رژیم غذایی برای درمان هموروئید

یبوست و هموروئید

خونریزی رکتوم قرمز روشن بدون مخلوط با مدفوع معمولاً اولین علامت هموروئید (یا همروئیدها با املای بد معمولی، همرویدها) است. افتادگی فقط با اولین حرکت روده اتفاق می افتد و سپس به طور خود به خود کاهش می یابد. خارش مداوم در ناحیه مقعد از علائم هموروئید است. درد فقط با حمله حاد التهاب و ادم همراه با افتادگی یا آسیب همراه مانند شقاق رخ می دهد. چندین مشاهدات گواه رابطه مستقیم بین رژیم غذایی و هموروئید است. در واقع، این بیماری به ندرت در کشورهایی رخ می دهد که رژیم غذایی حاوی فیبر بالا و غذاهای تصفیه شده کم است. یکی از اجزای اصلی بواسیر یبوست است که به دلیل تلاش بیشتر برای دفع مدفوع است که باعث افزایش فشار داخل شکمی و مانع از بازگشت وریدی می شود. علاوه بر این، افزایش فشار باعث افزایش احتقان لگن می شود که می تواند دیواره سیاهرگ را ضعیف کرده و تشکیل هموروئید را تسهیل کند.

الیاف بیشتر

در نهایت، رژیم غذایی با فیبر بالا موثرترین راه برای جلوگیری از هموروئید است. محصولات غلات کامل، حبوبات، سبزیجات و میوه ها باعث تقویت پریستالتیک روده می شوند.

بسیاری از اجزای الیاف آب را جذب می کنند و مدفوع نرم و چسبناک می شود و به راحتی قابل دفع است.

سبزیجات و میوه ها همچنین حاوی بسیاری از مواد مغذی هستند که یکپارچگی رگ ها را افزایش می دهند، به ویژه بیوفلاونوئیدهای مهم، ویتامین های A، C، E، B کمپلکس و روی. زغال اخته، گیلاس و شاه توت سرشار از بیوفلاونوئیدها، زردآلو، خربزه، کدو تنبل، هویج و زغال اخته حاوی ویتامین A هستند. مرکبات، توت فرنگی، مویز، کلم بروکلی، کلم بروکسل، شاهی و اسفناج حاوی ویتامین C، غلات کامل و مخمر حاوی ویتامین A هستند. ب، در حالی که روی در جو، دانه های روغنی، گندم، گندم سیاه، فندق، بادام، نخود، جعفری، سیر و هویج گنجانده شده است.

در مورد بواسیر باید علاوه بر متعادل ساختن روده ها، کبد و طحال، دو عضوی که به سلامت سیاهرگ ها و در نتیجه شبکه هموروئیدی کمک می کنند را نیز متعادل کنیم. وقتی انرژی طحال ضعیف باشد، بافت های همبند را تغذیه نمی کند و در نتیجه سیاهرگ ها به راحتی خسته می شوند. بنابراین، علاوه بر غذاهای تصفیه شده، پرهیز از قند (در واقع طحال از قند زیاد رنج می برد و با خوردن غلات تغذیه و متعادل می شود)، غذاهای چرب و آنهایی که بیش از حد گرم می شوند مانند سوسیس و کالباس ضروری است. گوشت قرمز، شیر، پنیر، شکلات و قهوه. باید مصرف گوشت را کاهش دهیم، احتمالا گوشت قرمز را جایگزین گوشت سفید کنیم، یا حتی بهتر است به ماهی و حبوبات به عنوان منبع پروتئین ترجیح دهیم. همچنین برای جلوگیری از بارگیری بیش از حد کبد، باید از سبزیجات سبز استفاده کرد و مصرف سولاناسه از جمله گوجه فرنگی، فلفل و بادمجان را کاهش داد.

میسو، جلبک دریایی و موچی

برخی از غذاهای پیشنهاد شده توسط ماکروبیوتیک ها می توانند نقش موثری در درمان و پیشگیری از هموروئید داشته باشند. میسو که از دانه های تخمیر شده سویا و جو، برنج یا گندم تهیه می شود، به ویژه برای رگ ها مفید است. میسو طعم شوری دارد و بیشتر به عنوان چاشنی سوپ استفاده می شود. کبد را پاکسازی می کند و گردش خون را بهبود می بخشد، فلور روده را بازیابی می کند و برای یبوست و نفخ معده توصیه می شود. به لطف خواص مواد غذایی قلیایی، در بیماری هایی مانند آرتریت نشان داده می شود و در نهایت انرژی باعث تقویت کلیه ها شده و باعث بهبود حالت کلی می شود. اگرچه جلبک دریایی یک غذای عالی در درمان هموروئید است. مواد افزودنی برای پختن حبوبات و غلات گرمای داخلی را از بین می برد و به لطف مخاطی که آب را جذب می کند و مخاط روده را نوازش می کند، پریستالتیک روده را بهبود می بخشد. کامبو مخصوصا برای روده مفید است در حالی که واکامه برای کبد بهترین است. اولی به سبزیجات پخته شده، دومی به سوپ اضافه می شود. یکی دیگر از مواد غذایی بسیار مناسب برای تقویت طحال (به خصوص خوب و تقویت کننده) موچی است. اینها کیک های برنجی شیرین کوچکی هستند که می توانند روی حرارت کم گرم شوند.