رژیم کتوژنیک چیست؟ نکات مهم رژیم کتوژنیک


رژیم کتوژنیک یک رژیم کم چرب و پرچرب است که برای کاهش وزن استفاده می شود. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب این نوع رژیم می پردازیم.

رژیم کتوژنیک چیست؟

محدود کردن مصرف کربوهیدرات و افزایش مصرف چربی منجر به کتوز می شود. حالتی که در آن بدن برای مصرف انرژی به جای کربوهیدرات از چربی استفاده می کند. با این حال، پیروی از رژیم کتوژنیک بدون نظر پزشک برای برخی افراد نامناسب یا حتی خطرناک است.

رژیم کتوژنیک

عوارض رژیم کتوژنیک و راه های پیشگیری از آن

یک فرد ممکن است بیماری مرتبط با کتو داشته باشد

در رژیم کتو، مصرف کربوهیدرات بدن معمولا کمتر از 50 گرم در روز است. به همین دلیل است که بدن دچار شوک می شود. این وضعیت باعث ایجاد یک بیماری شبیه آنفولانزا در بدن می شود. علائم شامل سردرد، سرگیجه، خستگی، حالت تهوع و یبوست است. بخشی از این علائم به دلیل کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت ایجاد شده توسط رژیم کتو در بدن است. این علائم ممکن است پس از چند هفته بهبود یابد. بنابراین، باید مقدار زیادی آب بنوشید و از غذاهای غنی از سدیم، پتاسیم و سایر الکترولیت ها استفاده کنید.

این نوع رژیم غذایی ممکن است بر کلیه ها فشار وارد کند

غذاهای حیوانی پرچرب مانند تخم مرغ، گوشت، پنیر و … بخشی از رژیم کتو هستند زیرا کربوهیدرات کمی دارند. مصرف زیاد این غذاها در درازمدت منجر به سنگ کلیه می شود. زیرا مصرف زیاد فرآورده های حیوانی باعث افزایش اسیدهای خون و ادرار می شود. به همین دلیل کلسیم از طریق ادرار دفع می شود. علاوه بر این، باید توجه داشته باشید که بیماران کلیوی هرگز نباید از رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن استفاده کنند. کلیه های ضعیف قادر به از بین بردن اسید خون نیستند.

احتمال مشکلات گوارشی و تغییر باکتری های روده

با از دست دادن کربوهیدرات های بدن، نیاز روزانه به فیبر مختل می شود. فیبر مورد نیاز بدن از غذاهای پر کربوهیدرات مانند سبزیجات و حبوبات تامین می شود که در این رژیم غذایی کاملا حذف می شوند. به همین دلیل است که رژیم کتو می تواند منجر به سوء هاضمه و یبوست شود.

رژیم کتوژنیک باعث کاهش مواد مغذی در بدن می شود

به دلیل محدودیت مصرف مواد غذایی، ویتامین ها و مواد معدنی در بدن کاهش می یابد. در برخی مطالعات، رژیم کتو عناصری مانند کلسیم، ویتامین D، منیزیم و فسفر را تامین نمی کند. به مرور زمان آثار این کمبودها آشکار می شود و آثار مخربی به همراه خواهد داشت. به همین دلیل مصرف مکمل های حاوی امگا 3، ویتامین های B، C و E ضروری است.

رژیم کتوژنیک

قند خون پایین می آید

زیرا قند خون از کربوهیدرات ها تامین می شود. اگر از افرادی که رژیم کتوژنیک مشاهده کنید، آزمایش خون بدهید کمبود هموگلوبین در خون کاملاً آشکار است. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 معمولاً هموگلوبین خون کمتری نسبت به سایرین دارند. پیروی از رژیم کتو برای بیماران دیابتی به قدری خطرناک است که می تواند منجر به کما شود. به همین دلیل همه رژیم ها باید زیر نظر پزشک رعایت شود تا مواد لازم در بدن کم و زیاد نباشد. اگر دکتر می تواند با رژیم کتوژنیک فرد مبتلا به دیابت را درمان کنید و علائم آن را بهبود بخشید.

رژیم کتو سلامت استخوان ها را مختل می کند

تراکم استخوان به دلیل کمبود مواد معدنی کاهش می یابد. بنابراین احتمال شکستگی استخوان بیشتر است.

نیاز به مشورت با پزشک

در پایان لازم به ذکر است کسانی که از بیماری های زمینه ای یا بیماری هایی مانند بیماری های کلیوی، قلبی، استخوانی و دیابت رنج می برند، حتما قبل از گرفتن هر رژیمی با متخصص تغذیه مشورت کنند.