رژیم کتو و کاهش وزن

اگر میل به کاهش چند پوند اضافه داشتید، شاید به طور تصادفی با رژیم کتوژنیک که به عنوان رژیم کتو شناخته می شود، برخورد کرده باشید. این یک برنامه کاهش وزن محبوب است که وعده کاهش وزن قابل توجه در مدت زمان کوتاه را می دهد.

اما دور از آن چیزی که اکثر مردم باور دارند، رژیم غذایی یک ابزار کاهش وزن جادویی نیست. مانند هر رژیم دیگری، برای مشاهده نتایج به زمان، تنظیم و پیگیری نیاز است.

رژیم کتو چیست؟

هدف رژیم کتو این است که بدن شما را به کتوزیس برساند. این برنامه غذایی معمولاً دارای کربوهیدرات کم با مصرف زیاد چربی های سالم، سبزیجات و پروتئین کافی است. این رژیم همچنین بر اجتناب از غذاهای بسیار فرآوری شده و قندها تأکید دارد.

انواع مختلفی از رژیم های کتو وجود دارد: رژیم های کتوژنیک استاندارد، چرخه ای، هدفمند و رژیم های پر پروتئین. تفاوت آنها بستگی به دریافت کربوهیدرات دارد. رژیم کتوژنیک استاندارد کم کربوهیدرات، پرچرب است و داشتن پروتئین کافی بیشتر توصیه می شود.

آیا رژیم کتو بی خطر است؟

اکثر منتقدان رژیم کتو می گویند که به دلیل تاکید بر مصرف زیاد چربی، این رژیم بی خطر نیست. این با این تصور غلط هدایت می شود که چربی ها برای شما مضر هستند. برعکس، چربی های سالم در واقع برای شما بسیار مفید هستند.

این رژیم چربی های زیادی را از منابع سالم مانند آووکادو، آجیل، ماهی، کره، تخم مرغ، روغن نارگیل، روغن پالم، دانه هایی مانند چیا و گوشت قرمز دریافت می کند.

چگونه رژیم کتو به کاهش وزن کمک می کند؟

رژیم کتو واقعاً چگونه کار می کند و به بدن شما کمک می کند تا پوندهای اضافی را کاهش دهد؟ با یک رژیم غذایی پر کربوهیدرات، بدن شما از گلوکز ساخته شده از کربوهیدرات ها و قند برای تامین فعالیت بدنی استفاده می کند. با رژیم کتوژنیک، حداقل مقدار کربوهیدرات و قند را برای بدن تامین می کنید.

با کاهش مصرف قند و کربوهیدرات، سطح گلوکز در بدن کاهش می یابد و بدن به دنبال منابع جایگزین انرژی می گردد. بنابراین بدن برای انرژی به چربی های ذخیره شده متکی است، به همین دلیل است که رژیم کتو منجر به کاهش وزن می شود.

این وضعیتی که در آن بدن شما چربی ها را برای انرژی غیر از کربوهیدرات می سوزاند، کتوز نامیده می شود. هنگامی که بدن شما وارد کتوز می شود، برای انرژی کتون تولید می کند و به گلوکز وابسته نیست. کتون ها و گلوکز تنها دو منبع انرژی هستند که به مغز نیرو می دهند.

فواید کتوز و رژیم کتو

جدا از اینکه فقط به کاهش وزن کمک می کند، قرار دادن بدن در شرایط کتوز فواید سلامتی دیگری نیز دارد. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

  • بهبود وضوح ذهنی

  • انرژی فیزیکی بهبود یافته است

  • سطح قند خون ثابت، که آن را به یک درمان خوب برای صرع و دیابت تبدیل می کند

  • رنگ های پوستی تقویت شده و تقویت شده

  • کاهش سطح کلسترول

  • تنظیم هورمونی به ویژه در زنان

رژیم کتوژنیک یکی از بهترین رژیم هایی است که می توانید برای کاهش وزن و بهبود سلامت کلی خود دنبال کنید. این رژیم را می توان در کودکان دارای اضافه وزن نیز استفاده کرد. مطالعات متعددی وجود دارد که از رژیم غذایی حمایت می کند و نتایج قابل توجهی را نشان می دهد، به خصوص زمانی که با Exe ترکیب شود