رابطه جنسی در دوران بارداری و بعد از زایمان چگونه باید باشد؟ مجله اپل


رابطه در بارداری

تلاش برای بچه دار شدن همه جنبه های زندگی یک زوج را متحول می کند و به چالش می کشد و یکی از این جنبه ها رابطه زناشویی در دوران بارداری است. بسیاری از زنان در دوران بارداری (مخصوصاً در سه ماهه اول) و حتی مدت کوتاهی پس از آن فعالیت جنسی کمتری دارند و ممکن است مشکلاتی مانند کاهش ترشحات روان کننده و ناتوانی در رسیدن به ارگاسم را تجربه کنند. مردان نیز ممکن است به دلیل انحرافات ذهنی و استرس ناشی از تغییر، مشکلاتی مانند انزال زودرس و اختلال نعوظ را تجربه کنند.

از همه مهمتر، بسیاری از زوج ها با داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری نگران سلامت جنین خود هستند و فکر می کنند ممکن است به فرزندشان آسیب برساند. اما آیا رابطه جنسی در دوران بارداری به سلامت جنین آسیب می رساند؟ در رعایت روابط زناشویی در دوران بارداری چه نکاتی توصیه می شود؟ در ادامه این مطلب از مجله سیب (مجله پزشکی ایران) به تمامی نکات و توصیه هایی که زوجین در رابطه با روابط زناشویی در دوران بارداری و بعد از آن باید بدانند اشاره می کنیم; با ما بمان.

آیا رابطه جنسی در دوران بارداری به جنین آسیب می رساند؟

همانطور که گفته شد یکی از ترس های زوج ها که باعث می شود در دوران بارداری از رابطه جنسی خودداری کنند، ترس از آسیب رساندن به جنین است. اما در حقیقت دلیلی برای این ترس وجود ندارد و جای جنین در داخل رحم کاملا امن است. اگر بارداری طبیعی باشد، سابقه سقط، لکه بینی وجود نداشته باشد و پزشک از صمیمیت منع کند، رابطه در دوران بارداری خطری برای جنین نخواهد داشت.

رابطه جنسی بعد از بارداری

ارگاسم و بارداری

در دوران بارداری به دلیل افزایش فشار خون در واژن، رسیدن به ارگاسم آسان تر خواهد بود و برخی از زنان شدیدترین و لذت بخش ترین ارگاسم زندگی را در دوران بارداری تجربه کرده اند. اما آیا رابطه جنسی در دوران بارداری می تواند برای جنین مشکل ایجاد کند؟

در صورت عدم وجود مشکلات خاص پزشکی، روابط زناشویی در دوران بارداری و ارگاسم برای جنین مضر نیست. با این حال، در اواخر بارداری، ارگاسم باعث ترشح هورمون هایی مانند اکسی توسین می شود که به تسهیل زایمان کمک می کند.

با این حال، در برخی از بارداری های پرخطر، ارگاسم به دلیل انقباضات می تواند برای بارداری خطرناک باشد. بنابراین، اگر پزشک بارداری شما را پرخطر تشخیص داده است، در مورد رسیدن به ارگاسم با او صحبت کنید.

چه زمانی یک رابطه را در دوران بارداری قطع کنیم؟

ماما یا پزشک معمولاً به شما توصیه می کند در صورت خونریزی شدید واژن، رابطه جنسی را در دوران بارداری متوقف کنید. آمیزش جنسی می تواند احتمال خونریزی را افزایش دهد، به خصوص اگر جفت سر راه نوزاد باشد (جفت سرراهی) یا خون در خارج از سیاهرگ جمع شود.

علاوه بر این، قطع رابطه جنسی در دوران بارداری در موارد زیر توصیه می شود:

  • ترکیدن کیسه آب: ترکیدن مثانه ممکن است خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد، به همین دلیل است که توصیه می شود در طول بارداری و بعد از آن از رابطه جنسی خودداری کنید.
  • هر گونه مشکل در دهانه رحم: رابطه زناشویی در دوران بارداری باید پس از هر گونه مشکل در دهانه رحم به دلیل افزایش خطر زایمان زودرس یا سقط قطع شود.

همچنین اگر دوقلو باردار هستید، سابقه جدایی زودرس از جنین دارید و در مراحل بعدی بارداری هستید، بهتر است رابطه جنسی را در دوران بارداری متوقف کنید.

رابطه جنسی در دوران بارداری

هنگام رابطه جنسی در دوران بارداری از کاندوم استفاده کنید

ابتلا به بیماری های مقاربتی (STD) در دوران بارداری می تواند سلامت شما و جنین را به خطر بیندازد. اگر همسرتان اخیراً به این بیماری ها مبتلا شده است یا افراد دیگری درگیر زندگی جنسی شما هستند، حتما از کاندوم استفاده کنید تا از انتقال بیماری های مقاربتی در طول رابطه جنسی در دوران بارداری جلوگیری کنید.

رابطه جنسی پس از زایمان

پزشکان توصیه می کنند که زنان 6 تا 8 هفته پس از زایمان بتوانند رابطه جنسی داشته باشند. البته این زمان لزوماً زمان آماده شدن از نظر روحی و روانی برای رابطه جنسی نیست و بیشتر خانم ها به مدت زمان دیگری برای آماده شدن برای رابطه جنسی نیاز دارند.

یکی از شایع ترین شکایات زوجین پس از زایمان، داشتن مشکل در روابط جنسی است که معمولاً شامل عدم تمایل به داشتن رابطه جنسی در زنان و کاهش رضایت جنسی و همچنین کاهش تعداد رابطه جنسی در زوجین می شود.

علل مشکلات جنسی پس از زایمان

دلایل زیادی برای مشکلات جنسی پس از زایمان وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

مسئولیت ها و مشاغل جدید

تولد فرزند و مسئولیت های جدید باعث کاهش انرژی در زوجین می شود. معمولا مادران به قدری خسته هستند که حتی در صورت داشتن میل جنسی قادر به برقراری روابط زناشویی در دوران بارداری نیستند و همچنین تولد نوزاد می تواند تعیین زمان مناسب برای رابطه جنسی را برای هر دو طرف مشکل کند.

تغییرات پس از زایمان

تغییراتی که بعد از زایمان در بدن زن ایجاد می شود باعث تغییر میل جنسی و لذت جنسی می شود. به عنوان مثال افزایش وزن در دوران بارداری و زایمان باعث از بین رفتن تصویر بدنی زنان می شود که در کاهش میل به رابطه موثر است. بسیاری از زنان احساس می کنند که دیگر برای همسرشان به عنوان یک زن جذاب نیستند.

شیر دادن

شیردهی فواید زیادی هم برای مادر و هم برای نوزاد دارد. از طرفی در بسیاری از مادران تغییرات هورمونی ایجاد می کند که باعث خشکی واژن و درد در هنگام نزدیکی می شود. این سطح بالای پرولاکتین است که میل جنسی را کاهش می دهد و کاهش استروژن باعث ایجاد رابطه جنسی دردناک می شود.

به طور کلی برای اینکه خانم ها بعد از بارداری میل جنسی خود را به دست آورند، مهم ترین نکته این است که همسرشان نقش یک همراه و همدل را بازی کند و آنها را مجبور به رابطه جنسی نکند. دوم اینکه اگر زوجین صمیمی نیستند، بهتر است تماس فیزیکی قطع نشود. نوازش، بوسیدن و بغل کردن باعث ترشح هورمون هایی می شود که میل جنسی را افزایش می دهد و رابطه جنسی پس از زایمان را بهبود می بخشد.

زوجین باید در مورد چگونگی حفظ تماس فیزیکی خود در دوران بارداری و بعد از آن، تمایلات، رفتارهای لذت بخش و نامطلوب و شکل دادن به زندگی جنسی مطلوب خود با یکدیگر صحبت کنند. لازم به ذکر است که داشتن مشکلات جنسی در دوران بارداری و بعد از زایمان بسیار شایع و طبیعی است. اما اگر مشکلات بسیار شدید، آزاردهنده و برای مدت طولانی باقی ماند، حتما به روانشناس متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

آخرین کلمه

برخلاف تصور رایج، داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری برای اکثر زنان بی خطر است و هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد. با این حال، اگر بارداری پرخطر، خونریزی شدید واژینال، دوقلو باردار، سابقه سقط جنین و هر گونه مشکلی در دهانه رحم خود دارید، ممکن است ماما یا پزشک به شما توصیه کند که رابطه جنسی را در دوران بارداری متوقف کنید. کردن.

خانم ها ممکن است هفته ها بعد از زایمان تمایلی به رابطه جنسی نداشته باشند که معمولا به مرور زمان برطرف می شود، اما در غیر این صورت بهتر است به یک روانشناس مراجعه کنید.

اگر در مورد روابط زناشویی در دوران بارداری سوالی دارید سوال خود را در قسمت نظرات مطرح کنید تا پزشکان سایت سیب به سوالت جواب بده

پرسش و پاسخ

  1. آیا رابطه جنسی در دوران بارداری برای سلامت جنین مضر است؟ خیر جنین در رحم است و رابطه جنسی مشکلی برای او ایجاد نمی کند.
  2. چه زمانی یک رابطه در دوران بارداری را قطع کنیم؟ اگر خونریزی، بارداری پرخطر، پارگی کیسه آب وجود دارد، یا ماما یا پزشک توصیه می کنند که رابطه جنسی باید به بعد از زایمان موکول شود.
  3. چه زمانی می توانم بعد از زایمان رابطه جنسی داشته باشم؟ شش تا هشت هفته پس از زایمان، زنان از نظر جسمی برای رابطه جنسی آماده هستند، اما ممکن است از نظر ذهنی و عاطفی به زمان بیشتری نیاز داشته باشند.

منابع

nhs.uk

Healthline.com