خونریزی در زنان مسن – این علائم را جدی بگیرید


خونریزی در زنان مسن یکی از شایع ترین بیماری هایی است که افراد از آن رنج می برند. سلامت زنان موضوعی است که بسیاری از افراد فکر می کنند بیشتر مربوط به سن قبل از یائسگی است. اما حقیقت این است که مراقبت از سلامت زنان یائسه یعنی میانسالی و سالمندی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تضمینی برای حفظ سلامت زنان محسوب می شود. فراموش نکنید که بسیاری از بیماری های بدخیم زنان از جمله سرطان سینه، رحم و تخمدان در میانسالی رخ می دهد. با توجه به اهمیت این موضوع وجود پرستار در منزل در کنار خانم سالمندی که دچار چنین مشکلاتی است می تواند کمک شایانی به او کند.

سالمندان برای اطمینان از سلامت خود نیاز به مراقبت های پزشکی منظم و معاینات منظم دارند و در صورت وجود عوارض برای تعیین زمان حتی در صورت وجود پرستار این معاینات به طور مرتب انجام می شود.

آیا لکه ها باید نشانه سرطان در این سن باشند؟

لیست عناوین:

زنان سالمندی که پس از یائسگی لکه بینی را تجربه می کنند، باید این موضوع را با پرستار سالمند خود در میان بگذارند، زیرا این خونریزی در زنان مسن طبیعی نیست. کمی خون زیاد مهم نیست. با این حال، خونریزی پس از یائسگی می تواند نشان دهنده یک بیماری جدی مانند سرطان باشد. در این نباید شک کرد. توصیه می شود حتی اگر چنین مشکلاتی ندارید، آزمایشات منظم انجام دهید.

خونریزی در زنان مسن (واژن) پس از یائسگی:

زنان ممکن است هنوز خونریزی رحمی را از یائسگی تجربه کنند، اما از آنجایی که باروری آنها با افزایش سن کاهش می یابد، کمتر متوجه آن می شوند، که بسیار اشتباه است. با افزایش سن و ضعیف شدن سیستم ایمنی، قسمت هایی از بدن بیمار می شود و از آنجایی که درصد زیادی از بیماری های خطرناک در زنان مسن رخ می دهد، توجه به علائم و سلامت دستگاه تناسلی ضروری است. سالمندان
گاهی اوقات عدم تعادل هورمونی در بدن باعث خونریزی رحمی می شود که با دارو برطرف می شود اما گاهی خونریزی در خانم های مسن اگر خیلی شدید باشد می تواند ناشی از سرطان رحم و آندومتر باشد که باید بسیار جدی گرفته شود. می توانید با پرستار سالمندی که اطلاعات لازم در این زمینه را دارد مشورت کنید و در صورت وجود احتمال خطر با مراجعه به پزشک متخصص از بروز آن پیشگیری کنید زیرا تشخیص دیرهنگام سرطان باعث سرایت بیماری به سایر نقاط می شود. بدن مانند تخمدان ها بافت اطراف مثانه و لگن سرطانی می شود و درمان را دشوارتر می کند.

خونریزی در زنان مسن اول سلامت

آیا سرطان رحم یا آندومتر باعث خونریزی در زنان مسن می شود؟

به طور طبیعی با افزایش سن و کاهش تولید پروژسترون در بدن، سطح استروژن افزایش می یابد، عدم تعادل هورمونی به هم می خورد، ضخیم شدن دیواره رحم یکی از علل خونریزی در زنان مسن می شود. ممکن است رشد بیش از حد سلول ها در این ناحیه وجود داشته باشد و علاوه بر خونریزی بعد از قاعدگی، ممکن است باعث درد لگن و درد اطراف شود که از علائم شایع سرطان رحم یا سرطان آندومتر است.
اگرچه ممکن است در سنین پایین رخ دهد، اما اغلب در افراد مسن به دلیل چاقی، ورزش نکردن و عدم تعادل هورمونی دیده می شود. با معاینه و نمونه برداری از بافت رحم، پزشک می تواند سیر بیماری را بررسی کرده و درمان مناسب را دریافت کند.
گاهی پزشک می تواند با تجویز داروهای کاهش دهنده پروژسترون و استروژن از رشد سلول های سرطانی جلوگیری کند، اما در مواردی که بیماری بسیار پیشرفته باشد، می توان سلول سرطانی را با جراحی خارج کرد و از پرتودرمانی استفاده کرد.

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان یکی دیگر از علل خونریزی در زنان مسن است. یکی از خطرناک ترین سرطان ها در زنان سرطان تخمدان است که متاسفانه نیمی از افراد بالای 55 سال به این سرطان مبتلا می شوند. اگرچه علت دقیق بیماری مشخص نشده است، اما عواملی مانند افزایش سن، مصرف داروهای هورمونی، ناباروری و سابقه خانوادگی در بروز این بیماری موثر است.

سرطان رحم

یکی دیگر از علل خونریزی در زنان مسن سرطان دهانه رحم است که در دهه سوم و ششم زندگی شایع تر است. این بیماری همچنین دارای علائمی است که تقریباً پس از بروز علائمی مانند خونریزی پس از یائسگی، درد شکم و ترشحات خونی از بین می رود. عامل اصلی این بیماری ویروس HPV است که به راحتی از طریق تماس جنسی و چندین شریک جنسی منتقل می شود.

حال، اگر فردی سیستم ایمنی قوی داشته باشد، این ویروس طی چند سال خود به خود از بین می رود، اما برای اکثر افراد، تا پایان عمر بدون حتی ایجاد تبخال باقی می ماند. زگیل تناسلی ممکن است قابل مشاهده نباشد. ضایعات سلولی دهانه رحم می تواند باعث ایجاد سرطان در این ناحیه شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مراقبت از سالمندان و اعزام پرستار مجرب با اول سلامت تماس بگیرید.