جمعیت گیاهخواران در سراسر جهان

براد پیت، باب دیلن، پاملا اندرسون، مارتینا ناوراتیلووا، دیوید دوکوونی و بریژیت باردو چه مشترکاتی دارند؟ همه گیاهخوار هستند. به استثنای هند، تخمین زده می شود که حدود 1٪ از جمعیت جهان از گوشت، مرغ و ماهی خودداری می کنند و حدود 0.1٪ وگان هستند و از تمام محصولات حیوانی اجتناب می کنند. با این حال، این ارقام به غیر از هند به حدود 60 میلیون نفر در سراسر جهان تبدیل می شود.

یک مطالعه بزرگ در سال 2008 روی گیاهخواران [Vegetarianism in America, published by Vegetarian Times] نشان می دهد که 3.2 درصد از بزرگسالان ایالات متحده (7.3 میلیون نفر) از رژیم غذایی مبتنی بر گیاهخواری پیروی می کنند. حدود 0.5 درصد (1 میلیون) از این افراد گیاهخوار هستند که هیچ محصول حیوانی مصرف نمی کنند. علاوه بر این، 10 درصد از بزرگسالان ایالات متحده (22.8 میلیون نفر) می گویند که از یک رژیم غذایی نیمه گیاهی پیروی می کنند که شامل مصرف گاه به گاه ماهی است.

این مطالعه نشان داد که از بین غیر گیاهخواران مورد بررسی، 5.2 درصد یا 11.9 میلیون نفر «قطعاً علاقه مند» به پیروی از رژیم گیاهخواری در آینده هستند. این نشان می دهد که بسیاری از مردم معتقدند رژیم گیاهخواری یک رژیم غذایی سالم است.

این مطالعه گیاهخواری داده هایی را در مورد سن، جنسیت و سایر عوامل جمعیت شناختی جمع آوری کرد که نشان می دهد:

– 57.1 درصد بیش از 10 سال از رژیم گیاهخواری پیروی کرده اند. 18 درصد برای 5 تا 10 سال؛ 10.8 درصد برای 2 تا 5 سال، 14.1 درصد برای کمتر از 2 سال.

– 42.0 درصد افراد 18 تا 34 ساله هستند. 40.7 درصد 35 تا 54 هستند. و 17.4 درصد افراد بالای 55 سال سن دارند.

– 59 درصد زن و 41 درصد مرد هستند.

مطالعه گیاهخواری در سال 2008 همچنین نشان داد که 53 درصد از گیاهخواران برای بهبود سلامت کلی خود رژیم گیاهخواری دارند. 47 درصد عوامل محیطی، 39 درصد «رویکردهای طبیعی به سلامتی»، 54 درصد رفاه حیوانات را ذکر کردند. 31 درصد به نگرانی های مربوط به ایمنی مواد غذایی، 25 درصد کاهش وزن و 24 درصد حفظ وزن اشاره کردند.

در اروپای غربی، طبق نظرسنجی Mintel در سال 2006 (Mintel.com)، با بریتانیا به عنوان استثنا، تعداد گیاهخواران بین 2 تا 4 درصد از جمعیت متفاوت است. بریتانیا با 6 درصد از جمعیت، بالاترین سرانه گیاهخواری را در اروپای غربی دارد. تعداد زیادی از گیاهخواران در بریتانیا تا حدودی به دلیل ترس از سلامتی مربوط به بیماری جنون گاوی است.

تعداد گیاهخواران در اروپای شرقی بین 0.3٪ تا 1.9٪ از جمعیت بر اساس Mintel متغیر است که در مقایسه با کشورهای اروپای غربی درصد بسیار کمتری است. در مورد بقیه جهان، داده ها ناقص است و تخمین ها بین 0.2٪ تا 4٪ گیاهخواران به عنوان درصد جمعیت، به استثنای هند و اسرائیل متفاوت است.

طبق آمار وزارت بهداشت اسرائیل، اسرائیل با 8.5 درصد دومین درصد گیاهخواران جهان را دارد که معادل 595000 نفر در چنین کشور کوچکی است. هند بیشتر از مجموع سایر نقاط جهان گیاهخوار دارد. یک نظرسنجی در سال 2006 توسط روزنامه هندو نشان داد که 40 درصد از جمعیت، یا 399 میلیون نفر، گیاهخوار هستند.

تخمین زده می‌شود که امروزه بیش از 400 میلیون هندی گیاه‌خوار هستند که عمدتاً به دلیل نگرانی‌های طبقاتی و مذهبی هستند، طبق انتظار می‌رود که طبقه برهمن گوشت نخورند، مذهب هندو گیاه‌خواری را پیشنهاد می‌کند و مذهب جین این را می‌طلبد.

مذهب جین به آسیب رساندن به دیگر اشکال زندگی اعتقاد ندارد. با بیش از 7 میلیون عضو، آنها مصرف هر نوع گوشت، تخم مرغ یا عسل را ممنوع می کنند. سبزیجات ریشه ای (که ممکن است هنگام برداشت به حشرات خاک آسیب برساند). و میوه ها یا سبزیجاتی که روی زمین بوده اند و آنهایی که بیش از 3 روز از عمر آنها می گذرد (از جمله ترشی و کنسرو). آب باید قبل از نوشیدن جوشانده شود و تمام مایعات باید قبل از مصرف صاف شود، معمولاً با یک پارچه روی دهان.

بسته به محدودیت های غذایی، انواع مختلفی از گیاهخواران وجود دارد. به عنوان مثال، برخی از گیاهخواران تمام غذاهای پخته شده را حذف می کنند، برخی دیگر ممکن است شیر ​​یا تخم مرغ و غیره را حذف کنند.

جالب است بدانید که وقتی گیاهخواران با افراد غیر گیاهخوار در جمعیت شناسی یکسان (یک پیشینه اجتماعی-اقتصادی-فرهنگی) مقایسه می شوند، تحقیقات نشان می دهد که گیاهخواران از سلامت کمتری برخوردار هستند. در واقع، تحقیقات انجام شده نشان می دهد که گیاهخواران بیشتر در معرض ابتلا به سرطان، زوال عقل، چاقی، بیماری قلبی، سکته مغزی، اختلالات خوردن، ناباروری و سایر بیماری ها هستند.