی یا مدفوع سیاه رنگ (ملنا) است.

در مرحله بعدی اکثر پزشکان آندوسکوپی قسمت فوقانی دستگاه گوارش را انجام می دهند. در این روش پزشک می تواند فضای داخل مری و معده و ابتدای روده کوچک را ببیند و اگر ضایعه به صورت زخم یا التهاب دیده شود، پزشک می تواند از ضایعه بیوپسی گرفته و به پاتولوژی بفرستد. آزمایشگاه برای تشخیص تشخیص سرطان معده با آندوسکوپی بسیار موثر است و تقریباً در تمام افرادی که علائم سرطان معده دارند انجام می شود.

روش دیگر انجام سونوگرافی داخلی از طریق آندوسکوپی (Endoscopic Ultrasound) است که به پزشک اجازه می دهد علاوه بر دیدن داخل معده با دوربین، مخاط معده و بافت ماهیچه ای را از داخل نیز بررسی کند.

در صورت لزوم و با صلاحدید پزشک می توان از تکنیک های مختلف تصویربرداری مانند فتوفلوروگرافی معده با باریم میل، سی تی اسکن و ام آر آی برای تشخیص بیماری استفاده کرد.

آزمایش پپسینوژن خون برای غربالگری سرطان معده استفاده می شود. البته تشخیص سرطان معده معمولا با آزمایش خون تایید نمی شود و برای تایید تشخیص سرطان معده باید از روش های فوق استفاده کرد.

راه های درمان سرطان معده

تصمیم برای درمان بیماری و انتخاب از میان راه های درمان سرطان معده بر اساس پیشرفت بیماری یا به اصطلاح «مرحله سازی» آن گرفته می شود. اگر سرطان معده در مراحل اولیه تشخیص داده شود، مرحله 0 (که ضایعات به لایه داخلی مخاط معده محدود شده و هنوز به لایه های زیرین گسترش نیافته اند)، جراحی لازم است.

بسته به وسعت ضایعه، جراحی ممکن است با آندوسکوپی یا جراحی لاپاراسکوپی یا جراحی باز برای برداشتن بخشی یا تمام معده انجام شود.

غدد لنفاوی اطراف و نزدیک ضایعات سرطانی نیز معمولاً برداشته می شوند. اگر سرطان به لایه‌های تحتانی مخاط معده یا ماهیچه‌ها گسترش یافته باشد و بیماری وارد مرحله یک یا بالاتر شود، معمولاً جراحی به تنهایی کافی نیست و باید با برداشتن کل معده و غدد لنفاوی اطراف آن از درمان‌های تکمیلی مانند شیمی‌درمانی انجام شود. و از پرتودرمانی نیز استفاده کرد.

درمان سرطان معده

شیمی چگونه سرطان معده درمان می شود؟

یک سوال رایج در مورد سرطان معده این است که شیمی درمانی برای سرطان معده چگونه انجام می شود. لازم به ذکر است که برخی از بیماران قبل از جراحی نیاز به چندین جلسه شیمی درمانی یا پرتودرمانی دارند و این درمان ها بعد از جراحی نیز ادامه می یابد.

موفقیت درمان در این مراحل علاوه بر دریافت درمان مناسب به سن، قدرت بدنی و شرایط روحی بیمار نیز بستگی دارد. سایر درمان های موجود شامل تقویت سیستم ایمنی فرد برای مبارزه با سرطان است که به عنوان “ایمونوتراپی” شناخته می شود.

سرطان معده یکی از سرطان هایی است که تمایل به عود دارد و مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی درمان می شود. متأسفانه با وجود تمام درمان ها، همانطور که در مقاله قبل ذکر شد، سرطان معده یکی از کشنده ترین سرطان هاست. زیرا میانگین طول عمر افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند تنها 24 ماه و شانس زنده ماندن بیمار تا پنج سال پس از تشخیص و درمان تنها حدود 10 درصد است.

آخرین کلمه

سرطان معده یکی از شایع ترین سرطان ها در ایران و آمریکا نیست. اما به دلیل بالا بودن میزان مرگ و میر، توجه به تمامی موارد فوق در خصوص پیشگیری از این سرطان خالی از لطف نیست.

در این میان ترک سیگار و محدود کردن مصرف الکل، رعایت رژیم غذایی مناسب، ورزش و دوری از استرس مهم ترین نقش را در پیشگیری و کاهش خطر ابتلا به سرطان معده ایفا می کند.

در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد درمان و تشخیص سرطان معده سوالات خود را در قسمت نظرات مطرح کنید تا پزشکان سایت سیب به سوالت جواب بده

دکتر فرزاد فهیم تاش

سوالات متداول در مورد تشخیص و درمان سرطان معده

سرطان معده چگونه تشخیص داده می شود؟

سرطان معده را می توان با استفاده از علائم، معاینه، آندوسکوپی و بیوپسی و سایر روش ها تشخیص داد.

راه های درمان سرطان معده چیست؟

جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی و تقویت سیستم ایمنی از راه های اصلی درمان سرطان معده هستند.

شیمی چگونه سرطان معده درمان می شود؟

بسته به مرحله و وضعیت تومور در بیمار، پزشک تصمیم می گیرد از چه داروهایی استفاده کند و چندین جلسه شیمی درمانی انجام دهد.

منابع

https://www.cancer.gov

https://www.cancer.org