دلایل نیاز به مصرف بیشتر فیبر
بررسی دلایل لزوم مصرف بیشتر فیبر

طبق یک مطالعه جدید، بزرگسالان سالمی که رژیم غذایی متنوع حاوی حداقل 8 تا 10 گرم فیبر محلول در چربی در روز مصرف می کنند، میکروب های مقاوم به آنتی بیوتیک کمتری دارند. در این مقاله از سایت دکتر رضا زاضاتی متخصص تغذیه در اصفهان به بررسی دلایل نیاز به مصرف بیشتر فیبر می پردازیم.

میکروب هایی که به آنتی بیوتیک های رایج مختلف مانند تتراسایکلین و آمینوگلیکوزید مقاوم هستند. منبع خطری برای مردم در سراسر جهان هستند که احتمالاً در دهه های آینده بدتر خواهد شد. مقاومت ضد میکروبی در انسان تا حد زیادی ریشه در میکروبیوم روده آنها دارد. جایی که میکروب ها استراتژی های رمزگذاری شده ژنتیکی را برای زنده ماندن در تماس با آنتی بیوتیک ها حمل می کنند.

ادامه مطلب : ارتباط بین کاهش وزن و بهبود افسردگی

سرپرست تیم تحقیقاتی از مرکز تحقیقات تغذیه انسانی ARS در کالیفرنیا می‌گوید: «نتایج مستقیماً به این ایده منتهی می‌شود که اصلاح رژیم غذایی می‌تواند یک سلاح جدید در مبارزه با مقاومت ضد میکروبی باشد».

تأثیر مصرف فیبر بر سلامت کارشناس تغذیه اصفهان

در این مطالعه، محققان به دنبال رابطه خاصی بین میزان ژن های مقاومت آنتی بیوتیکی در میکروب های روده انسان و فیبر و پروتئین حیوانی در رژیم غذایی بزرگسالان بودند. محققان دریافتند که مصرف مداوم یک رژیم غذایی با فیبر بالاتر و مقادیر کمتر پروتئین، به ویژه گوشت گاو و خوک، با سطوح پایین‌تری از ژن‌های مقاومت ضد میکروبی (ARG) در میان میکروب‌های روده مرتبط است.

آنهایی که کمترین میزان ARG را در میکروبیوم های روده خود داشتند، دارای فراوانی میکروب های بی هوازی نیز بودند. باکتری هایی که در حضور اکسیژن رشد نمی کنند، مشخصه یک روده سالم با التهاب کم هستند. با این حال، مقدار پروتئین حیوانی در رژیم غذایی پیش بینی کننده سطوح بالای ARG نبود. قوی ترین شواهد مربوط به ارتباط مقادیر بالاتر فیبر محلول در رژیم غذایی با سطوح پایین تر ARG بود.

دکتر رضا زاتی را در اینستاگرام دنبال کنید

فیبر محلول در آب، نوع اصلی فیبر موجود در غلاتی مانند جو و جو. حبوبات مانند لوبیا، عدس و نخود؛ دانه هایی مانند دانه چیا و آجیل؛ و برخی میوه ها و سبزیجات مانند هویج، انواع توت ها، کنگر فرنگی، کلم بروکلی و کدو حلوایی. رژیم غذایی ما غذای میکروب های روده را فراهم می کند. بنابراین، آنچه می خوریم ممکن است راه حلی برای کاهش مقاومت ضد میکروبی از طریق اصلاح باشد میکروبیوم روده ای باشد


بیشتر بخوانید:

قرص های افسردگی برای چاقی و لاغری

تاثیر مصرف فیبر بر سلامتی

مواد غذایی برای جلوگیری از کم آبی بدن