تغذیه با شیر مادر و ناشتا در زنان باردار و مادران شیرده


تغذیه با شیر مادر بهترین الگوی غذایی برای رشد نوزاد است، با توجه به اهمیت شیر ​​مادر برای نوزادان به ویژه در شش ماهگی زندگی اول (جایی که نوزاد فقط با شیر مادر تغذیه می شود) و نگرانی مادر تغذیه با شیر مادر در ماه رمضان درباره تاثیر روزه بر کمیت و کیفیت شیر آنها باعث نگرانی آنها در مورد روزه می شود.

در اینجا چند سوال متداول برای پاسخ وجود دارد:

آیا می توانیم روزه بگیریم؟

به گفته کارشناسان؛ روزه برای مادر سالمی که بچه سالمی دارد اگر در طول ساعات بسون به اندازه کافی غذای سالم و مایعات دریافت می کنید افطار تا سحر اشکالی ندارد.
اگر مادر یا نوزاد بیماری یا مشکل خاصی دارند باید با پزشک مشورت کنند در مورد روزه گرفتن خودت تصمیم بگیر
اگر مادر دچار کمبود وزن، کم خونی، کمبود کلسیم، ضعف دائمی یا بیماری خاصی (به ویژه دیابت) دارد. نوزاد ضعیف و کم وزن یا بیمار دارد؛ اگر مادر در دوران بارداری کم خونی داشته باشد و نوزادش الان باشد، ذخایر کم آهن، ابتدا باید به فکر سلامتی خود و فرزندش باشد و بهتر است روزه نگیرید. به خصوص در 6 ماه اول شیردهی نوزاد شیردهی کامل.
اگر تغذیه مادر کامل و مناسب نباشد، بدن مادر از ذخایر او برای تکمیل ترکیب از شیر استفاده می کرد، او می تواند این کار را انجام دهد باعث پوسیدگی دندان، ریزش مو و پوکی استخوان در مادر و در داخل می شود اگر این مدل کمبود داشته باشد و مادر روزه باشد، مادر قطعا آسیب خواهد دید.

** به طور خلاصه اگر مادر می تواند در طول روز بدون آسیب به سلامتی مقدار مورد نیاز شیر کودک را خود تامین کنید، روزه مشکل دارد خیر. مادران شیرده می توانند با تغذیه مناسب مایعات کافی دریافت کنند.فعالیت بدنی را در ساعات روزه داری کاهش دهید و به جای آن سعی کنید شب بین افطار و سحر به نوزاد خود شیر دهید، شما روزه هستید آنها راحت تر از خود عبور خواهند کرد.

آیا کیفیت و حجم شیر تغییر می کند؟
نمی توان در مورد همه مادران نظر کلی داد زیرا این یک نوع مسئله است تغذیه و میزان ذخایر فیزیکی مادر برمی گردد. شما تحقیق کرده اید شناخت اجزای اصلی شیر با روزه داری چشم ها را به میزان قابل توجهی تغییر می دهد نمی گیرد.
تغییر حجم شیر در مادران مختلف متفاوت است اما معمولاً اندک است حجم تولید شیر را کاهش می دهند. این در مورد تغذیه و مایعات نیز صدق می کند مصرف و فعالیت روزانه مادر برمی گردد.

آیا سن کودک مهم است؟

نوزاد تا 4 تا 6 ماهگی و بعد از آن فقط با شیر مادر تغذیه می شود کم کم غذای کمکی دریافت می کند. توصیه اکثر کارشناسان این است که زمانی که کودک شما غذای کمکی دریافت نمی کند روزه نگیرید. چون امکان پذیر است نمی تواند شیر مورد نیاز کودک را تامین کند.
تصمیم گیری در مورد روزه گرفتن یا نگرفتن مادر از 6 تا 12 ماهگی، به وضعیت و رشد نوزاد به وضعیت مادر و حجم شیر بستگی دارد. اگر بچه باید وزن و رشد خوبی داشته باشه و خوب بخوره مادر روزه اشکال ندارد.
از یک سالگی به بعد به عنوان قسمت اصلی تغذیه کودک، غذا و شیر مادر کمتر از قبل مصرف کنید، با یک رژیم غذایی سالم و کافی می توانید سریع سریع
به طور کلی مادران شیرده با تغذیه مناسب، دریافت مایعات کافی، فعالیت بدنی را در روز کاهش دهید و به جای روز شب را امتحان کنید بین افطار تا سحر به نوزاد خود شیر بدهید، روزه گرفتن برای او راحت تر است.

آیا وزن نوزاد و مادر در روزه داری مهم است؟

وزن نوزاد هنگام تولد و زمانی که مادر تصمیم به روزه گرفتن دارد عامل موثر برای تصمیم گیری اگر وزن نوزاد کمتر از وزن مورد نظر باشد چه برای سن یا منحنی رشد که نشان دهنده سوء تغذیه است، این موضوع را باید شاخص مهمی در تصمیم گیری برای روزه دانست در نظر گرفته شود. در چنین شرایطی حتی اگر کودک در سال دوم تغذیه، روزه گرفتن برای مادر خوب نیست. گاهی مثل یک خانم می آید می گوید بچه من 8 ماهه است و فقط شیر می دهد او هیچ غذایی نمی خورد و وضعیت نشان می دهد که کودک ضعیف و پایین است وزن، در اینجا مادر لزوماً مجبور نیست روزه بگیرد یا می تواند مانند یک روز باشد در ضمن سریع یا مثلاً اگر مادر بدن و وزن ضعیفی دارد برایاو خیلی جوان است و یک بچه 8 ماهه دارد. باز هم توصیه می شود روزه بگیرید گریه نکن

آیا ساعات روزه و فصلی است که ماه رمضان در آن است؟ آیا مهم است؟

می توانید بگویید بله؛ زیرا تابستان علاوه بر ساعات بیشتری گرسنه و تشنه می مانید، گرما نیز باعث تبخیر بیشتر آب می شود او مادر می شود. بنابراین باید در ساعات بین افطار تا سحر مراقب باشید نیازهای بدن خود را تامین کنید، در غیر این صورت نمی توانید شیر کافی برای نوزاد تهیه کنید شما نخواهید بود.
الان که در فصل بهار هستیم و شما حدود 15 ساعت روزه دارید. اگر می خواهید روزه بگیرید، حتما مایعات کافی دریافت کنید. بهترین و مهمترین این مایعات آب است. سعی کنید تشنگی خود را برای آب میوه رفع کنید از خانگی و کم شکر استفاده کنید. نوشیدنی های خنک را امتحان کنید مثلاً انواع عرق (بیدمشک، نسترن و …) همراه با تخم مرغ شربتی و خاکشیر. بخورید که پر از نمک های مختلف است.

آخرین کلمه:

با پزشک خود مشورت کنید. اگر نمی توانید روزه بگیرید، ناراحت نباش چون خدا برای تو و بچه ات روزه می گیرد
برگزیده (آیات 183 و 184 سوره بقره). ناراحتی و استرس که برتون از روزه نگرفتن رنج می برد، می تواند باعث ترشح شود شیر یا باعث بی اشتهایی می شود.

با آرزوی شادی و سلامتی 🙂