دوربین قرص فیلمی از داخل مجرای روده شما ضبط می کند

آندوسکوپی کپسول بی سیم (WCE) یک فناوری نسبتا جدید و کم استفاده است. به دلیل پوشش بیمه ای محدود برای آزمون مورد استفاده قرار نمی گیرد. بسیاری از مردم در مورد به اصطلاح “قرص دوربین” شنیده‌اند، اما نمی‌دانند چه زمانی می‌توان یا باید آن را انجام داد یا چگونه کار می‌کند. بسیاری به اشتباه بر این باورند که ممکن است جایگزینی برای کولونوسکوپی باشد، یک لوله نوری قابل انعطاف با یک دوربین در نوک آن که برای بررسی روده بزرگ استفاده می شود. کولونوسکوپی برای غربالگری سرطان روده بزرگ و پیش ساز سرطان کولون، پولیپ روده بزرگ و همچنین معاینه تشخیصی برای ارزیابی خونریزی روده، اسهال یا درد زیر شکم توصیه می شود. WCE هنوز از نظر فنی برای بررسی روده تحتانی یا بزرگ معروف به کولون امکان پذیر نیست. Given Imaging اولین کسی بود که این فناوری را توسعه داد.

با این حال، WCE تنها راه برای تجسم مستقیم قطر بسیار طولانی‌تر و کوچک‌تر روده کوچک است. دلایل معمولی برای دیدن روده کوچک شامل خونریزی روده‌ای غیر قابل توضیح، کم خونی (تعداد کم خون)، مشکوک به بیماری کرون، تومورها یا پولیپ شناخته شده است. سندرم ها از تقریباً 24 فوت روده کوچکی که یک فرد دارد، فقط 1/2 تا 3 فوت بالایی را می توان به طور معمول با یک دوربین از دهان دید و دید و تنها چند اینچ آخر تا یک پا را می توان در زمان مشاهده کرد. معاینه کولونوسکوپی از طریق رکتوم مدت‌ها تصور می‌شد و آموزش داده می‌شد که تعداد کمی از بیماری‌های جدی در روده کوچک (سرطان یا التهاب مانند بیماری کرون یا سلیاک) رخ می‌دهد که با آندوسکوپی فوقانی یا تحتانی یا اشعه ایکس باریم روده کوچک قابل تشخیص نیستند. از آنجایی که WCE به طور مکرر استفاده می شود، بیماری بیشتری نسبت به آنچه قبلا تصور می شد پیدا شده است.

بیماری سلیاک وضعیتی است که روده کوچک را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند با کم خونی، از دست دادن خون، لنفوم و سرطان روده کوچک همراه باشد. به طور معمول، معاینات دامنه بالایی تشخیص را نشان می دهند، اما افرادی که پاسخ ضعیفی به رژیم غذایی بدون گلوتن یا سایر علائم هشدار دهنده مانند کاهش وزن، کم خونی مقاوم به درمان، از دست دادن خون یا درد شکمی دارند و WCE در آنها انجام نشده است، ممکن است مشکلات جدی روده کوچک از جمله لنفوم را داشته باشند. و سرطان

بیماری کرون یک التهاب مزمن روده ای است که هنوز درمانی ندارد و علت ناشناخته ای دارد. همیشه روده کوچک را درگیر می کند و اغلب فقط روده کوچک را درگیر می کند. گاهی اوقات، تشخیص با کولونوسکوپی معمولی و/یا اشعه ایکس روده امکان پذیر نیست. میزان درگیری روده کوچک نیز معمولاً با اشعه ایکس به درستی تعیین نمی شود. WCE به عنوان تست تشخیصی انتخابی برای بیماری کرون در حال ظهور است، به ویژه هنگامی که با آزمایش خون خاص و کولونوسکوپی ترکیب شود.

روش آندوسکوپی کپسولی نیاز به آمادگی کمی دارد. اکثر پزشکان از بیمار درخواست می کنند که یک شب قبل از اینکه صبح زود به کلینیک بیایند ناشتا باشد. بیمار تعدادی سیم ضبط الکتریکی به پوست شکم دارد که محل کپسول را هنگام عبور از دستگاه گوارش ثبت می کند. این به پزشک کمک می کند تا فیلم ضبط شده را بخواند و بفهمد دوربین قرص کجاست و آیا در یک منطقه به تأخیر افتاده است. یک دستگاه فیلمبرداری بر روی یک کمربند بسته می شود و به صورت بی سیم فیلم ضبط شده را از دوربین قرص در حین حرکت در روده دریافت می کند.

دوربین قرص با بیرون آوردن آن از یک بسته تاول مغناطیسی فعال می شود. با یک لیوان آب بلعیده می شود. معمولاً از بیمار خواسته می شود تا 2 ساعت چیزی به جز آب ننوشد تا قرص دوربین قبل از قرار گرفتن در معرض غذا یا نوشیدنی که می تواند ضبط فیلم را مختل کند، فرصت خروج از معده را داشته باشد. معمولاً یک ناهار سبک پس از چهار ساعت مجاز است. در پایان روز بیمار به مطب باز می گردد تا ضبط کننده را تحویل دهد تا فیلم برای مشاهده توسط پزشک در رایانه بارگیری شود.

پس از فعال شدن، باتری دوربین قرص روده کوچک هشت ساعت دوام می آورد. از آنجایی که زمان انتقال از دهان تا انتهای روده کوچک در اکثر افراد حدود 2 تا 6 ساعت است، این زمان برای فیلمبرداری کل روده کوچک بسیار کافی است. با این حال، برخی از افراد تخلیه معده خود را به تأخیر انداخته اند، ترانزیت روده آهسته یا مناطق انسداد یا انقباض که مانع از رسیدن دوربین قرص به انتهای روده کوچک قبل از مرگ باتری می شود، دارند. هنگامی که این اتفاق می افتد، هیچ ضبط دیگری منتقل نمی شود. اگر قرص دوربین گیر کند، ممکن است برای برداشتن آن از بدن به جراحی نیاز باشد. با این حال، اگر این اتفاق بیفتد، معمولاً به این دلیل است که شرایطی در روده کوچک وجود دارد که جراحی انتخابی برای آن است.

اخیراً دوربین قرصی که توانایی ضبط تصاویر ویدئویی از دو انتها و سریعتر را دارد، توسط FDA تایید شده و به عنوان جایگزینی برای آندوسکوپی استاندارد فوقانی برای معاینه مری به بازار عرضه شده است. این روش به عنوان یک روش بسیار سریع، بدون درد و دقیق برای غربالگری رفلاکس اسید، پیش سرطان و سرطان مری و همچنین واریس مری به بازار عرضه می شود. واریس وریدهای واریسی هستند که در مری افراد مبتلا به سیروز کبدی ایجاد می‌شوند که در صورت عدم درمان با دارو و/یا بستن نوار لاستیکی می‌تواند خود به خود خونریزی کند و زندگی را تهدید کند. پوشش بیمه ای برای چنین معاینه ای محدود است. محدودیت‌های دیگر عبارتند از توانایی تنها تجسم مری، عدم بررسی دقیق معده و روده کوچک فوقانی، و ناتوانی در انجام نمونه‌برداری از بافت غیرطبیعی. با این حال، سهولت و سرعت آزمایش برای مردم جذاب است و احتمالاً تا زمانی که شرکت‌های بیمه با پوشش این آزمون موافقت کنند، محبوبیت را به جلو خواهد برد.

WCE برای بررسی روده بزرگ در حال آزمایش است، اما قطر بزرگتر روده بزرگ، وجود مدفوع، و زمان انتقال طولانی‌تر همگی محدودیت‌های فنی هستند که توسعه را به تاخیر انداخته‌اند. چندین محقق، از جمله تیمی در MIT، در حال کار بر روی یک دوربین قرص کنترل از راه دور با قابلیت نمونه برداری از بافت ها و ارائه درمان هستند. یکی از محققین در تلاش است دوربین قرصی بسازد که حرکات یک سوسک را بازتولید کند، به طور موثر در مجرای روده خزیده، متوقف شود و تحت کنترل از راه دور رباتیک پشتیبان بگیرد. آینده امیدوار کننده به نظر می رسد و شبیه سفر شگفت انگیز در بدن انسان است. تا آن زمان، WCE برای ارزیابی برخی بیماری‌های گوارشی و علائم و نشانه‌هایی که در بالا توضیح داده شد، بسیار مفید و مناسب است.