رژیم غذایی در دیابتی ها رژیم درمانی متخصص تغذیه


امروزه دیابت به دلیل عوامل زیادی مثل داشتن رژیم غذایی دروغ در میان مردم به قدری رایج است که چون خطرناک است باید فوراً آن را کنترل و درمان کرد; در صورت عدم توجه به درمان و کنترل به موقع دیابت، بیماری می تواند پیشرفت زیادی داشته باشد و باعث از دست دادن قلب، پاها، کلیه ها، نابینایی و بسیاری از مشکلات دیگر شود. بهترین و مناسب ترین را شناسایی کنید رژیم غذایی در بیماران دیابتی ، خیلی مهم است. از آنجا که برای بسیاری از ما، اجتناب از قندهای ساده و کربوهیدرات ها یک راه موثر برای کاهش وزن است. اما برای افراد مبتلا به دیابت، این می تواند یک موضوع مرگ و زندگی باشد. متعادل کردن برخی غذاها می تواند به حفظ سلامتی، بهبود سلامت عمومی و جلوگیری از مشکلات آینده کمک کند.

رژیم غذایی در بیماران دیابتی - دکتر شادنوش

غذای مناسب برای دیابتی ها

یک متخصص مراقبت های بهداشتی، مانند یک پزشک یا متخصص تغذیه، می تواند به افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2 کمک کند تا مفیدترین رژیم غذایی را برای افراد مبتلا به دیابت پیدا کنند که برای آنها بهترین است. قندهای نشاسته ای و کربوهیدرات ها سطح قند خون را افزایش می دهند. اما مردم می توانند غذاهایی را انتخاب کنند که حاوی مقادیر مناسبی از این مواد مغذی باشد به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل. در افراد مبتلا به دیابت، نظارت بر مقدار کلی کربوهیدرات در وعده غذایی مهم است. میزان کربوهیدرات بر اساس عوامل مختلف؛ مانند سطح فعالیت فرد و داروهای مصرفی؛ مانند انسولین، متغیر است. یک متخصص تغذیه به شما دستورالعمل هایی می دهد که چگونه نیازهای تغذیه ای افراد را به بهترین نحو برآورده کنید. افراد مبتلا به دیابت دو تا چهار برابر بیشتر از افراد سالم در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی یا تجربه حمله قلبی خطرناک هستند. خوشبختانه غذاهای لذیذ زیادی وجود دارد که مناسب ترین و بهترین غذا برای دیابتی ها محسوب می شود.

تاثیر رژیم غذایی در دیابتی ها

اگر شما یکی دارید برنامه غذایی مناسب ، می تواند به جنگ دیابت برود. وسعت تخصص و تجربه متخصص تغذیه تاثیر زیادی در تنظیم یک رژیم غذایی خوب دارد.

 • برای ایجاد یک برنامه غذایی خوب، موارد زیر باید در نظر گرفته شود:
 1. میزان کالری مورد نیاز بدن
 2. خانواده، آداب و رسوم فرهنگی و عادات افراد
 3. وضعیت سلامت
 4. سطح فعالیت بدن
 5. داروهایی که توسط افراد استفاده می شود
 6. زمان هایی که مردم می خواهند غذا بخورند.
 7. نوعی از ورزشی که مردم می خواهند انجام دهند.
 8. نوع نوشیدنی و غذایی که مردم دوست دارند.

رژیم غذایی در بیماران دیابتی

چه غذاهایی می توانند دیابت را کنترل کنند؟

برخی از مردم چنین فکر می کنند رژیم را رعایت کنید ، آنها را از مصرف بسیاری از غذاها محروم می کند; در حالی که اینطور نیست; یک رژیم غذایی مناسب ایجاد کنید یک دکتر متخصص خوب به مردم اجازه می دهد یکی باشند رژیم غذایی جامع و دارای انواع حبوبات، میوه ها و سبزیجات، گوشت، لبنیات و چربی باشد. دکتر شادنوش بهترین متخصص تغذیه در تهران به رژیم گیرندگان دیابتی توصیه می کند:

 • فیبر ماده ای است که می تواند به کنترل قند خون کمک کند.
 • بتاکاروتن یک منبع طبیعی است که در هویج به وفور یافت می شود و مصرف آن خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد و سطح قند خون را تنظیم می کند.
 • کلم بروکلی قند خون را تنظیم می کند زیرا کروم زیادی در تنظیم قند خون در طولانی مدت دارد.
 • لبنیات کم چرب مقاومت به انسولین را کاهش می دهد و به کاهش وزن کمک می کند.
 • استفاده از کره بادام زمینی اشتها را کور کرده و افراد دیابتی را سیر تر می کند.

همچنین با توجه به اینکه این ماده غذایی سرشار از چربی های اشباع نشده است، مصرف آن باعث تنظیم قند خون و بسیاری از مواد غذایی دیگر می شود. دکتر مهدی شادنوش بهترین مشاور تغذیه در تهران با در نظر گرفتن علایق و پیشرفت بیماری شما آنها را در برنامه غذایی روزانه شما قرار می دهد.

بهترین غذاها برای دیابتی ها

بهترین و مناسب ترین غذاها برای دیابتی ها، غذاهای کم کربن، کم قند، پر فیبر، غذاهای دیر هضم; این مانند چربی ها و پروتئین های سالم است که در عین حال خوشمزه هستند. زمانی که دیابت دارید، تعیین بهترین و مناسب ترین غذاها دشوار است. دلیل دشواری این کار این است که هدف اصلی انتخاب غذاهایی است که می توانند سطح قند خون شما را کنترل کنند. در عین حال، غذاهایی بخورید که می توانند به پیشگیری از دیابت کمک کنند. همچنین برای جلوگیری از بیماری قلبی مهم است. رژیم غذایی شما می تواند نقش مهمی در پیشگیری و مدیریت دیابت داشته باشد.

خبرهای خوب در مورد رژیم غذایی افراد مبتلا به دیابت

نگران نباشید زیرا دیابت به معنای حذف غذاهایی که از آن لذت می برید نیست. افراد مبتلا به دیابت هنوز هم می توانند غذاهای مورد علاقه خود را میل کنند، اما فقط باید غذاهای مورد علاقه خود را در وعده های غذایی کوچکتر بخورند. نکته مهم در دیابت خوردن انواع غذاهای سالم از همه گروه های غذایی به شرط داشتن برنامه غذایی خاص است.

مواد مغذی مهم در رژیم غذایی بیماران دیابتی

 • میوه ها: انواع توت ها، موز، انگور، پرتقال، سیب
 • غیر نشاسته ای: هویج، بروکلی، گوجه فرنگی، فلفل، سبزیجات
 • غلات: کینوا، جو، گندم، نان، پاستا، نان تورتیلا، برنج

پروتئین در رژیم غذایی افراد مبتلا به دیابت

 • گوشت بدون چربی، تخم مرغ، ماهی، مرغ و بوقلمون بدون پوست، آجیل و بادام زمینی، توفو، لبنیات کم چرب یا بدون چربی
 • چربی های مفید در رژیم غذایی افراد دیابتی
 • آجیل و دانه ها
 • آووکادو
 • کلزا و روغن زیتون
 • ماهی سالمون و ماهی تن

زمان تغذیه بیماران دیابتی

اگر از داروهای انسولین و دیابت استفاده می‌کنید و در خوردن یا حذف وعده‌های غذایی با تأخیر مواجه هستید، ممکن است سطح گلوکز خون شما بسیار پایین باشد. به همین دلیل است که باید بدانید چه زمانی وعده های غذایی خود را بخورید. در این زمینه توصیه می شود با بهترین متخصص تغذیه در تهران مشورت کنید تا بتوانید بهترین رژیم غذایی را در بیماران دیابتی داشته باشید. بسته به نوع داروی دیابت، برخی از افراد ممکن است نیاز به مصرف همان مقدار کربوهیدرات در روز داشته باشند، و اگر هنگام غذا خوردن از انسولین استفاده می کنید، می توانید رژیم غذایی انعطاف پذیری داشته باشید.