دکتر انوشه متخصص تغذیه رژیم غذایی در کم کاری تیروئید


رژیم غذایی کم کاری تیروئید: غده تیروئید یک غده درون ریز پروانه ای شکل است که از دو لوب متصل به هم تشکیل شده است. غده تیروئید در زیر گردن و درست زیر گلو قرار دارد. عملکرد غده تیروئید تولید هورمون های تیروکسین، مونودیودوتیرونین، دی هیدروتیرونین و تری یدوتیرونین است. تیروکسین و تری یدوتیرونین فعال ترین انواع هورمون های تیروئید هستند. هورمون های تیروئید با تحریک مصرف اکسیژن، متابولیسم را تنظیم می کنند.

کم کاری تیروئید

این یک ناهنجاری غدد درون ریز است که با کاهش فعالیت تیروئید (تیروکسین) همراه است. اثرات آن در بزرگسالان و کرتینیسم در کودکان مختلط است. علائم شامل کاهش میزان متابولیسم پایه تا 40 درصد کمتر از حد طبیعی است که می تواند منجر به چاقی، تورم و پف صورت، دست ها و پلک ها، گرفتگی عضلات، یبوست، خواب آلودگی، خشکی پوست، خستگی و آلرژی شود. سرما کاهش قدرت بدنی و از دست دادن حس اشتیاق و شادی است.

خوشبختانه اکثر بیماران به درمان پاسخ مثبت می دهند. این بیماران با داروهای خوراکی (اغلب لووتیروکسین) و رژیم غذایی درمان می شوند.

رژیم کم کالری به دلیل کاهش متابولیسم توصیه می شود. میزان کاهش کالری باید با میزان کاهش متابولیسم پایه و میزان چاقی مرتبط باشد. به طور کلی، یک رژیم غذایی کم کالری و پر پروتئین بر روی این بیماران تأثیر مثبت دارد زیرا پروتئین انرژی تحریک کننده غذا را افزایش می دهد. این رژیم باید مصرف چربی ها و غذاهای غنی از کلسترول را محدود کند.

مصرف ویتامین

به دلیل اثر ضد التهابی در کم کاری تیروئید توصیه می شود. بنابراین قرار گرفتن در معرض نور خورشید و خوردن

غذاهای غنی از این ویتامین مانند ماهی و تخم مرغ یا مصرف مکمل ها توصیه می شود.

سلنیوم در عملکرد صحیح غده تیروئید بسیار موثر است و منابع غذایی آن ماهی آزاد است. ماهی قزل آلا؛ میگو، بوقلمون، تخم مرغ، تخمه آفتابگردان، قارچ، اسفناج و…

روی در عملکرد تیروئید نیز نقش دارد و منابع آن شامل گوشت قرمز و سفید، آجیل، حبوبات و صدف است.

یکی از مهمترین عناصر در عملکرد غده تیروئید، عنصر ید است و برای تامین آن می توان از غذاهای دریایی حاوی ید و نمک یددار استفاده کرد.

غذاهای ممنوعه در کم کاری تیروئید

مصرف غذاهای بز زا در کم کاری تیروئید توصیه نمی شود. اینها عبارتند از سویا و محصولات آن مانند پنیر توفو و شیر سویا، کلم، شلغم، ترب کوهی، خردل، آجیل و دانه هایی مانند بادام زمینی و ارزن. همچنین نوشیدن الکل، سیگار یا آب حاوی فلوراید و کلر بالا توصیه نمی شود.

رژیم غذایی در کم کاری تیروئید

پرکاری تیروئید

به دلیل ترشح بیش از حد هورمون های تیروئید و در نتیجه افزایش متابولیسم است. علائم عبارتند از بزرگ شدن تیروئید، افزایش متابولیسم پایه، کاهش وزن، افزایش ضربان قلب، عصبی شدن شدید و برجسته شدن چشم ها. تغییرات عاطفی و روانی عوامل مستعد کننده این بیماری هستند. کمبود ید، عفونت یائسگی و بارداری نیز نقش مهمی در ایجاد این بیماری دارند و به همین دلیل زنان بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می شوند.

رژیم غذایی در کم کاری تیروئید در تهران

زیرا پرکاری تیروئید باعث افزایش متابولیسم می شود. بنابراین رژیم غذایی باید سرشار از انرژی باشد. در موارد خفیف 25-15 درصد و در موارد شدید 50 تا 75 درصد علاوه بر نیاز روزانه توصیه می شود. مصرف پروتئین باید افزایش یابد. اگر پروتئین دریافتی کافی نباشد، میزان کاهش وزن افزایش می یابد. مقدار کربوهیدرات در رژیم غذایی باید برای جبران ذخایر گلیکوژن بدن که به سرعت تخلیه می شوند کافی باشد. رژیم غذایی همچنین باید حاوی مقادیر کافی از تمام مواد مغذی به ویژه کلسیم، فسفر و ویتامین ها باشد. بد باش غذاهایی مانند چای، قهوه و الکل محرک هستند و باید محدود شوند. آرامش جسمی و روحی در درمان این بیماران بسیار مهم است.