سندرم روده تحریک پذیر چیست؟


تاریخ ارسال: 29 اوت 1401

سندرم روده تحریک پذیر چیست؟

سندرم روده تحریک پذیر یا IBS تقریباً شایع ترین اختلال گوارشی است. بر اساس آمارهای مختلف، بین 10 تا 25 درصد افراد جامعه به IBS مبتلا هستند که دو برابر نسبت زنان به مردان است. دلیل تفاوت های آماری این است که بسیاری از مبتلایان به پزشک مراجعه نمی کنند و در نتیجه تعداد مبتلایان ثبت نام شده کاهش می یابد. گزارش شده است که تنها 30 درصد از مبتلایان به IBS (بیشتر با شکایات اسهال) به پزشک مراجعه می کنند. این اختلال به طور مستقیم هر سال حداقل 1.6 میلیارد دلار برای سیستم مراقبت های بهداشتی ایالات متحده هزینه دارد. در این مقاله مقالات پزشکی جدید در سایت سیب ابتدا خواهیم دید که سندرم روده تحریک پذیر چیست و سپس به سوالات رایج شما در مورد این بیماری می پردازیم.

سندرم روده تحریک پذیر چیست؟

افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر علائم گوارشی مختلفی را تجربه می کنند. این افراد اغلب دارای دوره های اسهال، یبوست، نفخ، درد و گرفتگی شکم هستند و در معاینه کامل دستگاه گوارش بیماری دیگری ندارند.

علائم IBS

علائم سندرم روده تحریک پذیر شامل درد و ناراحتی شکمی، نفخ و تولید گاز بیش از حد در دستگاه گوارش، تغییر در حرکات طبیعی روده و اسهال، یبوست یا هر دو است.

این علائم در طول روز یا هفته بارها تکرار می شود و باعث اختلال در روند طبیعی زندگی فرد مبتلا می شود. درد و نفخ معمولاً با اجابت مزاج برطرف می شود. بسیاری از افراد دوره های افزایش علائم و دوره های بهبود نسبی را تجربه می کنند.

شکل مدفوع در سندرم روده تحریک پذیر نقش مهمی در تشخیص این بیماری و همچنین تعیین نوع درمان دارد. بنابراین، هنگام مراجعه به متخصص گوارش، مهم است که شکل مدفوع در سندرم روده تحریک پذیر را بگویید.

داروی سندرم روده تحریک پذیر

عواملی که می توانند علائم IBS را تشدید کنند

همانطور که گفتیم اختلالاتی در عملکرد دستگاه گوارش در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر وجود دارد. در زیر مهمترین عواملی که ممکن است علائم سندرم روده تحریک پذیر را تشدید کنند را معرفی می کنیم:

خوراکی ها

بسیاری از مبتلایان متوجه می شوند که مصرف برخی مواد غذایی مانند لبنیات، مشتقات گندم، مرکبات، لوبیا، کلم و نوشیدنی های گازدار می تواند باعث ناراحتی گوارشی در آنها شود.

مبتلایان ممکن است با برخی از این غذاها یا غذاهای خارج از این لیست مشکل داشته باشند. اینکه چگونه این غذاها بر بروز علائم در این افراد تأثیر می گذارند ناشناخته است.

فشار

افزایش استرس می تواند باعث تحریک یا بدتر شدن علائم در اکثر افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) شود. برای مثال، بسیاری از این افراد ممکن است در هنگام امتحانات، مصاحبه ها و سایر رویدادهای مهم دچار درد گوارشی، نفخ و اسهال شوند. لازم به ذکر است که استرس علت IBS نیست.

هورمون ها

زنان مبتلا به IBS علائم بیشتری را در طول دوره های قاعدگی تجربه می کنند که می تواند نقش تغییرات هورمونی را در افزایش علائم IBS نشان دهد.

دلایل خلقت

علت قطعی این اختلال هنوز مشخص نشده است. با این حال، عواملی مانند افزایش یا کاهش انقباضات عضلانی روده، اختلال در عملکرد سیستم عصبی دستگاه گوارش و تغییر در فلور میکروبی دستگاه گوارش (باکتری های مفید روده بزرگ) ممکن است در ایجاد آن نقش داشته باشند. علائم IBS

چگونه بفهمیم که سندرم روده تحریک پذیر داریم؟

چگونه بفهمیم که سندرم روده تحریک پذیر داریم؟

اگر ناراحتی گوارشی دارید، ممکن است تعجب کنید که چگونه بفهمید که آیا سندرم روده تحریک پذیر دارید یا خیر. سندرم روده تحریک پذیر توسط متخصص گوارش و بر اساس معیارهای تشخیصی این بیماری تشخیص داده می شود.

همانطور که گفته شد در معاینات، آزمایشات و آندوسکوپی دستگاه گوارش فرد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر مشکل خاصی وجود ندارد. با این حال، اکثر پزشکان پس از گرفتن شرح حال و معاینه کامل، آزمایش های پزشکی را برای رد سایر تشخیص ها تجویز می کنند. اگر این آزمایشات طبیعی باشد (با توجه به سابقه فرد)، فرد احتمالا IBS دارد.

آیا سندرم روده تحریک پذیر باعث سرطان می شود؟

به دلیل دوره های یبوست و اسهال، افرادی که از این بیماری رنج می برند ممکن است نگران این باشند که آیا سندرم روده تحریک پذیر باعث سرطان می شود یا خیر. مستقیماً باید گفت نه. IBS به خودی خود یک بیماری کشنده نیست. با این حال، در افرادی که از یبوست طولانی مدت رنج می برند، در صورت عدم رعایت رژیم غذایی مناسب، ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ وجود داشته باشد.

جلوگیری

در مورد IBS، پیشگیری به معنای جلوگیری از شروع دوره ای یا تشدید علائم است، در غیر این صورت در حال حاضر هیچ راهی برای پیشگیری از این اختلال وجود ندارد. بیماران ممکن است با استفاده از روش های زیر از شروع یا تشدید علائم جلوگیری کنند.

  • مشاوره روانشناسی: از آنجایی که استرس نقش مهمی در شروع و تشدید علائم دارد، مشورت با روانشناس برای یادگیری راه های کنترل و کاهش استرس ممکن است به مبتلایان در پیشگیری یا کاهش علائم کمک کند.
  • تمرینات ریلکسیشن: این تمرینات به صورت شل کردن و سفت کردن تمام عضلات بدن است اما به صورت جداگانه. تمرینات از عضلات ساق پا شروع می شود و تا عضلات صورت و چشم ادامه می یابد.
  • تمرینات ذهن آگاهی: با استفاده از روش هایی مانند مدیتیشن و یوگا می توانید تکنیک هایی را برای کنترل و کاهش نگرانی های ذهنی و استرس بیاموزید. این روش ها به فرد می آموزد که بر زندگی در زمان حال (لحظه) تمرکز کند و از نگرانی در مورد آینده خودداری کند.
  • دریافت اطلاعات حسی از بدن: در موارد شدیدتر با قرار دادن حسگرهای مخصوص بر روی عضلات بدن، فرد مبتلا به روده تحریک پذیر می تواند از میزان تحریک این عضلات مطلع شود تا از بروز یا تشدید علائم IBS جلوگیری شود. با انجام تمریناتی برای آرامش ذهن و عضلات.
    رژیم غذایی: اجتناب از غذاهایی که باعث تحریک یا تشدید علائم IBS می شوند ممکن است در پیشگیری موثر باشد.

لازم به ذکر است که روش های فوق IBS را درمان نمی کند، بلکه به افراد مبتلا کمک می کند تا علائم را کنترل کنند یا از شروع آنها جلوگیری کنند. IBS یک بیماری نیست. اما قطعاً بر کیفیت زندگی افراد مبتلا تأثیر منفی دارد. بنابراین در طول ماه آگاهی از IBS، بیایید با تشویق دیگران به خواندن این مقاله به بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به IBS کمک کنیم.

داروی سندرم روده تحریک پذیر

داروی خاصی برای درمان این بیماری وجود ندارد و داروهای موجود فقط برای تسکین علائم است. بنابراین چیزی به نام بهترین قرص برای سندرم روده تحریک پذیر و همچنین داروی سندرم روده تحریک پذیر وجود ندارد، اما داروهایی که برای این بیماری تجویز می شود یا اسهال، یبوست و درد شکم را بهبود می بخشد یا حرکت دستگاه گوارش را بهبود می بخشد یا از نظر روانی. بهبود وضعیت فرد به طوری که علائم کمتر شود.

اگر در مورد سندرم روده تحریک پذیر سوالی دارید، از پزشک خود در قسمت نظرات بپرسید سیب به سوال شما پاسخ دهید

منابع:
https://www.niddk.nih.gov
https://www.mayoclinic.org

سوالات متداول در مورد سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر چیست؟

به مجموعه ای از اختلالات و مشکلات گوارشی گفته می شود که بدون هیچ مشکلی در معاینات، آزمایشات و حتی آندوسکوپی دستگاه گوارش، فرد مبتلا را ناراحت می کند.

چه عواملی علائم IBS را تشدید می کند؟

برخی غذاها، استرس و تغییرات هورمونی مهم ترین عوامل تشدید کننده علائم سندرم روده تحریک پذیر هستند.

بهترین قرص برای سندرم روده تحریک پذیر چیست؟

داروهایی که برای این بیماری تجویز می شود، بیماری را درمان نمی کند، بلکه فقط علائم را بهبود می بخشد یا از بروز علائم جلوگیری می کند.