زانو درد در سالمندان – راه های پیشگیری و درمان


زانو درد یکی از دردهایی است که بیشتر افراد مسن را درگیر می کند. در طول روند پیری، تمام قسمت های بدن فرسوده و ضعیف می شوند و درد زیادی به اندام های بدن وارد می شود. در این مقاله می خواهیم به درد زانو در سالمندان و نکاتی در مورد آن بپردازیم.

شایع ترین بیماری های زانو در سالمندان

لیست عناوین:

بیماری های زانو زیادی وجود دارد که چند نمونه زیر بیشتر در افراد مسن دیده می شود.

آرتریت زانو

آرتروز یکی از علل زانو درد در سالمندان است که در نتیجه مایع بین مفاصل زانو کاهش می یابد و کشکک زانو و استخوان های مفصل زانو به هم مالیده می شوند. در اثر تخریب غضروف و ساییدگی استخوان ران و زانو در کشکک زانو، تغییر شکل ایجاد می شود و باعث درد و مشکل در حرکت سالمندان می شود. این عارضه بیشتر در سالمندانی دیده می شود که در جوانی کارهای زیر را انجام داده اند:

 • مشغول بودن به کارهای سخت و سنگین
 • بالا و پایین رفتن مکرر از پله ها
 • افراد چاق و دارای اضافه وزن
 • افراد بی حرکت
 • سابقه خانوادگی آرتروز

ساییدگی زانو در افراد مسن

فرسودگی و ضعیف شدن اعضای بدن یکی از فرآیندهای روند پیری و اجتناب ناپذیر است.

کیست زانو یکی از دلایل زانو درد در سالمندان است

کیست بیکر یا کیست زانو در سالمندان یکی از شایع ترین علل زانو درد در سالمندان است که درد زیادی را نیز به همراه دارد. گاهی اوقات مایعی در پشت زانو تجمع می یابد که باعث ایجاد کیست می شود. این کیست با افزایش سن بزرگتر می شود و استخوان های زانو فرسوده می شوند و باعث درد بیشتر می شوند.

کیست زانو یکی از دلایل زانو درد در سالمندان است

آرتریت روماتوئید زانو

روماتیسم یک بیماری است که در اثر اختلال در سیستم ایمنی ایجاد می شود. در واقع این یک بیماری خودایمنی است. آرتریت روماتوئید باعث خشکی و تورم مفصل زانو می شود. علائم این بیماری در افراد مسن به آرامی شروع می شود و پس از مدتی درد زیادی تولید می کند.

نقرس

نقرس که قبلا به عنوان بیماری ثروتمندان شناخته می شد، به دلیل تجمع اوره گوشت در مفاصل ایجاد می شود. این بیماری در افراد مسن زانو درد ایجاد می کند و درد ناگهانی ایجاد می کند.

زانو بوریست

علل شایع زانو درد در افراد مسن شامل التهاب کیسه های زانو یا بورسیت است. این بورس ها در همه مفاصل وجود دارند و در صورت التهاب باعث درد می شوند.

علائم زانو درد در سالمندان

تمام ناراحتی ها و دردهای ناشی از آسیب دیدگی زانو در سالمندان به عنوان زانو درد شناخته می شود. برخی از مردم فکر می کنند که زانو درد فقط یک اصطلاح برای درد است. اما این اصطلاح شامل تمام عوامل زیر است:

 1. هنگام راه رفتن زانو را خالی کنید
 2. صدا زدن زانو
 3. احساس بی ثباتی در زانو
 4. زانو را قفل کنید
 5. ناتوانی فرد در باز کردن زانو
 6. تغییر شکل کشکک زانو
 7. تورم زانو
 8. حساسیت زانو به لمس
 9. زانوهای خشک و سفت

البته تمامی علائم فوق به شدت بیماری بستگی دارد و شدت آن کم و زیاد می شود.

علائم زانو درد در سالمندان

درمان زانو درد در سالمندان با ورزش

این روزها متاسفانه بسیاری از افراد مسن با درد زانو دست و پنجه نرم می کنند. اما خبر خوب این است که برای مراقبت از سالمندان و کاهش درد، می توانید با کمک یک پرستار در خانه، مقداری ورزش را کنترل کنید.

اولین حرکت

به پشت دراز بکشید و زانوی سالم خود را خم کنید، زانوی درد را صاف کنید و پنج ثانیه در آن وضعیت بمانید. پس از چند ثانیه استراحت، این حرکت را دوباره تکرار کنید.

حرکت دوم

دراز بکشید و پای آسیب دیده خود را بالا بیاورید. یک طناب دور پاهایتان بپیچید و سعی کنید با پاهایتان آه بکشید. این حرکت را به مدت بیست ثانیه انجام دهید. سپس پای خود را عوض کنید.

حرکت سوم

برای این حرکت به پشت دراز بکشید و هر دو زانو را خم کنید. یک بالش بین زانوهای خود قرار دهید. همچنین می توانید این تمرین را در حالت نشسته روی صندلی انجام دهید.

درمان های خانگی برای کمک به تسکین درد زانو در سالمندان

 1. استفاده از مسکن ها و مسکن ها مانند استامینوفن
 2. ماساژ زانو با انواع روغن ها و پمادهای موضعی
 3. بانداژ کردن زانو با کمک بانداژ
 4. از کمپرس آب سرد و گرم استفاده کنید
 5. کاهش وزن
 6. پیاده روی آرام داشته باشید و فعال باشید
 7. تمرینات کششی مناسب را در خانه انجام دهید
 8. تغذیه مناسب و سرشار از کلسیم و ویتامین D.

آخرین کلمه

در این مقاله به بررسی زانو درد در افراد مسن پرداختیم و درمان های خانگی آن را شرح دادیم. لازم به ذکر است که درمان های دارویی برای تسکین این درد وجود دارد که به راحتی قابل انجام است. با تماس با موسسه پرستاری سلامت اول می توانید با کارشناسان مربوطه تماس گرفته و راهنمایی های لازم را در این زمینه دریافت نمایید.