خودارضایی، عوارض جانبی، مزایا و خطرات


خودارضایی، عوارض جانبی، مزایا و خطرات

خودارضایی چیست؟

آیا خودارضایی بد است؟

خودارضایی یعنی خودتحریکی اندام تناسلی از طریق رابطه جنسی تا زمانی که به ارگاسم برسید. این یک رفتار بسیار رایج در بین مردان و زنان است و بخشی بسیار طبیعی از رشد کودکان هر دو جنس است.

بیشتر کودکان بین دو تا شش سالگی با اندام تناسلی خود بازی می کنند. برای یک بزرگسال، دیدن کودکانی که اندام تناسلی خود را دوست دارند می تواند ناراحت کننده باشد زیرا آنها این عمل را از طریق فیلترهای بزرگسالان مشاهده می کنند. با این حال، این یک بخش بسیار طبیعی از رشد برای هر کودک است، زیرا این فرآیندی است برای کاوش در بدن او و کشف اینکه هر قسمت از بدن او چگونه به لمس واکنش نشان می دهد و چگونه برخی از قسمت ها لذت بخش تر از سایرین هستند. برای کودکی که اندام تناسلی خود را مالش می دهد، به سادگی لذت بخش است و “اشتباه” یا “بد” نیست. این “فیلترهای بزرگسالان” اغلب توسط بزرگسالان به کودکان معرفی می شوند و اغلب کودک احساس سردرگمی و نگرانی می کند.

این بزرگ‌سالان به کودک واکنش نشان می‌دهند همان‌طور که در دوران کودکی والدین یا بزرگ‌سالان اطراف خود را می‌دیدند. بنابراین، آنها همچنان این احساسات شرم را حمل می کنند و هرگز فرصتی برای احساس راحتی با تمایلات جنسی خود ندارند.

این عمل به خودی خود «خوب» یا «بد» نیست، اگرچه در برخی موارد، اعتقادات مذهبی ممکن است باعث شود مردم آن را «بد» بخوانند.

رشد جنسی بخش بسیار مهمی از رشد و تکامل طبیعی کودک است، همانطور که رشد فیزیکی، رشد عاطفی، یادگیری و رشد مهارت های زبانی و ارتباطی نیز نقش دارد.

با این اوصاف، آنچه نیز باید گفته شود این است که در حالی که خودارضایی اشکالی ندارد، خودارضایی هم اشکالی ندارد. برخی از افراد به طور طبیعی سطوح پایین تری از میل جنسی دارند یا ممکن است به دلایل مذهبی یا شخصی از خودارضایی خودداری کنند. شما می توانید هر گزینه ای را که فکر می کنید برای شما بهترین است دنبال کنید.

آیا خودارضایی یک رفتار رایج است؟

متخصصان و محققان در زمینه مسائل جنسی اتفاق نظر دارند که خودارضایی یک فرآیند کاملا طبیعی برای انسان و یک رفتار جنسی سالم است. احتمالاً شهرت بدی دارد زیرا یک رفتار جنسی به شدت خصوصی است که هیچ کس حتی با نزدیکترین دوستان خود در مورد آن صحبت نمی کند.

آیا خودارضایی مضر است؟

خیر از دیدگاه علم سلامت، خودارضایی اصلا برای شما بد نیست. برخی افراد فکر می کنند که خودارضایی به دلایل اخلاقی بد است، اما این یک انتخاب شخصی است.

آیا خودارضایی روزانه برای مردان مفید است؟

هیچ پاسخ درستی برای این سوال وجود ندارد. خودارضایی روزانه می تواند برای برخی از مردان طبیعی باشد، در حالی که برای برخی دیگر می تواند بیش از حد باشد. تا زمانی که خودارضایی بر سطح انرژی کلی شما تأثیری نداشته باشد و در زندگی و فعالیت های روزمره شما اختلالی ایجاد نکند، باید خوب باشد.

با این حال، تعداد کمی از کارشناسان جنسی، خودارضایی روزانه را بیش از حد می دانند. خودارضایی روزانه می تواند منجر به ضعف، خستگی، انزال زودرس شود و ممکن است از فعالیت های جنسی با شریک زندگی شما جلوگیری کند.

از سوی دیگر، از دست دادن ارگاسم منظم سطح استرس را افزایش می دهد و می تواند به مشکلات سلامت روان، ناامیدی و ناراحتی عمومی بیفزاید. خودارضایی به کاهش استرس و تثبیت خلق و خوی شما کمک می کند و شما را شادتر و سالم تر می کند.

چند بار در هفته خودارضایی برای یک مرد طبیعی است؟

باز هم، هیچ پاسخ درستی برای این سوال وجود ندارد زیرا تعداد دفعات در هفته می تواند از مردی به مرد دیگر بر اساس شرایط عمومی سلامت او متفاوت باشد. مردانی هستند که دو تا سه بار در روز یا پنج بار در هفته یا حتی یک بار در هفته خودارضایی می کنند.

میل جنسی طبیعی است، اما افراط در هر چیزی مضر است. بنابراین، به جای افزایش دفعات خودارضایی، می توانید انرژی خود را به کارهایی مانند ورزش یا هر سرگرمی دیگری هدایت کنید. این تضمین می کند که شما یک زندگی متعادل، سالم و شاد داشته باشید.

آیا خودارضایی می تواند جایگزین رابطه جنسی با شریک جنسی برای مردان شود؟

خودارضایی جایگاه خاص خود را دارد و همینطور رابطه جنسی با شریک زندگی. در واقع، خودارضایی می‌تواند تجربه بهتری با شریک زندگی‌تان داشته باشد، زیرا به شما کمک می‌کند بدن خود را بهتر درک کنید.

با این حال، اگر خودارضایی شروع به ایجاد مشکل در زندگی جنسی شما با همسرتان کند، می تواند نشانه ای از یک مشکل باشد. به دلیل خودارضایی، اگر رابطه جنسی با شریک خود را از دست بدهید، تجربه صمیمیت با شریک زندگی خود را از دست خواهید داد.

اما زمان های معتبری وجود دارد که خودارضایی می تواند جایگزین رابطه جنسی شود، به عنوان مثال:

اگر میل جنسی شریک زندگی شما کمتر از میل جنسی شماست، خودارضایی یک گزینه است

اگر شریک زندگی بیمار است

اگر همسرتان باردار است

آیا خودارضایی می تواند باعث انزال زودرس شود؟

خودارضایی بیش از حد ممکن است به اعصابی که اجازه انزال را می دهد آسیب برساند. این می تواند باعث انزال زودرس یا حتی انزال در هنگام خواب شود.

آیا خودارضایی می تواند بر تعداد اسپرم شما تأثیر بگذارد؟

خودارضایی بر تعداد اسپرم هایی که تولید می کنید تأثیر نمی گذارد، زیرا اسپرم ها به طور مداوم در بدن مرد تولید می شوند.

با این حال، پس از یک بار انزال، انزال مجدد زمان می برد. این کاملا طبیعی است و به هیچ وجه نشانه کم بودن تعداد اسپرم شما نیست.

چه زمانی خودارضایی برای مردان ایمن نیست؟

خودارضایی به طور کلی بی خطر است. با این حال، اگر بیش از حد و تهاجمی انجام شود، می تواند مضر باشد.

هنگامی که اندام تناسلی فرد آلوده را لمس می کنید و سپس اندام خود را لمس می کنید، می توانید به عفونت های مقاربتی مبتلا شوید. اگر اسباب بازی های جنسی خود را با یک فرد آلوده به اشتراک بگذارید، بیماری های مقاربتی نیز ممکن است رخ دهد.

اگر در حالت رو به پایین خودارضایی کنید، فشار بیشتری به آلت تناسلی وارد می کنید و ممکن است به آن آسیب برسانید. برای جلوگیری از این امر، می توانید در حالت ایستاده، نشسته یا به پشت دراز کشیده خودارضایی کنید.

برای جلوگیری از جریان مایع منی، باید از فشار دادن آلت تناسلی در هنگام انزال خودداری کنید. در غیر این صورت، می تواند به اعصاب و رگ های خونی آلت تناسلی آسیب برساند و همچنین منی را وارد مثانه کند.

آیا خودارضایی می تواند شما را لاغر کند؟

خودارضایی شما را لاغر نمی کند. با این حال، خودارضایی بیش از حد می تواند باعث کاهش وزن شما شود، زیرا از نظر علمی ثابت شده است که مصرف انرژی و در نتیجه کاهش وزن.

آیا سطح تستوسترون مردان به دلیل خودارضایی کاهش می یابد؟

نه همانطور که یک مطالعه نشان می دهد، خودارضایی تنها تأثیر متوسطی بر تستوسترون در گردش دارد. با این حال، دوباره اعتدال کلید است. خودارضایی بیش از حد قطعا سطح تستوسترون را کاهش می دهد.

فواید خودارضایی برای مردان چیست؟

خودارضایی بخشی از یک زندگی جنسی سالم است و تحقیقات فواید سلامتی بسیاری را برای مردان پس از خودارضایی نشان می دهد، از جمله:

برای مردان، خودارضایی ممکن است به پیشگیری از سرطان پروستات کمک کند. سموم به طور طبیعی در دستگاه تناسلی ادراری تولید می شوند. مردانی که بیش از پنج بار در هفته انزال می کنند، سطح این سم را کاهش می دهند. این به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد.

هنگامی که مردان انزال می کنند، مقدار کمی کورتیزول ترشح می شود که یک هورمون استرس است. سیستم ایمنی آنها را تقویت می کند.

خودارضایی می تواند استرس و تنش را از بدن با غرق کردن اندورفین در سیستم آزاد کند. اندورفین احساس مثبتی در بدن ایجاد می کند و می تواند منجر به خواب سالم شود.

با افزایش سن، مردان به طور طبیعی تون عضلانی خود را حتی در آلت تناسلی از دست می دهند. خودارضایی یا رابطه جنسی منظم به نوعی عضلات کف لگن را ورزش می دهد و از اختلال نعوظ و بی اختیاری جلوگیری می کند.

خودارضایی مواد شیمیایی عصبی مانند دوپامین و اکسی توسین را آزاد می کند که خلق و خوی شما را تقویت می کند، رضایت شما را افزایش می دهد و مدارهای پاداش را در مغز شما فعال می کند.

آیا خودارضایی زیاد برای سلامتی مرد مضر است؟ عوارض خودارضایی

مصرف بیش از حد هر چیزی می تواند مضر باشد. خودارضایی بیش از حد می تواند باعث شود:

خستگی

ضعف

انزال زودرس

همچنین ممکن است از فعالیت های جنسی با شریک زندگی شما جلوگیری کند

آسیب به آلت تناسلی

بینایی تغییر می کند

درد پایین کمر

درد بیضه

ریزش مو

اگر متوجه شدید که بیش از حد خودارضایی می کنید، بهتر است این انرژی اضافی را به روشی سالم تر هدایت کنید، مانند:

یوگا

کنترل

گوش دادن به موسیقی

به کلاس های رقص بپیوندید

دنبال کردن یک برنامه ورزشی مانند ایروبیک، دویدن، دوچرخه سواری، شنا و غیره

اگر این تمایل ادامه پیدا کرد، بهتر است با یک روانپزشک یا مشاور مشورت کنید، زیرا ممکن است با استرس روانی نیز مرتبط باشد.

چگونه بفهمم که بیش از حد خودارضایی می کنم؟

  • باعث ناراحتی قابل توجهی برای شما خواهد شد.
  • شما چندین بار در روز برای فرار از استرس یا واقعیت های زندگی روزمره خودارضایی می کنید.
  • شما دائماً با مالش شدید به خود آسیب می زنید.
  • شما به سختی برای دوستان یا خانواده خود وقت دارید زیرا بیش از حد مشغول لذت بردن از خود هستید.
  • مدام احساس شهوت می کنید و با میل به لذت بردن خود مبارزه می کنید.
  • در ناحیه تناسلی خود احساس درد می کنید.

درمان خودارضایی بیش از حد

شما باید فوراً با یک پزشک عمومی مشورت کنید که ممکن است به نوبه خود شما را به یک روانپزشک یا مشاور ارجاع دهد. جلسات با روانپزشک یا مشاور به شما کمک می کند تا انرژی های خود را به شیوه ای سازنده تر هدایت و هدایت کنید و به تدریج شما را از خودارضایی تهاجمی دور کند. گاهی اوقات، بسته به علائم و شرایط عمومی سلامتی، ممکن است دارو نیز توصیه شود.