سلامت کودک خود را با ۷ نشانه دوست داشتنی شناسایی کنید


سلامت نوزاد

در مورد سلامت کودک خود مطمئن نیستید؟
آیا نگران این هستید که نوزادتان چقدر شیر می گیرد؟ آیا باید بدانید که آیا کودک شما به اندازه کافی می خوابد؟ هنوز مطمئن نیستید که کودک به اندازه کافی رشد کرده است؟ در این مقاله قصد داریم علائم سلامت نوزاد را برای شما شرح دهیم. با ما همراه باشید تا از سلامت کودک خود مطلع شوید و با دانستن این علائم خوشحال شوید.

مقالات پیشنهادی مرتبط با سلامت نوزاد

آشنایی با 7 نشانه که سلامت نوزاد را نشان می دهد قطعی است

بسیاری از مادران وقتی اولین فرزند خود را به دنیا می آورند نگران هستند که نتوانند نیازهای اولیه کودک خود را برآورده کنند. اما فقط بعد از یکی دو هفته آنقدر پیشرفت می کنند که فرق بین گریه از گرسنگی و گریه از خستگی و خواب آلودگی را می فهمند!

سلامت نوزاد

حتی به تدریج یاد می گیرید که چگونه کودک را طوری حرکت دهید که باد از گلویش خارج شود. می توان گفت اعتماد به نفس شما به عنوان یک مادر یا پدر به مرور زمان بیشتر می شود.

اما برخی از سوالات همیشه تکرار می شوند:
آیا گریه نوزاد ما طبیعی است؟
چه مقدار تغذیه برای کودک کافی است؟
آیا کودک ما خوب است؟
بسیاری از افراد در اطراف چنین سوالاتی می گویند که هیچ اتفاقی نیفتاده است و شما نباید نگران باشید. اما شما همچنان نگران هستید. اما توجه داشته باشید که:

نوزادان سالم طیف وسیعی از حالات، رفتارها و تغییرات را نشان می دهند.

اما برای اینکه مطمئن شوید کودکتان سالم است، در این مقاله فهرستی از علائمی را که سلامت کودکتان را ثابت می کند، به شما معرفی می کنیم تا به شما کمک کند تا حد امکان آرامش داشته باشید.

1. نوزاد با شنیدن صدای شما و لمس بدن شما آرام می شود

گریه کردن نوزادان طبیعی است.
وقتی کودک را لمس می کنید یا در گوش او زمزمه می کنید و او صدای شما را می شنود، گریه او کمی قطع می شود یا قطع می شود. صدای شما بخش مهمی از زندگی کودک شما است.
زیرا وقتی در رحم به عنوان خانه ای تنگ و تاریک بود، می توانستی بیشتر صدایت را بشنوی. بعد از تولد کاملا طبیعی است که با صدا و گرمای بدن شما آرام شود. او دوباره احساس آرامش در داخل رحم را تجربه می کند.

بنابراین اولین قدم برای اینکه نشان دهید کودک شما کاملاً سالم است این است که با صدا و لمس خود آرام شوید. این وضعیت نشان می دهد که کودک از نظر عاطفی در حال رشد است.

2. پوشک بچه را 8 تا 10 بار عوض کنید و وزن کودک در حال افزایش است

زمانی که کودک شما نیاز به تعویض لباس 8 تا 10 بار در روز دارد، به این معنی است که شیر کافی دریافت می کند و به درستی رشد می کند. این در شرایطی است که مقدار شیر مصرفی احتمالاً با روز به روز متفاوت است.

آیا نوزاد شیر کافی دریافت می کند؟
اگر کودک شما شیر می دهد، تعداد پوشک هایی که تعویض می کنید نشان می دهد که آیا شیر کافی وجود دارد یا خیر.

مراقبت از نوزاد نکته بسیار مهمی برای تضمین سلامت نوزاد است. اگر نگران افزایش وزن او هستید، بهتر است به متخصص اطفال مراجعه کنید. اما تا زمانی که به پزشک مراجعه می کنید، می توانید از شماره پوشک، تغذیه و وزن کودک خود مطمئن باشید.

پرش های ناگهانی و کاهش غیرقابل کنترل نیز ممکن است در میزان شیر خوردن نوزاد دیده شود. اما نکته مهم این است که وزن نوزاد باید به مرور زمان افزایش یابد.

3. نوزاد گاهی آرام می شود و به اطراف توجه می کند

کودک ممکن است چندین بار در روز استراحت کند و به اطراف خود توجه زیادی داشته باشد. این نشان می دهد که او با محیط اطراف خود آشنا می شود و چیزهای زیادی یاد می گیرد.

جالب است بدانید نوزاد در هفته های اول تاری دید دارد. کودک ممکن است هر 2 ساعت یکبار با شیر مادر تغذیه شود و به طور متناوب حدود 16 ساعت در روز بخوابد. البته وقتی نوزاد در این بین بیدار است ممکن است گریه کند و کار دیگری انجام ندهد.

سلامت نوزاد

زمانی که کودک آرام و هوشیار است، محیط اطراف خود را با دقت بررسی می کند. اطلاعات پیرامون خود را دریافت کرده و به دقت پردازش می کند.

نوزادان زمانی که به یک ماهگی می رسند بیشتر از خواب بیدار می شوند، زودتر آرام می شوند و بیشتر جذب نشانه های بصری می شوند.

4. نوزاد سر خود را به سمت صداها می چرخاند و برای شنیدن ساکت است

این نشان دهنده رشد حس شنوایی کودک است. به طوری که از مغز خود برای تشخیص صداها استفاده می کند.
کودک هنگام تولد کاملاً قادر به شنیدن است، اما اغلب چند هفته طول می کشد تا صداهای فرازمینی از هم جدا شوند.

وقتی نوزاد بعد از یک ماه برگشت و به تدریج صدایی شنید، نشان دهنده سلامت نوزاد است. نوزاد شنوایی سالمی دارد و به دلیل کنجکاوی او در مورد صداهای اطرافش در حال رشد است.

5. نوزاد به دنبال کشف رنگ ها، حرکات و نقش هاست

این نشان دهنده سلامت بینایی و رشد مغز کودک است. جالب است بدانید خیره شدن نوزاد به حرکتی مانند پنکه نشان دهنده رشد بینایی اوست. نکته جالب این است که دقت بینایی نوزاد در بدو تولد یک پنجم بزرگسالان با بینایی طبیعی است.

نوزادان در ابتدا فقط 20 تا 30 سانتی متر را می بینند. یعنی وقتی بچه شیر میده فقط صورت شما رو میبینه! در یک ماه می تواند فاصله 45 سانتی متری خود را ببیند و در دو ماه رنگ های روشن، اجسام متحرک، نقش ها و هر چیز جذابی را می بیند.

رنگ های مختلف که با یکدیگر تضاد دارند، نوزادان را جذب می کنند.

6. کودک تماس چشمی برقرار می کند. لبخند؛ با صدای بلند می خندد و ارتباط برقرار می کند

اگر این علائم را دیدید، خوشحال باشید. کودک شما در حال تبدیل شدن به موجودی اجتماعی و شاد است. تماس چشمی معمولا در عرض یک ماه اتفاق می افتد. او در دو ماهی لبخند می زند. در سه ماهگی با صدای بلند می خندد. در چهار ماهگی همه اینها تکمیل می شود و سعی می شود ارتباط برقرار شود.

7. نوزاد کمتر از قبل گریه می کند و مرتب می خوابد

زمانی که نوزاد منظم‌تر می‌خوابد و کمتر گریه می‌کند، به این معنی است که سیستم عصبی او در حال رشد است و سلامت کودک تضمین می‌شود.
آیا متوجه تغییرات کودک شده اید؟ آیا به چرخه خواب و بیداری کودک توجه کرده اید؟
همه اینها نشان دهنده کامل شدن سیستم عصبی نوزاد است. روال منظم کودک در حال ظهور است.

سلامت نوزاد

فقط باید مطمئن شوید که کودک چندین بار در روز به اندازه کافی می خوابد. با این حال، با گذشت زمان، زمان خواب شبانه کودک باید بین شیر خوردن افزایش یابد. به طوری که کودک هر 4 ساعت یک بار برای شیر دادن از خواب بیدار می شود. اما برخی از نوزادان ممکن است تا چهار ماهگی به این تغییرات برسند.
به طور کلی، بهتر است سعی کنید برنامه روزانه کودک را به سمت یک برنامه منظم هموار کنید.

از این پس نوزاد به تدریج وزن بدن خود را تحمل می کند

کودک به تدریج سعی می کند وزن بدن خود را تحمل کند. این نشان می دهد که عضلات کودک قوی تر می شوند.
اکثر نوزادان در یک ماهگی سر خود را برای مدت بسیار کوتاهی بالا نگه می دارند. وقتی به سن سه ماهگی می رسند، در این کار بسیار ماهرتر می شوند و آن را بیشتر تکرار می کنند.

اگر کودک شما سعی می کند سر خود را بالا نگه دارد یا سرش را در بازوهای شما به جلو و عقب بچرخاند، به این معنی است که او می خواهد ماهیچه های در حال رشد خود را منقبض کند. برای کمک به کودک باید به تدریج گهواره و صندلی مناسبی برای تمرین بیشتر او تهیه کنید.

برای داشتن یک کلاس ورزشی خوب برای کودک، او را روی شکم بخوابانید. با این کار به روند رشد کودک کمک خواهید کرد. کودک را در جهت غلتیدن و نشستن راهنمایی کنید.

نوزادانی که گاهی روی شکم دراز می کشند شروع به غلتیدن، نشستن و راه رفتن سریعتر روی چهار دست و پا می کنند.

مقالات پیشنهادی مرتبط با سلامت نوزاد

نتیجه

برای سلامتی نوزاد به نکات ذکر شده توجه کنید. اما در مواردی که بسیار مشکوک هستید، باید با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.