خواص گیاه آب بشقابی – آکادمی تخصصی علوم ورزشی و بدن


این مقاله را فهرست کنید

زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقایق

ظرف آب گیاه به عنوان طول گیاه سن به عنوان یک عنصر اصلی در طب سنتی چینی، اندونزیایی و آیورودا شناخته شده است. پزشکان ادعا می کنند که این گیاه دارای قدرت تقویت مغز، درمان مشکلات پوستی، و ارتقای سلامت کبد و کلیه است – و به نظر می رسد برخی از مطالعات نیز موافق هستند.

خواص و فواید گیاه آب ظرف

ممکن است به تقویت عملکرد شناختی کمک کند

یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۶اثر قابل اعتماد عصاره این گیاه و اسید فولیک در افزایش عملکرد شناختی پس از سکته مغزی را مقایسه کرد. این مطالعه کوچک تأثیر آن را بر سه گروه از شرکت کنندگان ارزیابی کرد: یکی از آنها ۱۰۰۰ Mg آب گیاه در روز، یکی دیگر ۷۵۰ Mg آب گیاه در روز و یکی دیگر ۳ آنها روزانه میلی گرم اسید فولیک مصرف کردند.

اگرچه این گیاه و اسید فولیک به یک اندازه در بهبود شناخت کلی مفید بودند، آب بشقاب در بهبود حافظه موثرتر بود.

ممکن است به درمان بیماری آلزایمر کمک کند

گیاه دیش توانایی تقویت حافظه و عملکرد عصبی را دارد که پتانسیل درمان بیماری را دارد آلزایمر می دهد. در واقع یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ در موش‌ها نشان داده شد که عصاره مریم گلی بر اختلالات رفتاری موش‌های مبتلا به آلزایمر تأثیر مثبت دارد.

ممکن است به کاهش اضطراب و استرس کمک کند

محققان در یک مطالعه حیوانی در سال ۲۰۱۶ آنها دریافتند که این گیاه به موش های نر این بشقاب را برای مدت طولانی آبیاری می کند ۷۲ آنها ساعت ها از خواب محروم بودند، این یک اثر ضد اضطراب است. کمتر خوابی می تواند باعث اضطراب، آسیب اکسیداتیو و التهاب عصبی شود.

موش‌هایی که به مدت پنج روز متوالی قبل از محرومیت از خواب با آب بشقاب تغذیه شدند، رفتارهای مشابه اضطراب کمتری را تجربه کردند. آنها همچنین فعالیت حرکتی بهبود یافته و آسیب اکسیداتیو کمتری را تجربه کردند.

ممکن است به عنوان یک ضد افسردگی عمل کند

مروری بر منبع معتبر ۲۰۱۶ این یافته ها تا حدی توسط مطالعه روی پشتیبانی می شود ۳۳ فرد دارای اختلال اضطراب فراگیر است. از شرکت کنندگان خواسته شد ۶۰ روز به جای داروهای ضد افسردگی خود گیاه باید آب بشقاب مصرف کند. آنها کاهش استرس، اضطراب و افسردگی خود گزارش دادند.

مطالعه دیگری که در این مطالعه مورد بحث قرار گرفت، تأثیر آب بشقاب بر روی موش‌های مبتلا به افسردگی مزمن را ارزیابی کرد. این داروی گیاهی بر برخی از عناصر افسردگی رفتاری مانند وزن بدن، دمای بدن و ضربان قلب تأثیر مثبت داشت.

ممکن است گردش خون را بهبود بخشد و تورم را کاهش دهد

تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۰۱ نشان داد که آب بشقاب می تواند مشکلاتی در احتباس مایعات ایجاد کند، تورم مچ پا، و گردش خون کاهش مربوط به پروازهایی که بیش از سه ساعت طول می کشد.

شرکت کنندگان مبتلا به بیماری وریدهای سطحی خفیف تا متوسط رگهای واریسی از آنها خواسته شد دو روز قبل از پرواز، روز پرواز و روز بعد از پرواز آب بشقاب مصرف کنند.

ممکن است به کاهش بی خوابی کمک کند

با توجه به توانایی درک شده برای درمان اضطراب، استرس و افسردگی، گیاه آب ظرفشویی ممکن است برای درمان بی خوابی که گاهی با این شرایط همراه است نیز می توان از آن استفاده کرد. برخی این داروی گیاهی را جایگزین مطمئنی برای داروهای تجویزی می دانند که برای درمان بی خوابی و سایر اختلالات خواب استفاده می شود.

عوارض جانبی و خطرات احتمالی گیاه آب صفحه ای

گیاه آب گیاه به طور کلی به خوبی تحمل می شود. در برخی موارد ممکن است باعث سردرد شود، ناراحتی معده و سرگیجه بودن. شروع با دوز کم و افزایش تدریجی تا رسیدن به دوز کامل می تواند به کاهش خطر عوارض جانبی کمک کند.

فقط باید آب گیاه را به مدت دو تا شش هفته در هر نوبت بنوشید. قبل از شروع مجدد مصرف حتما دو هفته استراحت کنید.

هنگامی که آب صفحه گاهی به صورت موضعی استفاده می شود، این پتانسیل را دارد که باعث تحریک پوست شود. شما همیشه باید قبل از حرکت به جلو با یک برنامه کامل، یک پچ آزمایشی انجام دهید. گیاهان دارویی توسط FDA آنها نظارت نمی شوند و گیاه آب صفحه ای دارای سطوح خطرناک فلزات سنگین به دلیل رشد در خاک های آلوده است. محصولات را از منابع معتبر انتخاب کنید.

اگر یکی از موارد زیر هستید، از گیاه آب ظرفشویی استفاده نکنید:

تو حامله هستی

شما در حال شیردهی هستید

آیا هپاتیت یا سایر بیماری های کبدی دارید؟

طی دو هفته آینده یک عمل جراحی برنامه ریزی شده انجام دهید

شما زیر 18 سال سن دارید

سابقه سرطان پوست دارید

قبل از مصرف با پزشک خود صحبت کنید اگر:

بیماری کبد شما دارید

شما دیابت دارید

کلسترول بالا داری

داروهایی مانند آرامش بخش شما آن را برای خواب یا اضطراب مصرف می کنید

شما داروی ادرارآور مصرف می کنید

خلاصه

اگرچه گیاه شیره به طور کلی برای استفاده بی خطر در نظر گرفته می شود، هنوز باید قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

این داروی گیاهی جایگزین هیچ برنامه درمانی تایید شده توسط پزشک نیست و در برخی موارد ممکن است منجر به عوارض جانبی شود. با تایید پزشک، دوز خوراکی یا موضعی را در برنامه روزانه خود قرار دهید. ممکن است بتوانید با شروع با مقدار کم و افزایش تدریجی دوز در طول زمان از عوارض جانبی خفیف جلوگیری کنید.

اگر شروع به تجربه هر گونه عوارض جانبی غیرمعمول یا طولانی مدت کردید، مصرف آن را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.