خواص درمانی چای سبز برای کبد چرب


مطالعات جدید نشان می دهد که چای سبز اثرات شگفت انگیزی در درمان کبد چرب دارد. بنابراین، در این مقاله به بررسی خواص درمانی چای سبز برای کبد چرب ما پرداخت می کنیم

فهرست مطالب

فهرست عناوین:

  • بیماری کبد چرب چیست؟
  • چای سبز و خواص شگفت انگیز آن
  • خواص درمانی چای سبز برای کبد چرب
  • بهترین زمان مصرف چای سبز برای درمان کبد چرب
  • حرف پایانی

بیماری کبد چرب چیست؟

کبد یکی از مهم ترین اعضای بدن است که وظیفه دفع سموم را از بدن بر عهده دارد. بیماری کبد چرب یکی از بیماری های خطرناکی است که در اثر رژیم غذایی ناسالم، پرچرب، پرکالری و کم تحرک ایجاد می شود. علائم این بیماری با تجمع چربی ها در کبد و اختلال در عملکرد آن ظاهر می شود. بی اشتهایی، کاهش وزن، خارش، درد شکم و گیجی از علائم این بیماری است.

کبد به طور طبیعی مقداری چربی دارد. اما زمانی که این چربی از حد معینی فراتر رود و به بیش از 5 تا 10 درصد وزن کبد برسد، این بیماری بروز می کند. کبد چرب دو نوع کبد چرب الکلی و غیر الکلی دارد. کبد چرب الکلی همانطور که از نامش پیداست در اثر مصرف الکل ایجاد می شود. تجمع آهن در بدن و چاقی خطر ابتلا به کبد چرب الکلی را افزایش می دهد.

دلیل قطعی و مشخصی برای ایجاد کبد چرب غیر الکلی وجود ندارد، اما افزایش سن، کلسترول بالا و چاقی از عوامل خطر این بیماری هستند. همچنین برخی داروها، بیماری های خودایمنی، هپاتیت، سوء تغذیه و کاهش وزن سریع با کبد چرب مرتبط هستند.

چای سبز و خواص شگفت انگیز آن

چای سبز یکی از نوشیدنی های گیاهی است که به دلیل خواص بی شمارش جای خود را در بسیاری از خانه های ایرانی باز کرده است. چای سبز ضد پیری، ضد سرطان، ضد کلسترول و ضد میکروب است.

همچنین باعث کاهش وزن، جوانسازی پوست، بهبود سلامت دهان و دندان، تقویت مفاصل، پیشگیری از آلزایمر، کاهش خطر حمله قلبی، درمان دیابت و پیشگیری از بیماری های خودایمنی می شود.

چای سبز با کاهش 75 درصدی چربی کبد یکی از موثرترین درمان های این بیماری محسوب می شود.

چای سبز و خواص شگفت انگیز آن

چای سبز و خواص شگفت انگیز آن

خواص درمانی چای سبز برای کبد چرب

در این بخش به بررسی خواص درمانی چای سبز برای کبد چرب ما پرداخت می کنیم تحقیقات نشان می دهد که آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز و کاتچین های موجود در سر آنها با پاکسازی کبد از رادیکال های آزاد و مواد مضر جان تازه ای به کبد می بخشد. مواد موجود در چای سبز از تجمع لیپیدها یا چربی ها در کبد و اطراف آن جلوگیری می کند.

به نظر می رسد آنزیم های گوارشی تولید شده در روده کوچک با پلی فنول های چای سبز ترکیب شده و از تجزیه چربی، کربوهیدرات ها و پروتئین ها جلوگیری می کند. این باعث می شود چربی ها و کالری ها بدون تجزیه شدن از بدن خارج شوند و در بدن به خصوص کبد رسوب نکنند.

چای سبز با کاهش سطح قند خون خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد. دیابت نوع 2 یکی از عوامل خطر ابتلا به بیماری کبد چرب است. در بیماران مبتلا به کبد چرب، کاهش وزن بسیار مهم است. ترکیبات موجود در چای سبز به ویژه کافئین و کاتچین با افزایش دمای بدن باعث افزایش میزان کالری سوزانده شده و کاهش وزن می شود.

بهترین زمان مصرف چای سبز برای درمان کبد چرب

بهترین زمان مصرف چای سبز برای پاکسازی کبد از چربی نیم ساعت قبل از غذا است. در مصرف چای سبز زیاده روی نکنید، دو تا سه وعده در روز کافی است تا اثرات آن را در درمان بیماری ببینید.

مصرف چای سبز در کنار سایر میوه ها و سبزیجات تازه همراه با ورزش منظم تاثیر آن را چند برابر می کند. همچنین می توانید از چای سبز همراه با زنجبیل، شیرخار و زردچوبه برای افزایش اثرات درمانی استفاده کنید.

بهترین زمان برای مصرف چای سبز

بهترین زمان برای مصرف چای سبز

حرف پایانی

امروزه چای سبز به عنوان سپر محافظ برای بیماری های کبدی شناخته می شود. در این مقاله در مورد خواص درمانی چای سبز برای کبد چرب ما صحبت کردیم. اگرچه چای سبز یک نوشیدنی فوق‌العاده برای درمان کبد چرب محسوب می‌شود، اما مصرف چای سبز کم‌کیفیت حاوی مواد شیمیایی با اختلال در آنزیم‌های کبدی، کبد را در معرض خطرات جدی قرار می‌دهد.

اگر بیمار مبتلا به کبد چرب دارید و نمی توانید از او مراقبت کنید، برای دریافت خدمات پرستاری در منزل با موسسه پرستاری سلامت اول تماس بگیرید.