طب سنتی چینی چیست و چه کاربردهایی دارد؟


طب سنتی چینی چیست؟

طب چینی نه تنها علت اصلی بسیاری از بیماری ها را از بین می برد، بلکه به کاهش علائم این بیماری ها نیز کمک می کند. تاریخچه این روش پزشکی به بیش از 2200 سال پیش برمی گردد. در این مقاله از مطالب پزشکی در سایت سیب می بینیم که طب سنتی چین چیست و روش های مختلف طب سنتی چینی را بررسی می کنیم.

تاریخچه طب سنتی چینی

چین یکی از قدیمی ترین سیستم های پزشکی در جهان را دارد. تاریخچه طب سنتی چین و روش های آن مانند طب سوزنی و طب گیاهی چینی حداقل به 2200 سال پیش برمی گردد. با این حال، اولین تاریخ مکتوب شناخته شده طب سنتی در چین Huangdi neijing (امپراتوری درونی زرد کلاسیک) از قرن سوم قبل از میلاد است.

بازدید از یک داروخانه سنتی چینی مانند بازدید از یک موزه کوچک تاریخ طبیعی است. بسیاری از گیاهان و مواد طبیعی مختلف، اعم از خشک شده و نگهداری شده، در طب سنتی چینی استفاده شده است. در سال 1578، لی شیجین کتاب معروف خود، Bencao gangmu (مجموعه مدیکا) را منتشر کرد که در آن 1892 دارو و حدود 11000 نسخه رسمی برای بیماری های خاص فهرست شده است.

طب چینی چیست؟

در مواجهه با روش ها و دستور العمل های طب سنتی در چین، برای بسیاری از افرادی که با این طب آشنایی ندارند، همیشه این سوال پیش می آید که طب سنتی چینی چیست؟

در اصل، درمانگران سنتی چینی به دنبال بازگرداندن تعادل پویا بین دو نیروی مکمل یین (غیرفعال) و یانگ (فعال) هستند که در کل بدن انسان را فرا گرفته است. بر اساس طب سنتی چینی، انسان زمانی سالم است که بین این دو نیرو هماهنگی وجود داشته باشد. از سوی دیگر، این بیماری به دلیل نارسایی در تعادل یین و یانگ ایجاد می شود.

در واقع طب سنتی چین معتقد است که نیروی حیاتی به نام چی انسان را در بر گرفته است و هرگونه عدم تعادل بین این نیرو باعث بروز بیماری های مختلفی می شود.

انواع روش های طب سنتی چینی

در طب سنتی چینی از روش های مختلفی برای تعادل نیروی چی در بدن استفاده می شود. در ادامه به بررسی مهم ترین و پرکاربردترین این روش ها می پردازیم.

انواع روش های طب سنتی چینی

طب سوزنی

اساس طب سوزنی استفاده از سوزن بسیار ظریفی است که به عمق پوست رفته و به لایه های خاصی از بافت نرم، از جمله میوفاشیال (بخشی از بافت نرم که شامل عضله و غلافی که آن را می پوشاند) و پریوستوم (پریوستوم) می رسد. لایه غنی از عصب که استخوان بیرونی را می پوشاند.

این عمل با ترشح موادی مانند اندورفین، نوراپی نفرین و انکفالین همراه است که مسکن های طبیعی بدن هستند. این مواد پیام های عصبی را به مغز می فرستند و درد را کاهش می دهند.

می توان گفت طب سوزنی پرکاربردترین نوع طب سنتی چینی است که امروزه نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

فرمولاسیون گیاهی چینی

فرمولاسیونی با توجه به شرایط هر فرد و با ترکیب خاصی از گیاهان مختلف تهیه می شود که می تواند بر متغیرهای مختلف بدن مانند دما و گردش خون تاثیر بگذارد.

فرمولاسیون های گیاهی چینی برای قرن ها به عنوان یک تقویت کننده سیستم ایمنی تجویز شده است. آنها همچنین با کاهش خلط و خلط، شرایط مساعد برای رشد ویروس ها، باکتری ها و میکروب های بیماری را کاهش می دهند.

تاریخچه طب سنتی چینی

گوا شا

استفاده از یک جسم لبه دار برای حرکت آهسته و مکرر در محل درد قرن ها در شرق آسیا مورد استفاده قرار گرفته است. گوا شا نام تکنیکی است که برای آرام کردن میوفاشیال استفاده می‌شود و نه تنها جریان خون را در محل افزایش می‌دهد، بلکه باعث انقباض و انقباض به محدوده درد و ناراحتی می‌شود.

حجامت

یکی دیگر از روش های درمانی شل کردن میوفاشیال است که لایه سطحی پوست را بالا می برد و حالت مکش ایجاد می کند و باعث جریان خون بیشتر در لایه های مختلف بافت می شود.

بادکش درمانی جریان خون موضعی را بهبود می بخشد و در نتیجه سموم مضر را شسته و با خون حاوی مواد مغذی جایگزین می کند.

طب سوزنی الکتریکی

طب سوزنی الکتریکی یکی دیگر از انواع طب سنتی چینی است. در این روش نقاط خاصی که در روش طب سوزنی استفاده می شود به آرامی توسط ابزار الکتریکی تحریک می شوند. ترشح انتقال دهنده های عصبی، مواد ضد التهابی و حتی سروتونین (هورمونی که شما را خوشحال می کند) را تحریک می کند.

این روش که توسط بسیاری از پزشکان مورد استفاده قرار می گیرد، منجر به نتایج موثری در درمان بسیاری از بیماری ها شده است، مانند: پوسیدگی شبکیه (دژنراسیون ماکولا)، فلج بل (فلج عضلات صورت)، سندرم تونل کارپ (مرتبط با درد مچ دست)). , بهبودی پس از سکته مغزی و همچنین دردهای ارتوپدی مربوط به گردن، شانه ها، زانوها و کمر.

طب سنتی چینی و همه گیری ویروس کرونا

در زمینه همه‌گیری ناشی از ویروس COVID-19، طب چینی از دیدگاه‌های مختلف کاربردهای متنوعی داشته است.

علاوه بر شستن دست ها، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی، طب چینی با تقویت سیستم ایمنی، راه منحصر به فردی برای مبارزه با بیماری ها دارد. به گونه ای که بدن خود توانایی مبارزه با بیماری ها را دارد.

در جامعه ما، شایع ترین عوامل دخیل در تضعیف سیستم ایمنی که به این موارد محدود نمی شود، عمدتاً شامل کیفیت پایین خواب، افزایش استرس، کار بیش از حد، رژیم های خلط آور و افزایش سطح التهاب است. این عوامل ظرفیت بدن ما را برای مبارزه با میکروب های بیماری زا کاهش می دهد.

به گفته بسیاری از جمعیت شناسان، همه ما روزی در معرض این ویروس قرار خواهیم گرفت. چیزی که ما را متمایز می کند توانایی بدن ما در مبارزه با ویروس ها است. روش های موجود طب سوزنی نوعی سلول سیستم ایمنی به نام «سلول های کشنده طبیعی» را آزاد می کنند که به بدن در مبارزه با بیماری کمک می کند.

اگر سوالی در مورد طب سنتی چینی دارید در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا پزشکان سایت سیب به سوالت جواب بده

دکتر کیان معصومی
دکترای طب سوزنی و طب چینی

سوالات متداول در مورد طب سنتی چینی

طب سنتی چینی چیست؟

طب سنتی چینی مبتنی بر ایجاد تعادل بین دو نیروی متضاد یین و یانگ است و از دیرباز برای درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماری ها استفاده می شده است.

انواع روش های طب سنتی چینی چیست؟

طب سوزنی، فرمولاسیون های گیاهی چینی، گواش و بادکش درمانی پرمصرف ترین انواع طب سنتی چینی هستند.

بادکش درمانی در طب چینی چیست؟

یکی دیگر از روش های درمانی شل کردن میوفاشیال است که لایه سطحی پوست را بالا می برد و حالت مکش ایجاد می کند و باعث جریان خون بیشتر در لایه های مختلف بافت می شود.