درمان زردی نوزاد – بهترین روش های درمانی


درمان زردی نوزاد یکی از مهم ترین چالش هایی است که والدین پس از تولد نوزاد با آن مواجه هستند. یرقان در نوزاد به معنای زردی پوست و چشم نوزاد است. زردی در نوزادان بسیار شایع است و زمانی رخ می دهد که نوزادان دارای سطوح بالایی از بیلی روبین در خون خود هستند، ماده زرد رنگی که در طی تجزیه طبیعی گلبول های قرمز تولید می شود.

در نوزادان مسن و بزرگسالان، کبد بیلی روبین را پردازش کرده و سپس آن را از روده ها عبور داده و دفع می کند. اما در نوزادان، کبد هنوز در حال رشد است و به اندازه کافی برای تجزیه بیلی روبین بالغ نشده است.

خبر خوب این است که نیازی به درمان زردی نوزاد نیست زیرا معمولا با رشد کبد و شروع تغذیه نوزاد خود به خود از بین می رود و زردی نیازی به درمان ندارد.
در بیشتر موارد، زردی در عرض 2-3 هفته از بین می رود. زردی که بیش از 3 هفته طول بکشد ممکن است نشانه برخی بیماری های زمینه ای باشد که در این صورت باید برای درمان زردی نوزاد به پزشک مراجعه کرد. علاوه بر این، سطوح بالای بیلی روبین می تواند به کودک آسیب برساند، مانند ناشنوایی، فلج مغزی یا سایر آسیب های مغزی.

علت زردی نوزادان چیست؟

فهرست عناوین:

 • نوزادان نارس نوزادانی هستند که قبل از 37 هفتگی متولد می شوند
 • نوزادی که شیر کافی دریافت نمی کند
 • ناسازگاری گروه خونی نوزاد با مادر

درمان زردی در اولین نوزاد سالم

سایر علل زردی نوزاد:

 • کبودی یا سایر خونریزی های داخلی در بدو تولد
 • مشکلات کبدی
 • وجود عفونت
 • کمبود آنزیم
 • ناهنجاری در گلبول های قرمز خون کودک

علائم زردی در نوزادان چیست؟

اولین علائم این بیماری زرد شدن پوست و چشم کودکان است. زردی می تواند 2 تا 4 روز پس از تولد شروع شود و در صورت نوزاد قبل از انتشار به پایین تنه شروع می شود.
سطح بیلی روبین می تواند بین 3 تا 7 روز افزایش یابد.

چه زمانی برای درمان زردی نوزاد باید با پزشک تماس گرفت؟

شما باید زردی نوازد را زمانی که نشانه یک بیماری جسمی زمینه ای است درمان کنید. اگر زردی شدید شود، بیلی روبین می تواند وارد مغز شود و آسیب جدی و دائمی به مغز نوزاد وارد کند.

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر برای درمان زردی نوزاد، برای اعزام پرستار یا مراجعه به پزشک با موسسه پرستاری تماس بگیرید:

 1. شدت و گسترش یرقان
 2. تب بالای 38 درجه سانتیگراد
 3. عمیق شدن رنگ زرد در نوزاد
 4. نوزاد دچار سوء تغذیه است، بی حال به نظر می رسد و زیاد گریه می کند

تشخیص برای درمان زردی نوزاد چیست؟

بیمارستان اکثر مادران و نوزادان را 72 ساعت پس از تولد مرخص می کند. برای والدین بسیار مهم است که نوزاد خود را چند روز پس از تولد برگردانند، زیرا سطح بیلی روبین بین 3 تا 7 روز پس از تولد به اوج خود می رسد. کودکانی که در 24 ساعت اول تولد دچار زردی می شوند باید بلافاصله بیلی روبین خود را با آزمایش پوستی یا آزمایش خون اندازه گیری کنند تا مشکلات پوستی نوزاد به سرعت بررسی و از نظر زردی نوزاد درمان شود.

درمان زردی در اولین نوزاد سالم

درمان های ممکن برای زردی نوزاد چیست؟

زردی خفیف معمولاً با بالغ شدن کبد نوزاد خود به خود از بین می رود. برای زردی شدیدتر، فتوتراپی یک درمان رایج و بسیار موثر است. در این روش از نور برای تجزیه بیلی روبین در نوزادتان استفاده می شود. در موارد شدیدتر ممکن است نیاز به تزریق خون باشد که در آن کودک مقدار کمی خون از اهداکننده یا بانک خون دریافت می کند.

آیا می توان از زردی پیشگیری کرد؟

هیچ راه درستی برای درمان زردی نوزاد وجود ندارد. البته می توانید گروه خونی خود را در دوران بارداری بررسی کنید.

روش های درمان زردی نوزاد

اطمینان حاصل کنید که کودک شما به اندازه کافی شیر مادر دریافت می کند. اگر به نوزاد خود شیر می دهید، در هفته اول هر 2 تا 3 ساعت 50 گرم شیر خشک به کودک خود بدهید. نوزادان نارس یا کوچکتر ممکن است به شیر خشک کمتری نیاز داشته باشند و نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند ممکن است به شیر خشک کمتری نیاز داشته باشند.
اگر نگران این هستید که کودک شما کمتر از هشت وعده غذایی در 24 ساعت می خورد، با پرستار یا پزشک کودک خود صحبت کنید. مهم است که نوزادان از نظر علائم زردی در پنج روز اول زندگی، مانند زردی پوست و چشم، به دقت تحت نظر باشند. اگر علائم زردی را در کودک خود مشاهده کردید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.