درمان ضربان قلب نامنظم با فرسایش قلب


ضربان قلب نامنظم و فرسایش قلب

فرسایش قلب؛ هر ضربان قلب توسط یک شوک الکتریکی تحریک می شود که معمولاً توسط سلول های خاصی در اتاقک فوقانی قلب (سلول های ضربان ساز) ایجاد می شود. این سیگنال ها در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی معیوب هستند و به سرعت رخ می دهند، به طوری که قسمت های بالایی قلب به جای ضربان موثر (فیبریلاسیون) به ارتعاش در می آیند. برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب، منابع این نقاط داغ باید از بقیه قلب جدا شوند.

رایج ترین درمان فیبریلاسیون دهلیزی، ابلیشن با کاتتر است. در این روش، پزشک یک یا چند لوله نازک (کاتتر) را از طریق رگ های خونی وارد قلب می کند. او از یک کاتتر نقشه برداری برای تعیین مکان محرک ها استفاده می کند و سپس از گرما یا گرمای سرد یا نوک کاتتر برای از بین بردن آنها استفاده می کند.

این باعث ایجاد زخم هایی می شود که با سیگنال های الکتریکی معیوب تداخل کرده و ریتم طبیعی قلب را بازیابی می کند.
لازم به ذکر است که استفاده از سرمای شدید برای ایجاد زخم (سرماخوردگی) روش جدیدتری است.

پزشک یک کاتتر را از طریق کشاله ران وارد ناحیه ای از قلب می کند که در آن آریتمی ایجاد می شود. سپس از آن برای استقرار و باد کردن یک بالون کوچک استفاده می کند که منطقه را منجمد می کند. نتیجه، بافت زخمی است که مسیر شلیک سیگنال های معیوب را متوقف می کند. این روش زمان کمتری نسبت به ابلیشن حرارتی دارد و ممکن است خطرات و عوارض جانبی مشابهی داشته باشد.

در 48 ساعت اول پس از آزمایش، ممکن است خسته باشید و کمی ناراحتی را تجربه کنید. دستورالعمل های پزشک خود را برای مراقبت از زخم، داروها، فعالیت بدنی و قرار ملاقات های بعدی دنبال کنید. الکتروکاردیوگرام های دوره ای انجام می شود و نوارهای ریتم به دست آمده برای بررسی ریتم قلب بررسی می شوند.

برخی از افراد ممکن است پس از فرسایش قلب، دوره های کوتاهی از ضربان قلب نامنظم یا آریتمی داشته باشند. این یک واکنش طبیعی است که بافت بهبود می یابد و باید به مرور زمان از بین برود. پزشک شما ممکن است اقدامات دیگری را در صورت نیاز انجام دهد، از جمله کاشت ضربان ساز، به ویژه برای درمان مشکلات پیچیده ریتم قلب.

درمان آریتمی قلبی با فیبریلاسیون دهلیزی

درباره فیبریلاسیون دهلیزی

در طول فیبریلاسیون دهلیزی، دو حفره قلب (دهلیزها) به طور نامنظم و نامنظم – خارج از هماهنگی با دو قسمت پایینی (بطن) می زند. افراد مبتلا به بیماری قلبی ممکن است تپش قفسه سینه (تنگی نفس)، تنگی نفس و ضعف را تجربه کنند. این وضعیت همچنین می تواند آنها را در معرض خطر سکته مغزی قرار دهد. این وضعیت اغلب در صورت عدم درمان به مرور زمان بدتر می شود.

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی روشی است که برای درمان ریتم نامنظم قلب (آریتمی) که از قسمت بالایی قلب (دهلیز) شروع می شود، استفاده می شود. این یک نوع فرسایش قلبی است که با ایجاد اسکار یا تخریب بافت قلب و اختلال در سیگنال های الکتریکی معیوب باعث آریتمی می شود.

اگر داروها یا سایر مداخلات در کنترل ریتم های نامنظم قلب موثر نباشند، ممکن است از ابلیشن فیبریلاسیون دهلیزی استفاده شود. درمان فیبریلاسیون دهلیزی معمولاً علائمی مانند خستگی و تنگی نفس را بهبود می بخشد. توجه داشته باشید که بدون درمان، فیبریلاسیون دهلیزی به مرور بدتر می شود.

این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: مقاله آریتمی قلبی; هر آنچه باید در مورد آریتمی قلبی بدانید

انواع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

نوع ابلیشن فیبریلاسیون دهلیزی به علت نامنظم شدن ریتم قلب و سایر بیماری های قلبی بستگی دارد. سه نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی عبارتند از:

ابلیشن کاتتر

پزشک لوله های بلند و نازک (کاتترها) را به داخل قلب هدایت می کند و گرما یا سرمای شدید را آزاد می کند. این باعث ایجاد زخم‌های کوچک در قسمت‌های خاصی از عضله قلب می‌شود که سیگنال‌های الکتریکی نامنظم قلب شما را مختل کرده یا از بین می‌برد. ممکن است روشی به نام جداسازی ورید ریوی را بشنوید که نوعی ابلیشن کاتتر است.

روش ماز ماز

یک روش ابلیشن قلب است که در طی جراحی قلب باز انجام می شود. پزشک از یک چاقوی جراحی یا دستگاه فرسایش برای ایجاد الگوی (پیچ وخم) از بافت اسکار در قسمت فوقانی قلب استفاده می کند. مانند فرسایش کاتتر، اسکارهای ناشی از سیگنال های الکتریکی را که باعث برخی از انواع آریتمی می شوند، التیام می بخشد.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی به درمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهد، ممکن است نیاز به عمل قلب دیگری مانند جراحی بای پس عروق کرونر یا ترمیم دریچه قلب داشته باشید، زیرا ممکن است برای شما مناسب باشد.

فرسایش گره AV

با برداشتن گره دهلیزی بطنی، پزشک از کاتتر برای ایجاد اسکار در ناحیه ای از قلب به نام گره AV استفاده می کند. این نقطه اتصال قسمت های بالایی (دهلیزها) و قسمت های پایینی (بطن ها) است. بافت اسکار از ارسال تکانه های الکتریکی معیوب به دهلیزها جلوگیری می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی با درمان های دیگر بهبود نیافت، فرسایش گره AV ممکن است گزینه خوبی باشد. همچنین ممکن است به یک ضربان ساز (باتری قلب) برای تنظیم ریتم قلب بعد از برداشتن گره AV نیاز داشته باشید.

مزیت استفاده از روش ابلیشن قلب

مزیت استفاده از روش ابلیشن قلب

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی برای کاهش علائم و نشانه ها و بهبود کیفیت زندگی استفاده می شود. این ممکن است یک گزینه برای افرادی باشد که تپش قلب (فیبریلاسیون) آنها با دارو یا سایر درمان‌ها قابل اصلاح نیست.

خطرات فرسایش فیبریلاسیون

خطرات فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی به این بستگی دارد که آیا شما تحت ساییدگی کاتتر یا جراحی قلب باز قرار می گیرید که کمتر رایج هستند.
خطرات عبارتند از:

خونریزی یا عفونت در محل جراحی یا محل کاتتر
آسیب به رگ های خونی
• سوراخ شدن قلب
• آسیب به دریچه های قلب
آسیب به سیستم الکتریکی قلب، که می تواند آریتمی را بدتر کند و برای تنظیم نیاز به ضربان ساز دارد.
لخته شدن خون در پاها یا ریه ها (ترومبوآمبولی وریدی)
• سکته مغزی یا حمله قلبی
باریک شدن شریان هایی که خون را بین ریه ها و قلب حمل می کنند (تنگی ورید ریوی)
• مرگ در موارد نادر

فرسایش فیبریلاسیون

چگونه برای فرسایش آماده شویم

پزشک شما را معاینه می کند و چندین آزمایش برای ارزیابی وضعیت قلب شما تجویز می کند. او در مورد خطرات و مزایای تخلیه فیبریلاسیون دهلیزی با شما صحبت خواهد کرد. بنابراین، باید به پزشک خود در مورد هر گونه حساسیت یا واکنشی که به دارو دارید اطلاع دهید. و اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به او بگویید.
شب قبل از جراحی باید بخورید و بنوشید. اگر دارو مصرف می کنید، از پزشک خود بپرسید که آیا باید قبل از جراحی به مصرف آن ادامه دهید یا خیر. در برخی موارد، چند روز قبل از عمل، به شما دستور داده می شود که مصرف داروهای آریتمی قلبی را متوقف کنید.
اگر دستگاه قلبی کاشته شده دارید، مانند ضربان ساز یا دفیبریلاتور قلبی عروقی قابل کاشت، با پزشک خود صحبت کنید تا بررسی کند که آیا نیاز به اقدامات احتیاطی خاصی دارید یا خیر.

در طول فرسایش کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

1. ابلیشن کاتتر در بیمارستان برای فیبریلاسیون دهلیزی انجام می شود. قبل از عمل، یک متخصص یک خط سیاهرگی را در بازو یا دست شما وارد می کند و به شما یک مسکن می دهد. در برخی موارد، ممکن است به جای آن از بیهوشی عمومی برای خواباندن شما استفاده شود.

پس از اثربخشی آرام بخش، پزشک یا متخصص دیگر ناحیه کوچکی را در نزدیکی رگ های کشاله ران، گردن یا شانه بی حس می کند. پزشک یک سوزن را وارد رگ می کند و یک لوله (غلاف) را از طریق سوزن هدایت می کند.

3. پزشک کاتترها را از غلاف عبور می دهد و آنها را به چندین مکان در قلب شما هدایت می کند. او ممکن است رنگی را به کاتتر تزریق کند، که به او کمک می کند رگ های خونی و قلب شما را با استفاده از تصویربرداری اشعه ایکس ببیند. کاتترها حاوی الکترودهایی هستند که می توانند برای ارسال تکانه های الکتریکی به قلب و ثبت فعالیت الکتریکی قلب استفاده شوند. این فرآیند استفاده از تصویربرداری و سایر آزمایش‌ها برای تعیین علت آریتمی، مطالعه «الکتروفیزیولوژی (EP)» نامیده می‌شود.

4. در مرحله بعد، پزشک از نوک کاتتر برای اعمال گرما (رادیو فرکانس رادیویی) یا سرما (کرایوآبلیشن) به ناحیه مورد نظر استفاده می کند تا بافت را از بین ببرد و باعث ایجاد اسکار شود.

5. این روش معمولاً سه تا شش ساعت طول می کشد. اما مراحل پیچیده ممکن است بیشتر طول بکشد.

در طی این روش، هنگام تزریق رنگ به داخل کاتتر یا زمانی که انرژی از طریق نوک کاتتر تزریق می شود، ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید. بنابراین، اگر درد شدید یا تنگی نفس دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از فیبریلاسیون قلبی

پس از ابلیشن کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

• پس از جراحی در بیمارستان بستری خواهید شد ضربان قلب و فشار خون شما دائماً از نظر عوارض جانبی تحت نظر هستید.

بسته به شرایط، ممکن است بتوانید همان روز به خانه بروید.

ممکن است بعد از عمل کمی درد احساس کنید، اما درد نباید بیش از یک هفته طول بکشد. معمولاً چند روز پس از جراحی کاتتر می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید.

نتایج

فیبریلاسیون دهلیزی می تواند علائم و نشانه های مشکل ریتم قلب شما را کاهش دهد و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. اما ثابت نشده است که خطر سکته مغزی را کاهش می دهد، بنابراین پزشک ممکن است به شما توصیه کند که به مصرف داروهای رقیق کننده خون ادامه دهید.

ریتم نامنظم قلب ممکن است عود کند. عود در افراد مسن و افراد مبتلا به سایر بیماری های قلبی، مانند فشار خون بالا یا سابقه فیبریلاسیون دهلیزی که درمان آن دشوار است، بیشتر است.

احتمالاً حدود سه ماه پس از جراحی به پزشک مراجعه خواهید کرد. اگر فیبریلاسیون دهلیزی شما برگشت، اکنون می توانید آن را با دارو کنترل کنید. برخی از افراد به روش دیگری برای فرسایش نیاز دارند.

حتی پس از ابلیشن موفقیت آمیز، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که از یک مانیتور مداوم ضربان قلب مانند یک ضبط حلقه قابل کاشت استفاده کنید. اگر همچنان مشکلات ریتم قلب دارید، پزشک ممکن است یک ضربان ساز دائمی را توصیه کند.

فرسایش قلب و میزان موفقیت آن

میزان موفقیت جراحی ابلیشن قلب

بینایی بعد از عمل نسبتا خوب است، اما به نوع و شدت مشکل بستگی دارد. بنابراین حداقل 3 ماه طول می کشد تا نتیجه مثبت حاصل شود.
در مورد این درمان فیبریلاسیون دهلیزی، یک مطالعه بزرگ جهانی نشان داد که ابلیشن با کاتتر برای مبتلایان به این بیماری حدود 80 درصد موثر است و 70 درصد افراد نیازی به داروهای ضد آریتمی ندارند.

در مطالعه دیگری میزان فرسایش به طور کلی برای مشکلات مختلف آریتمی فوق بطنی مورد ارزیابی قرار گرفت و مشخص شد که 74.1 درصد از افرادی که این عمل را انجام داده اند در درمان ابلیشن موفق بوده اند، 15.7 درصد تا حدودی موفق و 9.6 درصد ناموفق بوده اند.

علاوه بر این، میزان موفقیت بستگی به نوع مشکلی دارد که نیاز به فرسایش دارد. به عنوان مثال، افرادی که مشکلات دائمی دارند نسبت به کسانی که مشکلات متناوب دارند کمتر موفق هستند.

منبع:
www.mayoclinic.org